Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragi iubitori OPEL,

Deschid acest thread pentru a va cere ajutorul asupra catorva aspecte care ma macina de ceva timp, in privinta achizitionarii unei masini.

Doresc sa cumpar un Opel cu o motorizare puternica si la fel cum am facut si pana acum as alege varianta second-hand din "Nemtzia". In a lua aceasta decizie am pus in balana urmatoarele aspecte:

Aceeasi masina cu maxim 20,000 km (second hand din Germania) costa la fel cat ar costa daca as cumpara-o noua din Romanica (la noi fiind mai ieftina din cauza unor motivatii de putere de cumparare, marketing si bla-bla-bla din cate am putut eu sa imi dau seama - o vand ceva mai ieftin in Romania profitand de faptul ca in Germania nemtzii isi permit sa dea 40,000 pe masina, dar in Romania nu, asa ca Opel renuntza la o parte din profituri, pentru a casitga mai putin dar a continua sa vanda si in Romania - in fine astea sunt chestii care nu fac obiectul discutiei acum, dar este vorba despre aceeasi masina produsa in aceeasi uzina).

Ideea este ca daca as cumpara-o second hand, as castiga o serie larga de optiuni precum navigator satelitar, jante mai serioase, DVDPlayer in loc de CD Player, parktronic (aici merg pe principiul "las' sa fie acolo") si unele mai putin importante precum interioare in piele, parbriz reflectorizant, reglare imediata a temperaturii in masina, handsfree integrat etc etc si foarte important, evit uluitorul termen de asteptare de minim 2 luni. Pana aici, toate bune si frumoase, balanta mea ar fi in proportie de 99,99% pentru a cumpara masina second din Germania, dar nu intamplator am mentionat ca este o motorizare puternica si aici mi-a venit dubiul "De ce sa vinzi o masina la mai putin de 10,000 km parcursi?" Unele sunt "direktionswagon" cum zic nemtzii, altele vin de la particulari la dealeri pentru vanzare, dar totusi? Si nu asta ar fi o problema, ca poate au cumparat-o in leasing si saracii nu au mai reusit sa il plateasca si o vand sau poate pur si simplu s-a schimbat moda si nu le mai place, dar ceea ce ma preocupa cu adevarat este cum s-a comportat fostul proprietar cu masina in primele mii de kilometri?
I-A FACUT RODAJUL? Ce ar insemna o masina puternica fara rodaj facut, care sunt riscurile? Problemele ce pot aparea?

Mai mentionez in final ca am 3 Opel-uri in familie, toate cumparate second-hand din Germania si Italia si dupa zeci de mii de kilometri fiecare, nu am avut absolut nici o problema la nici una dintre ele...

Astept sfaturi si idei si va rog frumos sa fie cat mai solide pentru ca e o problema importanta pentru mine... Va multumesc!
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
de cimd mi-am cumparat primul auto marca opel in august 2000 si pina in prezent am avut numai sh-uri ,toate 8 la numar.am avut 4 astre.vectra a ,vectra b si zafire 2 buc. am bani sa-mi iau masina noua si miine ,tot opel bineinteles.dar daca toate dar absolut toate mi-au mers si nu am avut probleme mari cu ele, de ce sa-mi iau noua?va rog frumos sa ma credeti dragi opelisti ca in decurs de 8 ani si aproape 580.000 km nu am ramas niciodata in drum.nu stiu ce inseamna segmentare sau probleme cu cutia.sunt adeptul inrait al sh-ului.sfatul meu:dute in germania si ia-ti un sh. e pacat sa-ti iei noua de la romania.am 6 rude directe care au opeluri si pe toti i-am influentat numai eu spre aceasta marca.maica-mea mi-a dat anul trecut bani sa-i iau din germania un sharan sau un galaxy,dar eu simtindu-ma "jignit"de cererea ei i-am adus tot o zafira.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca vrea sa afle daca exista vreo problema la o masina cu rulaj mic ( >20000 km)....de ce ar vinde cineva o masina practic noua?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la kilometri astia ,98 la suta au garantie.eu am riscat si am luat la 215.250km in noiembrie am facut pina acum 45.000 si zboara multumesc domnului.
Skip ads

  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:la kilometri astia ,98 la suta au garantie.eu am riscat si am luat la 215.250km in noiembrie am facut pina acum 45.000 si zboara multumesc domnului.


Garantia ramane valabila si la al doilea proprietar in conditiile in care masina are cartea de service cu controalele si reviizile la zi si fara sa se fi umblat la partea tehnica fara aprobare?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu exact,din ce am auzit in schimbul unei sume de bani 250-350 de euro se acorda garantia second-hand.oricum la acesti km. nu ai ce risca,crede-ma sunt multi care se plictisesc de o masina care nu a facut decit 15-25.000km.mai nou si la noi se poarta asa ceva, am o cunostinta ,are un peogeot 607 cu 22.000km facuti intr-un an s-a plictisit de ea,nu a vimdut-o dar si-a mai luat si ultimul model de land rover.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
garantia ramane.
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am discutat de curand cu un amic si imi spunea ca o masina care nu si-a facut rodajul "papà" benzina si ulei, iar pe termen mai lung piesele se uzeazà mai repede... Voi ce parere aveti despre o masina care nu si-a facut rodajul?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o parere foarte buna. inseamna ca masina aia e noua nouta.
Nu exista masina folosita la care sa nu se fi facut rodajul. Exista masini care nu au fost rodate corect, dar asta e alta treaba
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:o parere foarte buna. inseamna ca masina aia e noua nouta.
Nu exista masina folosita la care sa nu se fi facut rodajul. Exista masini care nu au fost rodate corect, dar asta e alta treaba


Mda, am fost imprecis in exprimare, intr-adevar vroiam sa subliniez daca "rodajul nu a fost facut corect"...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR