Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • gabi_1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Megane Bicorp sau Opel Astra New? (hatchback)

1.6 16 V 110 CP Megane ; 1.6 16V 115 Astra

Dotari identice (aproape).

Multumesc
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
astra, arata infinit mai bine, de dotari presupun ca nu trebuie sa precizez nu? ma gandesc ca ti-ai ales deja.
+ service mai ieftin, asa circula vorba.
un astra fain (dodo_13) vezi pozele.
  • gabi_1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu. Sunt in dubii. Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
100 la 100 opel astra. m-au invatat pe mine niste francezi granguri mari mari de tot: victore ia-ti peugeot dar renault niciodata.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. masinile frantuzesti sunt scumpe la piese plus ca nu-s fiabile. ptr drumurile noastre sunt cam "fudule"( sunt cam pretentioase si se cam strica cand nu te astepti)
ai intrat cu ea in service, lasi o gramada de bani nu mai zic de revizii
2. plus ca nu prea conteaza f mult pe piata second...adik nu prea se cauta la mana II...deci in cazul in care vrei sa o vinzi peste 3-4 ani, cu siguranta pierzi mult la bani( la SH sunt sub pretul celor nemtesti clar)

peugeot, renault, citroen, tot o apa si un pamant...
rafinament
frumusete
design
"dau bine"
pret atractiv, dotari sa-t iia ochii dar si reversul...costuri mari, fiabilitate modesta, le scade valoarea imediat ....toate astea intr-un final doar ptr un consum mai mic
nu se merita
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
astra e mai buna decat "Miss I had all the pies`"daca intelegeti:)
  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Hmmm...Parca topicul asta avea mai multe post-uri...Ori am eu probleme cu browserul, ori moderatorii si adminii si-au facut treaba cu prisosinta!... Very Happy
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bobby-NOS a scris:astra e mai buna decat "Miss I had all the pies`"daca intelegeti:)


Copyright Jeremy Clarkson! Very Happy

Dpdv al motorizarilor pe benzina,dar si al dotarilor,as merge pe Astra,fara nici-o retinere.
Renault sunt ieftine cand vine vorba de pret,dar scumpe cand vine vorba de service.Ca sa nu mai zic ca si Megane'ul e deja ceva comun in Romania,nu e zi,in care sa nu vad unul Rolling Eyes
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Apropo, stiati ca la Megane tre sa mergeti la service ca sa schimbati un bec fata? Cine a incercat vreodata, stie despre ce vorbesc.
  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea e neaparata nevoie sa-i impingi o vizita lu' nea Service ca sa inlocuiesti un bec de far la Megane...
(Bine, daca esti prea comod sau te dau banii afara din casa, poti s-o faci, chiar si proprietar de Astra fiind...)
Se bracheaza directia in partea opusa becului ce trebuie inlocuit si, cu putina rabdare, se rezolva problemuta...
Trebuie aceeasi doza de rabdare ca si in cazul Astrei cand n-ai de ales si trebuie decolmatat rezervorul spalatorului de parbriz/luneta...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am vazut la 5th gear 3 englezi care s-au chinuit sa schimbe un bec. Unul din ei era mecanic si a reusit in 40 de minute. Acum, nu stiu, poate is prosti mecanici. Asta e filmuletul:

  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
care fratilor preturi mai mari la service la reno? la toate reprezentantele ne mananca de bani, nu numai la reno, pejo ford sau vw.
stati sa va dau niste exemple: placute frana fata si spate pt megane2 110ron, bielete directie fata 100ron, toata distributia, pompa apa si numai filtre mann 680ron.
Eu am schimbat becul la megane in 5 minute.
p.s.
sunt posesor de opel
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tind sa cred o emisiune care traieste din ceea ce face. Si eu pot sa ma laud ca schimb un bec la Megane in 2 minute, asta nu inseamna ca asa este.
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei facem un pariu..cine pierde lasa masina Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu joc la mai mare. Pana una alta eu am dat exemplu, tu nu.
  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Intamplarea face sa fiu vajnic posesor de ambele...
Si pot confirma ca becul de faza scurta la Megane 2.1 se schimba intr-un interval cuprins intre 2 si 5 minute, functie de priceperea si rabdarea fiecaruia dintre cei ce-ncearca. La Opel, la fel, numai ca, spre deosebire de Megane, lucrezi de sus in jos.

Dar, suntem foarte off-topic si tare mi-e teama ca, dac-o tinem asa, ii necajim pe dragii nostri moderatori...

Revenind on, pot povesti - in deplina cunostinta de cauza -, ca preturile de intretinere la ambele turisme, vorbind de motorizari Otto de 1,6 litri / 16 supape, sunt cam p-acolo. Nu vad rostul insiruirii de repere, ci doar atat spun: la ambele, prima revizie, cu aceleasi operatiuni a costat 760 lei.

Cele doua modele apartin unor producatori cu filosofii diametral opuse in ceea ce priveste constructia de turisme: in timp ce Reno prefera liniile cursive, fluide, grefate pe o structura robusta, Opelul a inglobat in liniile puternice si ferme ale Astrei si structura de rezistenta a masinii...Nu stiu daca sunt coerent. Daca nu, imi cer scuze!
Cat despre grupurile propulsoare, pot afirma ca sunt al naibii de asemanatoare. Din punct de vedere performante, consum si cheltuieli de intretinere...
Ca dotari...Eeee, aici imi voi atrage oprobriul colegilor forumisti: Megane-le Phase II sta un pic mai bine, dar numai prin prisma anului de lansare pe piata fata de cel al modelului Astra H...

Ca preturi de revanzare, TOATE masinile frantuzesti sunt slab cotate. De ce? Pentru ca nemtii stiau sa faca masini! Si li s-a dus buhul in lumea larga!
De ce am folosit ''stiau''?...Pentru ca au cam inceput sa nu mai faca masini care sa nu se strice...Un exemplu elocvent , luat de pe alt forum, este Passat-ul B6, fata de B5.5...
Si nu numai!


Alte amanunte, daca vor fi cerute...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nici un secret ca masinile frantuzesti sunt mai ieftine si au mai multe dotari in standard decat cele nemtesti. Cat despre fiabilitate, globalizarea isi face din plin efectul si se simte si la nemti. De asemenea, sunt comparabile si preturile la revizii. Problema vine la repere mult mai serioase, cum ar fi suspensile, motor, electronica, unde frantuzoaicele te rup la buzunar.

Cat despre schimbarea becului, o fi o problema la eu ca au volan pe dreapta, altfel nu imi explic. Apropo, asa de simplu a fost si prima data cand ati schimbat becul?
  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Reperele, in sine, au cam aceleasi preturi, la majoritatea producatorilor, colega dodo_13.

Inclusiv componentele electronice. Diferenta de pret as putea spune ca a fost (in plus) la elementul de sorginte germana... E vorba despre un amarat de senzor de lumina... Smile

Alt exemplu: Din testele de piata efectuate (din pura si absouta curiozitate) am constatat ca injectoarele de pe K4M-T7-le instalat pe Megane au exact acelasi pret ca si cele ale Z14XEP-ului de pe Astra Classic...

Daca Astrei ii bag benzina de 95, sughite. La fel cum face Meganele cu benzina 98... Smile

Restul, e "nisip"!... Wink
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca imi spui ca si la suspensii is mai mici preturile, chiar ca nu te cred. In plus, cat timp iti ia sa schimbi suspensii la Megane si cat la Astra? De Pejo nici nu mai intreb, stiu din sursa sigura ca lumea fuge de suspensii Pejo ca de dracu.
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo, spune exact ce piese vrei sa comparam ca pret si revin cu un raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR