Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu stau sa intru in polemica , ci voi fi subiectiv : Cand ma sui intr-un Megane si ma uit la bord , la ceasuri , la butoanele de la climatronic , la cel de avarie , al schimbatorul de viteza , incep sa-mi aduc aminte de Dacia 1410 care am avut-o si ma dau repede jos din el .
In schimb la Laguna , nu neaparat calitatea bordului ci designul mi-a placut destul de mult , asta ca sa nu ma acuzati de "opel-ism " Laughing
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
opelsan a scris:dodo, spune exact ce piese vrei sa comparam ca pret si revin cu un raspuns


Nu e vorba neaparat de piese cat de timpul si chinul necesar sa le schimbi.
  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Daca imi spui ca si la suspensii is mai mici preturile, chiar ca nu te cred. In plus, cat timp iti ia sa schimbi suspensii la Megane si cat la Astra? De Pejo nici nu mai intreb, stiu din sursa sigura ca lumea fuge de suspensii Pejo ca de dracu.


Avand in vedere ca ambele modele au suspensie pseudo-McPherson, timpul alocat inlocuirii (sistemul de-a intregul sau numai pe elemente) e cam acelasi. Poate diferi, desigur, daca dai peste vreun surub mai naravas care se incapataneaza sa se conformeze, sau o presa de arcuri nu se ''pupa'' corespunzator...Sau alte mizerii d-astea minore care fac viata amara oricarui mecanic...

Cat despre preturi, nu sunt in masura sa furnizez elemente de comparatie, pentru simplul fapt ca la niciuna dintre ele nu am avut nevoie sa inlocuiesc vreo componenta.
Cand o voi face, voi posta multumirea sau nemultumirea... Smile

Colegul bertone compara Megane cu Laguna...Paaaiii, nu prea poti compara mere cu pere, zic io...
Laguna este alta clasa. Iar daca in cauza a fost plasata Laguna III, daca e s-o comparam chiar cu Laguna II, deja e ca si cum am compara Astra F cu H din punct de vedere conceptual si design...
Desi, pe mine personal, Laguna II nu m-a extaziat (am cochetat cu ideea de a deveni Lagunist, inainte de a achizitiona Meganele...), mai primitor si mai ergonomic mi s-a parut interiorul si bordul Megane-ului 2.1.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Astralagiu a scris:Ca preturi de revanzare, TOATE masinile frantuzesti sunt slab cotate. De ce? Pentru ca nemtii stiau sa faca masini! Si li s-a dus buhul in lumea larga!


Asta ar trebui sa fie suficient! Colegul a expus concluzia cat se poate de simplu.
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca Astrei ii bag benzina de 95, sughite. La fel cum face Meganele cu benzina 98... Smile

Restul, e "nisip"!... Wink[/quote]
Daca eu bag benzina de 95 la corsa merge cum a fost proiectata sa mearga.Daca bag benzina de 98 se simte o mica repet o mica diferenta la consum daca merg in afara orasului.Uite ca a mea nu a invatat sa sughite si pot sa bag linistit benzina de 95!Comparati si starea tehnica la masinile care le puneti in razboi!
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Apropo, stiati ca la Megane tre sa mergeti la service ca sa schimbati un bec fata? Cine a incercat vreodata, stie despre ce vorbesc.

la megan am schimbat eu bec fata in parcarea magazinului de unde l.am cumparat. (masina lu fratemiu). ai un fel de capac sub aripa,adika bagi mana pe deasupra rotii din fata stanga sau greapta, unde vrei sa schimbi becul,dai de acest capac,il scoti, si in cca. 5-10 min e becul scos si schimbat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ati inviat un topic de acu 100 de ani...

Intre timp am facut comparatie directa intre AstraH si Megane2, ambele la peste 50mii de km, si raman la ideea ca Astra e mult peste la fiabilitate. In 2,5 ani si 62mii de km de cand am masina, am schimbat doar opritoarele la usi pe fata si amortizoarele spate (primele pe garantie, amortizoarele in regie proprie 450RON amandoua). Deh, astea's drumurile. Cat despre becul ala, nu s-a ars niciunul pana acu. In schimb, la Megan cam la fel de vechi dar km mai putini s-au schimbat deja becuri. Faza cu benzina95 e gargara, in afara cazului in care se pune benzina proasta. Sa mai spun ca omului ii curge apa pe la torpedou cand ploua sau nu are sens? Megane-ul are vreo 3 ani si nici un accident.

Ar fi interesant de aflat ce si-a luat initiatorul topicului si cam cum arata istoricul masinii.
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Faza cu becul e la fel si la Astra H , tot asa se schimba ! Am patit-o in Germania , noaptea , mi s-a ars un bec la faza scurta si bineinteles ca nu am stiut cum se schimba , decat cand am ajuns in tara , am aflat ! Acum il schimb in 5 min daca e cazul ! Si am avut si eu de asemenea ambele masini , Astra H si Megane 2. Sincer cu Astra am avut mai multe probleme , poate si din cauza ca era mai veche si avea mai multi km , cu Meganul nu am avut nici o problema , ce nu mi-a placut e ca la doar 20.000 km , avea deja greierasi in bord (la Astra nu se auzea nimic , desi avea 140.000 km) si consuma cam mult , cam 12 % in oras. In rest e super masina , confortabila , fiabila , super dotari ! Acuma fiecare cu ce-i place. Ambele sunt masini bune !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR