Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
E tarziu si stau cu castile pe urechi , muzica deja nu mai conteaza , pur si simplu maingaie timpanu e o parte din mine ...... oricum nu asta vreau sa zic , vreau de fapt sa va intreb altceva , vreau sa va intreb daca cel putin o data in viata voastra va-ti oprit , vati rupt de ce este in jur si ati incercat sa contemplati lumea asta buna si rea totodata cu lucrurile frumoase,cu cele rele ,cu oameni albi si negri, cu tigani, romani si turci , ati luat cel putin odata toate bunele si relele si va-ti uimit cit de frumoasa poate fi , exact , asa cu greutati si cu bucurii ...
Am un pod in oras si mereu zic ca ma opresc sa admir cerul , pur si simplu sa opresc , sa stau , sa ma bucur de lumina , de oameni care alearga in sus si jos sau sa opresc in intersectie sa ma sui pe masina si totul sa se opreasca odata cu mine sa inghete fiecare farama de viata sa se opreasca ......
Citi dintre voi isi aduc aminte cum rasare soarele intr-o dimineata de vara, cu ceata fina care se ridica, cu verdele frumos care iti patrunde in suflet ...
Plecam intro zi la tulcea , cred ca era prin iunie , si intr-o curba am realizat cat de frumoasa e ziua , ma fascinat sunetul , gizele , lumina , soarele , verdeata , graul de pe camp , am oprit .......pur si simplu am ramas o secunda inghetat, pur si simplu stana, nu imi venea sa cred peste cite lucruri putem trece in viata fara ca macar sa ne pese .....
Stau si ma gindesc ca uitam de multe ori sa ne bucuram de lucrurile simple uitam sa ne bucuram de zimbetul unui copil de frumusetea unei flori de ridurile zbarcite ale unui batran , uitam sa zimbim parintilor si fratilor , ne invirtim in lumea noastra rotunda si infailibila plini de ingamfare si admirativi cu noi insine......
Imi pare rau sa va zic chestia asta dar pur si simplu este o razvratire a mea a constiintei mele pentru ca uit si vad ca uitam sa traim.......oare conteaza atit de mult emo sau alegerile sau videanu sau ciocarleanu , brinza cu muceai , cola pepsi , tampoane, acadele, susanele , rahat si alte rontzaiele, oare conteaza cine fura mai mult sau cine are plamani mai mari cine are pile mai multe sau cine are opel sau mercedes , oare ?
oare faptul ca am nasu lung sau buza lasata sau par pe spate ori un ochi lipsa sau o mana ma pune mai in fata , ...... o data am cunoscut un om fara picioare care era fericit in mica lui lume si am fost gelos , gelos pe faptul ca eu nu puteam fi , pe faptul ca aveam viteza prea mare ca sa fiu constient ca traiesc ca pot sa ma bucur de cei in jurul meu , ca pot iubi ca pot merge ca pot trai ......
Ati vazut macar odata un apus de soare peste Macin ? stiu ce o sa ziiceti .... va zic eu e fabulos simti cum lumina te patrunde iar linistea iti umple sufletul si te face atit de mic incat nici macar nu mai existi , e cavarsitor ....
Concluzia e simpla , pune frana macar odata , uita cine sti , ce faci , unde esti , uita de cei din jur , pierde-te in imensul de langa tine dar lasate cuprins de el , atinge-l lasa-l sa te patrunda bucurate de tot, de maretia si de uratenia lui ,de ceea ce iti aduce clipa urmatoare de dragoste de luminca de frumos .Eu nu am facut acuma decat sa ma opresc , si draga cititorule de oriunde ai fi, de orice scoala ai avea, de orice varsta ai fi stiu un singur lucru ca atata timp cit stii sa citesti in fundul sufletului tau ma intelegi si iti vei aduce aminte macar odata in viata asta ca unu care nu vroia sa doarma a avut un moment de liniste si dorinta de a impartasi ceea ce simte.

Am obosit sa mai alerg
Am obosit sa mai stau
Ma obosesc atitea culori
Si totusi ma incanta
Iubesc viata
Poate ca miine nu o sa mai fiu ........

Cititorule nu ma judeca , caci nu sunt aici ca sa fiu judecat , judecate pe tine si fi macar ca mine si atunci vei intelege ca ai stat o secunda , o secunda in care ai trait,in care ai atins nemurirea.

Se pare ca ejacularea propriilor mei neuroni a mai ejaculato cineva :
"Se pare ca exista deja pe forum mesaje similare cu al tau !"
Asta ca fapt divers nu de alta da treb sa ne si amuzam Laughing
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... zgomotos si obositor la drum Y17DTL - ul asta al tau ! Laughing
In rest ai mare dreptate , asta e tot ce conteaza de fapt . Ma surprind uneori , admirind prostit diferite ipostaze ale peisajul , ca soarecele care admira curcubeul ... , frumos , reconfortant , linistitor , sublim ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa vezi ce putin zgomot scoate Y17DT la 2500RPM...
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Frumos toma_marius !genial!as putea spune. Am deschis calculatorul si bineinteles primul lucru care l-am facut a fost sa intru pe clubopel si m-am apucat sa citesc ce ai scris. Am ramas cu un "gust" placut, impresionat de cata dreptate ai si am constatat cat de nepasator sunt in ceea ce priveste - un alt aspect al vietii- cel total diferit de munca, distractie, somn etc....Am reflectat la propria-mi persoana si mi-am dat seama ca imi lipseste ce ai scris tu cateva randuri mai sus.Ce sa mai, traiesc , datorita tie, o dimineata splendida, cu alte viziuni asupra petrecerii timpului liber din acest week-end. Iti multumesc toma_marius pentru gandurile frumoase/ frumos asternute!
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
iti multumesc! dupa o dimineatza plina de probleme, am deschis calculatorul, am intrat pe clubopel si dupa ce am citit randurile scrise de tine am simtit ca in viata mea e nevoie de o schimbare, simt un sentiment ciudat, interesant...
  • oanaaa

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
oare e greu sa ne oprim toti pentru cateva clipe din viata asta zgomotoasa,din lupta pentru idealurile noastre continue de inavutire,pentru o "viata mai buna",cica,....etc..?.....
o singura viata ai si pe aia o pierzi cu toate nimicurile...toma_marius, in tot ce-ai spus mai sus ai mare dreptate...uitam sa zambim,sa radem din suflet,uitam sa ne bucuram de fiecare lucru din jurul nostru..multi considera discutia noastra ca o pierdere de vreme,ca o copilarie,dar stiu ca-n adancul sufletului lor analizeaza fiecare cuvant,idee si apoi cand nu-i vede nimeni(de cata mandrie au!)incearca "jocul"tau...
.........nu-ti uita lista de cumparaturi,nu uita sa platesti facturile,nu uita sa duci copilul la gradinita,nu uita de ziua sotiei,nu uita sa duci gunoiul,DAR........nu uita pentru ce traiesti,nu uita sa nu te lasi batut niciodata pentru nimic si cel mai important, nu uita "SA TRAIESTI"!
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mda. @toma_marius nu e rau, dar trebuie sa-ti pui intrebarea de ce nu ai vazut toate acestea pana acum si cum a fost posibil sa treci usor peste ele. Ele exista de cand te nasti, dar ce-si face omu cu mana lui... Adica viata stresanta. Cred ca treci prin momente de usoara oboseala. Organismul reactioneaza si isi cere drepturile. Dorinta de a te desprinde de tumultul vietii cotidiene este rezultat al vietii si alimentatiei pe care fiacare o avem. STRES. Totul este STRES. Omul nu este liber niciodata cum de fapt ar dori el sa creada. Uneori cand descoperi frumosul, stai si te intrebi la ce bun toata aceasta zbatere. Din pacate pentru unii e tarziu si nu se mai pot intoarce. Daca iti dai seama la timp, exista mari sanse de echilibru. Te rog sa ma scuzi ca sunt un pic mai pragmatic, dar inteleg foarte bine aceste stari, firesti de altfel. E bine cand te descoperi pe tine insuti, chiar si mai tarziu.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@TOMA_MARIUS-revelatia asta am avut-o si eu acu`ceva vreme...De fapt cred ca o are fiecare cand trece printr-un accident sau ii moare cate un prieten...Te intrebi daca nu cumva o vorba in plus,3 secunde ,10,daca il mai tineai de vorba,sau dimpotriva,daca nu il bagai in seama,ar fi facut sa il ocoleasca clipa fatidica...De atunci am incercat sa traiesc fiecare moment al vietii,iar fapptul ca ai pb.la servici,nu-ti merge o boxa pe dreapta,ti-a furat capacele sau te-ai certat cu soacra,nu mai tb.sa te faca sa-ti dispara zimbetul...
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
EMO topic ! Smile)
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
emo kkt! Pm, numai munca si bani visam (unii). Societatea de consum ne-a adus unde suntem. Mai mult, ne complacem cu situatia asta. Toata lumea viseaza bani, ipod-uri, masini, draci-laci.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Andrei_gsi a scris:EMO topic ! Smile)


Ma faci sa rad , dar esti naiv , tu ce zici ca daca cineva vine si iti spune in fata , un prieten de exemplu un prieten apropiat iti spune ca sa saturat sau ca e fericit sau mai stiu eu ce , este emo ? ma faci sa rad copile , poate ca ai ceva mai multi ani nu am de unde sa stiu dar la minte nu poti fi definit decat ca un copil care vroia si el cu ardoare sa posteze undeva .
Stiu ca te vei razvrati , vei spune ca nu este asa , ca gresesc , o sa ai adeptii tai care la fel o sa faca dar nui nimic intorc si celalalt obraz caci vorba aia am invatat cum se traieste in romania ........d ar mai stiu ca unora le pot arata matzele atunci cind este nevoie.
Poate nu sa inteles bine din scuipatul creierului meu de acum o noapte , nu incerc sa ma schimb pe mine ci incerc sa va arat voua un drum pe care il uitam si rar ne aducem aminte, sunt doar un om care crede ca se poate si altfel , iar gindurile de mai sus nu vin decit din experienta de viata multa putina cit o am dar care cred ca e definitorie in momentul in care incerci sa schimbi ceva.

Gata nu mai intervin in postu asta cum de fapt vroiam de la inceput , plec la gratar ma duc inca odata sa petrec ....

Al vostru ,...eu
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tare Marius
sigur Andrei_gsi este EMO
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Octavian Paler spunea:
“Paradoxul vremurilor noastre în istorie este ca avem:
cladiri mai mari, dar suflete mai mici;
autostrazi mai largi, dar minti mai înguste.
Cheltuim mai mult, dar avem mai putin;
cumparam mai mult, dar ne bucuram mai putin.
Avem case mai mari, dar familii mai mici,
Avem mai multe accesorii, dar mai putin timp;
avem mai multe functii, dar mai putina minte,
mai multe cunostinte, dar mai putina judecata;
mai multi experti si totusi mai multe probleme,
mai multa medicina, dar mai putina sanatate.
Bem prea mult, fumam prea mult,
Cheltuim prea nesabuit,
Râdem prea putin,
Conducem prea repede,
Ne enervam prea tare,
Ne culcam prea târziu, ne sculam prea obositi,
Citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si
ne rugam prea rar.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar si urâm prea des.
Am învatat cum sa ne câstigam existenta, dar nu cum sa
ne facem o viata,
Am adaugat ani vietii si nu viata anilor.
Am ajuns pâna la luna si înapoi, dar avem probleme
când trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin.
Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si pe cel interior.
Am facut lucruri mai mari, dar nu si mai bune.
Am curatat aerul, dar am poluat solul.
Am cucerit atomul, dar nu si prejudecatile noastre.
Scriem mai mult, dar învatam mai putin.
Planuim mai multe, dar realizam mai putine.
Am învatat sa ne grabim, dar nu si sa asteptam.
Am construit mai multe calculatoare: sa detina mai
multe informatii, sa produca mai multe copii ca
niciodata, dar comunicam din ce în ce mai putin.
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei
încete; oamenilor mari si caracterelor meschine;
profiturilor rapide si relatiilor superficiale.
Acestea sunt vremurile în care avem doua venituri, dar
mai multe divorturi,
Case mai frumoase, dar camine destramate.
Acestea sunt vremurile în care avem excursii rapide,
scutece de unica folosinta,
moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte,
corpuri supraponderale si pastile care îti induc orice
stare, de la bucurie, la liniste si la moarte.
Sunt niste vremuri în care sunt prea multe vitrine,
dar nimic în interior.
Vremuri în care tehnologia îti poate aduce aceasta
scrisoare si în care
poti decide
fie sa împartasesti acest punct de vedere,
fie sa stergi aceste randuri.
Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite,
Pentru ca nu vor fi lânga tine o eternitate.
Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te
veneraza, pentru ca acel copil va creste curând si va
pleca de lânga tine.
Aminteste-ti sa-l îmbratisezi cu dragoste pe cel de
lânga tine pentru ca aceasta este singura comoara pe
care o poti oferi cu inima si nu te costa nimic.
Aminteste-ti sa spui “TE IUBESC” partenerului si
persoanelor pe care le îndragesti, dar mai ales sa o
spui din inima.
O sarutare si o îmbratisare vor alina durerea atunci
când sunt sincere.
Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de mâna si sa
pretuiesti acel moment pentru ca într-o zi acea
persoana nu va mai fi lânga tine.
Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti
timp sa împartasesti gândurile pretioase pe care le ai.''

...cam asta e viata din ziua de azi,din pacate
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Fiecare isi face viata singur...
Stresul nu este un ciocan care te loveste in cap fara sa ai nici o putere. Stresul este inchipuirea fiecaruia si este fabricat strict de persoana respectiva. Un om poate se streseaza foarte tare chiar si cand calca intr-o groapa. Altul poate nu se streseaza decat cand pierde pe cineva drag. Nimic nu merita sa te stresezi.
Eu am un principiu: cand simt ca ma enervez de anumite lucruri, imi pun intrebarea "Va conta lucrul asta in 5 ani ? Dar in 10 ? Imi voi mai aduce aminte de incidentul asta si daca da voi rade de el ?" De ce sa astept 10 ani sa rad de ce s-a intamplat si sa nu o fac in momentul intamplarii.
Concluzia : Stresul nu este ceva asupra caruia nu ai nici o putere. Chiar diametral opus.. tu iti creezi stresul singur. TOT stresul !
Problema este perceptia noastra asupra lumii si ce inseamna experienta vietii pentru noi.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
referitor mai mult sau mai putin la ce s-a scris aici era o vorba ce am intalnit-o pe undeva: "dream as if you'll live forever ... live as if you'll die today"
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Personal, nu ma regasesc in randurile lui randurile lui toma_marius. Ba chiar sunt mirat cum un constantean ar putea sa uite cat de frumoasa e viata in simplitatea ei. Daca as fi putut alege, as fi dat oricand Iasiul pe Constanta, sa am ocazia sa fiu pe plaja in orice weekend, sa simt nisipul sub picioare si sa stau un bataie brizei. Oricum, chiar si in Iasi fiind, nu trece o luna fara sa nu ajung la munte si sa admir muntii din zona.

Munca, ca si banul, e doar un mijloc, nu un scop. Scopul e sa faci ceea ce iti place. Intre scop si mijloc e un echilibru fin. Arta e sa stii sa pastrezi acest echilibrul. In momentul in care mijlocul nu mai lasa loc pentru scop, mijlocul isi pierde rostul. Prea multa munca duce la pierderea din vedere a sensului muncii. Si daca asta se intampla prea mult timp, e normal ca la un moment dat vei ajunge ca descoperi ceea ce stiai deja: iarba e verde, cerul e albastru, copiii sunt frumosi, viata e frumoasa.
  • state marius

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:E tarziu si stau cu castile pe urechi , muzica deja nu mai conteaza , pur si simplu maingaie timpanu e o parte din mine ...... oricum nu asta vreau sa zic , vreau de fapt sa va intreb altceva , vreau sa va intreb daca cel putin o data in viata voastra va-ti oprit , vati rupt de ce este in jur si ati incercat sa contemplati lumea asta buna si rea totodata cu lucrurile frumoase,cu cele rele ,cu oameni albi si negri, cu tigani, romani si turci , ati luat cel putin odata toate bunele si relele si va-ti uimit cit de frumoasa poate fi , exact , asa cu greutati si cu bucurii ...[...]
Se pare ca ejacularea propriilor mei neuroni a mai ejaculato cineva :
"Se pare ca exista deja pe forum mesaje similare cu al tau !"
Asta ca fapt divers nu de alta da treb sa ne si amuzam Laughing
Imi pare rau ca nu am putut sa ma bucur de cele scrise de tine ,din cauza greselilor gramaticale.Scuza-ma,dar mi se pare aiurea sa citesc un text ,care nu e la indemana oricui si totusi cu atat de multe greseli.Si totusi, are frumusetea lui...Bravo!
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
miemi se pare ca textul scris de marius toma e ceva deosebit, ceva ce fiecare ar trebui sa simta intr-unul sau mai multe momente ale vietii. fiecare ar trebui sa ne oprim un minut in fiecare zii, sau in fiecare saptamana, sau in fiecare luna, sau macar in fiecare an.......................... sau macar odata in viata si sa cugetam la faptul ca suntem OAMENI ........................................... aceste momente de odihna sufleteasca au de fapt rolul de a ne reincarca cu energie pozitiva si poate uneori de a ne schimba in vreun fel viata, si modul in care o traim ........................... cred ca greselile gramaticale din orice text scris din suflet le vad numai cei care nu le citesc cu sufletul ci cu ochii.............................................
din pacate pentru uni e prea tarziu sa se opreasca si sa vada aceste minunatii ale lumii............ acestia sunt cei care poate ca le vad din alt univers paralel din alta stare .................. cei care nu au avut timpul necesar in viata pamanteasca sa mediteze la ACEASTA VIATA...................... MINUNATA DAR UNEORI PREA SCURTA...............
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand am impresia ca toma marius e indragostit Laughing

In al doilea rand , foarte frumoase cugetarile lui Paler , l-am admirat foarte mult ... Celor care le-a placut , le-as putea recomanda si pe Tutea .

In al treilea rand , sambata noapte m-am suit in masina si am plecat pe plaja la ...250 de km . Am trecut pe langa Bamboo , am lasat multitudinea de Q7 albe in spate , m-am bagat pe niste carari si am ajuns pe plaja ... Si am stat de la 3 pana la 8 dimineata ( am plecat sa mananc ceva Very Happy )
Aceste momente sunt unice
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravi marius toma. Foarte frumos spus, chiar in topicul asta nu conteaza greselile gramaticale. Sunt de-al tau, si eu stiu sa apreciez viata si sa ma bucur de micile placeri ale vietii, ce natura si locurile frumoase. Nimic nu se compara cu un rasarit de soare in Delta Dunarii sau la Gura Portitei, locul care eu il asemuiesc cu Raiul. Superb este ca la munte sa iesi din cort cand rasare soarele, sa vezi roua care iti mangaie talpile si sa obsevi cum se trezeste natura la viata. Putini, din ce in ce mai putina lume are timp sa traiasca aceste bucurii, sunt coplesiti de greutatile vietii, de stresul zilnic. Ma bucur sa vad ca si printre noi sunt oameni care stiu ce inseamna sa simti ca traiesti, sa gusti viata, sa te bucuri si sa plangi deopotriva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR