Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cand oi vedea vreodata un x16xel monopunct sa-mi faci si mie o poza cu el.
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
scz...nu citisem faza cu injectia.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:in 95 nu prea mai e c16nz.e x16sz sau x16szr

ai dreptate nu ma uitasem la an oricum singura diferenta e aprinderea !
@redlabel vb de monopunct aici !
  • mirad85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut, vreau sa imi cumpar un opel astra caravan (2003) cu motor de 2000cmc motorina, problema e ca o iau miercuri si azi proprietarul mi-a spus ca motorul nu are serie. masina e inmatriculata anul asta in martie, e posibil asa ceva? pentru ca sincer nu prea am priceput daca se poate sau nu asa ceva, din cele spuse mai sus. va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea voastra. numai bine
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mirad85 a scris:motorul nu are serie.


am un coleg caruia cei de la RAR la un astra f din 95 nu i-au trecut seria motorului in catrea de identitate pe motiv ca nu o gasesc sau nu se poate citi. in acte are doar codul motorului( exemplu x16xel) care se trece obligatoriu deoarece stabileste norma de poluare. faptul ca nu are serie pe carte este un lucru bun deoarece poti schimba oricand motorul fara sa faci o alta omologare, chestia este sa fie motorul cu acelasi cod, seria nu mai conteaza. deci vezi daca in acte este trecuta seria motorului si codul aferent, daca in carte ai trecute acestea si pe motor nu le ai inseamna ca e o problema care poate costa ceva bani in plus( mers la dezmembrari si facut rost de o factura de provenienta ptr motor cu care mergi la rar ptr schimbare motor)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze pt "trezirea" acestui topic, dar poate se vor mai lovi si alti colegi de problema asta: se da declaratie la notariat ca motorul nu e schimbat si ca seria nu poate fi citita din cauza ruginei. zic din proprie experienta, chiar cel de la RAR mi-a spus sa fac asa, iar la notariat stia deja ce trebuie scris in declaratie Smile
si se consemneaza in CIV ca seria nu se poate citi ...
  • DarthVader

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu a trebuit sa dau nici o declaratie. Masina era inmatriculata in RO pe alt judet, iar cand am trecut-o pe BUC m-am dus la RAR si mi-au scris "fara serie". Tot la fel, cica nu se poate citi pentru ca e puternic corodat. Si tot "inginerul" mi-a zis ca e defapt un avantaj si nu un dezavantaj, pot schimba motorul anytime cu unul identic (Z19DTH).
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salutare,

domnilor, nu va panicati ca nu gasiti seria de la motor. SUNT masini pe care sunt montate motoare FARA SERIE din fabricatie.

eu am o vectra b2 din 2001, si nu a avut serie la motor din fabricatie (nu e gluma si nu din cauza ca motorul a fost schimbat). la vectra b2 seria de la motor e trecuta pe o bagheta de plastic la baza parbrizului in partea dreapta. la mine e placuta dar nu scrie nimic.

la RAR nu am avut nici un fel de problema, se stie ca unele masini nu au serie pt motor. singura care conteaza este seria sasiului.

numai bine !
Vali.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR