Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Care sunt conditiile de acordare de dauna totala ? Si care ar fi valoare de catalog la o astra g edition 2000 1.7dti
NU aveam casco la ea si trebuie reparata sau....cine stie..... prin RCA...omul care mi-a facut-o zob avea rca la ASIROM..ce stiti de ei ? sunt seriosi...sau fac figuri?

Si acum filmul intamplarii:

Mergeam linistit pe autostrada A2 pe la ora 12 noaptea ma intorceam in bucuresti. Aveam aproximativ 90-100 km/h pt ca vazusem niste tir-uri in fata si am incetinit slava Domnului. Eram pe la km 20 in sensul de mers sper buc, in momentul ala mi-a expolat o roata ....nici eu nu stiu cum poate expolda si din ce cauza dar cand am coborat sa ma uit era explodata la proriu si nu dezumflata. In fine, masina a intrat intr-un derapaj urat rau de tot, m-am invartit cu ea in cerc si m-am proptit in glisiera metalica cu partea stanga spate... am coborat speriati( eu si prietena mea) nici nu mai stiam cum sa reactionam:( ....pe marginea drumului era un spatiu de servicii si in parcare erau camionagii care au luat lanternele si au intrat pe autostrada sa devieze masinile de pe banda pe care era a mea ( era pe banda 2 cu spatele perpendicular pe glisiera si cu sensul de mers perpedicular pe ea si tare imi era frica sa nu se produca un accident in lant) ....din pacate un sofer(nush daca pot sa-i zic asa dar ma abtin) care conducea o duba a venit cu fooooarte mare viteza , a ignorat semnele oamenilor si celor de la siguranta autostrazilor si m-a lovit in partea laterala fata distrugandu-mi motorul si izbindu-mi masina cu lateralul in glisiera.... motorul e facut praf, usile infundate, in spate infundate aripile etc.... A da...nu au sarit airbag-urile..... ceea e cred k e normal, pt ca at cand am derapat am lovit-o in partea din spate iar cand a lovit-o a doua oara noi nu eram in masina din fericire.... Acum nu stiu ce sa fac, cati bani o sa recuperez, daca o sa o repare.... nu am casco... am rca-ul omului pt ca politia l-a gasit vinovat pt nerespecatrea distantei de merspe autostrada si neatentie .....Nici nu stiu ce sa fac... Daca puteti sa-mi dati detalii si sa ma ajutati sa iasa cat de cat bine pls.....
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud asta. Bine ca ati scapat voi. Revenind la masina si eveniment, Politia sosita la fata locului v-a intocmit PV-uri? SI daca da, cine este vinovat de producerea accidentului?
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai l-au gasit vinovat p celalalt sofer, am scris mai sus....am rca-ul lui dar nush cum sa fac cum o sa repare masina
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu vazusem, sczuze.
In cazul asta te prezinti la Centrul de Daune al ASIROMUL-ui, unde ti se va deschide dosar de daune, in functie de valoarea devizului de la service, ori se repara , ori se da dauna totala.
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
la cat timp dupa accident sunt obligat sa ma prezint la firma asiguratoare? e vreo conditie?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ma gandesc ca nu o sa te duci anu' viitor
in alta ordine de idei, cauta pe net CSA. si baga in memorie numarul lor de telefon. Nu stiu de ce , dar am sentimentul ca iti va fi util...
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai accidentul a avut loc acum 2 zile.....am un numar de la informatii daune- 9599
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cat de avariata a fost masina in urma primului impact? ("m-am proptit in glisiera metalica cu partea stanga spate...") Asiguratorul nu va fi bucuros sa iti dea banii pe ce ai stricat singur, ci doar pe ce ti-a stricat celalalt sofer.
Despre felul in care s-a intervenit acolo se poate vorbi mai mult, pentru ca daca au avut timp soferii si cei de la siguranta autostrazii sa vina sa devieze, cred ca ai fi avut si tu timp sa scoti masina in banda de urgenta si nu te mai lovea nimeni. Ala normal ca mergea repede, ca doar e autostrada ....
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
imi pare rau cand aud asa ceva....sper sa o poti repara sau macar sa-ti recuperezi banii pe ea...succes
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Cat de avariata a fost masina in urma primului impact? ("m-am proptit in glisiera metalica cu partea stanga spate...") Asiguratorul nu va fi bucuros sa iti dea banii pe ce ai stricat singur, ci doar pe ce ti-a stricat celalalt sofer.
Despre felul in care s-a intervenit acolo se poate vorbi mai mult, pentru ca daca au avut timp soferii si cei de la siguranta autostrazii sa vina sa devieze, cred ca ai fi avut si tu timp sa scoti masina in banda de urgenta si nu te mai lovea nimeni. Ala normal ca mergea repede, ca doar e autostrada ....


celalalt sofer a venit imediat dupa mine, eu abia am apucat sa cobor din masina si sa ies de pe autostrada... prima lovitura s-a soldat doar cu un stop spart si putin indoit in aripa spate.... asiguratorul parerea mea e ca este obligat sa repare pt ca politia l-a gasit vinovat pe celalalt sofer.... si scrie in PV...deci nu ar trebui sa comenteze ceva cum ca ala a intrat in mine mai tarziu sau ca masina putea fi scoasa .... eu asa tind sa cred..poate gresesc...camionagii erau pe marginea autostrazii pentu ca eram in dreptul unui loc cu servicii...si unde intamplator era si sediul politiei autostrazi care a ajuns abia dupa juma de ora (ciudat) ..... deci oamenii care erau pe margine si discutau au reactionat in ceva gen 1 minut erau pe autostrada ..... si cred k la viteza cu care se circula pe autostrada 1 minut e foarte mult....
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Succes!
Ai fost la asigurari? Stiam ceva de un termen de 24 ore .
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
alex_cris7 a scris:
smsorinxp a scris:Cat de avariata a fost masina in urma primului impact? ("m-am proptit in glisiera metalica cu partea stanga spate...") Asiguratorul nu va fi bucuros sa iti dea banii pe ce ai stricat singur, ci doar pe ce ti-a stricat celalalt sofer.
Despre felul in care s-a intervenit acolo se poate vorbi mai mult, pentru ca daca au avut timp soferii si cei de la siguranta autostrazii sa vina sa devieze, cred ca ai fi avut si tu timp sa scoti masina in banda de urgenta si nu te mai lovea nimeni. Ala normal ca mergea repede, ca doar e autostrada ....


celalalt sofer a venit imediat dupa mine, eu abia am apucat sa cobor din masina si sa ies de pe autostrada... prima lovitura s-a soldat doar cu un stop spart si putin indoit in aripa spate.... asiguratorul parerea mea e ca este obligat sa repare pt ca politia l-a gasit vinovat pe celalalt sofer.... si scrie in PV...deci nu ar trebui sa comenteze ceva cum ca ala a intrat in mine mai tarziu sau ca masina putea fi scoasa .... eu asa tind sa cred..poate gresesc...camionagii erau pe marginea autostrazii pentu ca eram in dreptul unui loc cu servicii...si unde intamplator era si sediul politiei autostrazi care a ajuns abia dupa juma de ora (ciudat) ..... deci oamenii care erau pe margine si discutau au reactionat in ceva gen 1 minut erau pe autostrada ..... si cred k la viteza cu care se circula pe autostrada 1 minut e foarte mult....


Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau dar asiguratorul este obligat sa repare sau sa dea dauna totala la paguba produsa de soferul asigurat pentru care raspunde nu si daune suferite inainte de evenimentul asigurat. Oricum daca nu scrie in pv ca era lovita inainte ...nu mai conteaza.
Un coleg iti spunea ceva mai sus de csa...asculta-l si in plus de asta du-te cat mai repede la asigurare sa nu cumva sa ai probleme c faptul ca nu i-ai anuntat...cei de la rca se agata de orice numa sa nu plateasca. In general din ce stiu asirom sunt printre cei seriosi...
Bafta multa
Skip ads

  • B82KLY

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Imi pare rau sa aud de ce ai patit. Fugi cat mai repede la Asirom si deschide-ti dosar de dauna. In mod normal tre sa faci lucrul asta in max 48 de ore. Avand in vedere ca ei tre sa te despagubeasca pe tine se pot lua de chestia asta. Dar se rezolva daca faci scandal, chemi CSA-ul sau Protectia Consumatorului. Acum daca iti acorda dauna totala, (ceea ce ar fi foarte bine pt tine, pt ca masina nu o sa mai iasa cum era, poti sa o duci in orice service vrei) totul o sa dureze mult. In prima faza masina va fi evaluata. Ai mare grija sa nu o subevalueze (un prieten a primit dauna totala pt o Dacie 1310, tot la Asirom, iar despagubirea a fost de 1600 lei, in conditiile in care avea de inlocuit usile dreapta). Subevaluarea este punctul lor forte. Apoi epava se scoate la licitatie, iar banii care se scot din licitare se completeaza cu banii asiromului pana la valoarea rezultata in urma evaluarii si tre sa ajunga la tine. Toate astea tre sa se intample in maxim 3 luni (termen legal). In concluzie ai mare grija cu inspectorii de dauna pt ca sunt mari nesimtiti. Eu lucrez in asigurari si stiu. Au incercat sa-mi faca si mie figuri cu totate ca suntem colegi. Daca te mai pot ajuta cu ceva informatii, te ajut cu cea mai mare placere. Multa bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR