Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu va speriati! Nu am lovit Opelul! Nu e vorba de mine!

E vorba de un coleg de servici care nu are un Opel ci un Renault Twingo din 2002 sau 2003.
Duminica dimineata un cetatean cu o Dacie 1400 i-a taiat fata colegului meu. In urma ciocnirii tipul respectiv a ramas fara permis, amenda, etc. A fost vina lui: nu a acordat prioritate intr-o intersectie in X semnalizata cu indicatoare - avea cedeaza trecerea.
Cu actele a fost in regula! Colegul i-a luat asigurarea si a bagat masina in service. Acolo s-au constatat in prima faza: capota motor, far stanga, semnalizare stanga, spoiler fata, panou frontal, radiator (asta n-a patit nimic dar avea o scurgere asa ca l-a bagat la schimbat Smile ), aripa stanga fata, janta roata stanga fata, bascula jos stanga fata, cele doua airbag-uri sarite si cele doua pistoane de sub scaune. Azi se va duce la service sa vada daca s-a mai descoperit ceva dupa ce au desfacut masina.
Problema e la airbag-uri. Asiguratorul cetateanului vinovat (omniasig) a spus ca ii poate deconta cam 7500 RON. Dar de inlocuit airbag-uri, CIP airbag si pistoanele ajunge la aproximativ 5500 RON. Cei de la asigurari au facut nu stiu ce calcule, dupa tip masina, vechime, etc. Chestia este ca cei 7500 roni nu ajung pentru tot.
Ce sa faca? Sa renunte la airbag-uri sau sa fie mai batos cu cei de la asigurari si sa-i schimbe tot? Si daca renunta la airbag-uri nu trebuie rescris ceva in calculator, ca deh, lipsesc.
Astept si din partea voastra un sfat, ceva. Poate e cineva care lucreaza prin asigurari sau care s-a lovit de aceasta problema stie mai multe.
Eu zic ca logic ar fi ca masina ar trebui sa ajunga la fel ca inainte de accident.

P.S. Colegul nu are CASCO.

Multumesc, Marius.
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asiguratorul respectivului e cam obligat sa achite toata valoarea devizului. Daca asta nu se intampla, prietenul tau va trebui sa dea in judecata persoana care conducea cealalta masina, iar ea la randul ei sa dea firma de asigurari => proces lung si anevoios. Nu era mai simplu daca avea casco ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa accepte sub nici o forma compromisuri cu siguranta lui.
cu naiba numai 7500 ron pe twingo din 2003?
csa si amenintari.daca valoarea devizului depaseste valoare masinii(o stabileste asiguratorul dupa mai multe crtiterii, inclusiv starea tehnica care o stabileste inspectorul de asigurari- buna, medie, proasta), masina este declarata dauna totala.

avea @cozmino niste posturi pe tema asta.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ii trebuie un calculator de airbaguri nou sau sh , care va fi programat . Problema este ca fara airbaguri nu poate fi programat sa ramana stins becul in bord .
Eu as cere doua devizuri de la doi dealeri Renault ( fara compromisuri la alte service-uri ) si as incepe notificarile scrise la centrala asiguratorului , in care le-as 3explica ca-i dau in judecata in conditiile in care nu-mi9 achita tot devizul . deasemenea le-as explica ca tergiversarea rezolvarii favorabile a dosarului de daune o sa insemne din partea mea pretentii de genul : cheltuieli de judecata ( avocat + masina inchiriata pe perioada in care asiguratorul cu rea credinta nu a vrut sa-mi repare masina ) si tot asa .
Mai este un exemplu al unui amic de al meu care si-a dus masina pe un trotuar f. aglomerat din Buzau , in fata cladirii asiguratorului si a scris cu litere mari pe ea : XXXXXX nu plateste ! Dauna totala din data de ______ .
In doua saptamani asiguratorul respectiv a scos banul numa' sa-si ia ala masina facuta praf de acolo Laughing
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am mai auzit de povesti asemanatoare cu Omniasig-ul.Sfatul meu e sa o rezolve cu o reclamatie la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor),dar inainte de asta sa le spuna si celor de la asigurari ce are de gand sa intreprinda.Asa e la noi...pana si cei care fac asigurari fac nazuri... Evil or Very Mad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In nici un caz nu trebuie sa accepte diminuarea cheltuielilor. Asiguratorul poate sa-si recupereze paguba de la vinovat nu de la pagubit.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deci el isi repara masina pe RCA-ul soferului cu dacia?
Personal am RCA-ul la aliance tiriac si scrie pe hartie ca despagubeste daune materiale 150.000 euro. Asta inseamna ca pot acoperi masini mult mai scumpe decat twingo. Doar masina lu becali sa no fac varza ca sa nu fiu acoperit Smile Pe polita aia de asigurat nu scrie si suma despagubita?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pe orice polita scrie valoarea maxima despagubita; poti sa ai ghinionul nu sa dai peste UN Maibach, ci sa raschetezi in parcare 5-6 audiuri-opeluri ceva si tot p-acolo iesi.

din cate stiu, omniasig e cea mai ieftina RCA posibila deci e undeva logic sa iti si asigure o valoare minima. Pentru diferenta, singura cale ca pagubitul sa isi recupereze cheltuiala este sa il dea pe vinovat in judecata. Asiguratorul RCA nu are vina, el scrie clar pe polita cat asigura el cuantum MAXIM. dacc cineva alege totusi sa faca rca cu acel asigurator, poate doar sa se roage ca daca va provoca o dauna, sa fie sub valoarea respectiva....sau cel pagubit sa aiba mare lehamite de sistemul juridic romanesc si sa nu il dea in judecata pentru a-si recupera diferenta...
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
exact asta este si mirarea mea. exista RCA-uri care sa despagubeasca asa de putin? 7500RON. mi se pare foarte putin. Era buna doar daca pe strazi sant numai dacii 1300 de acum 20 de ani.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor de sfaturi. Deocamdata, azi va lua devizul cu tot ce trebuie reparat si va merge la omniasig. Va mai tin la curent. Asiguratorii au un calcul cu vechimea masinii. Si in functie de aceasta deconteaza mai mult sau mai putin din daune.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In situatia ta asiguratorul ar trebui sa iti deconteze daunele, sau, daca daunele depasesc un anumit procent din valoarea de catalog actualizata a masinii,sa iti dea dauna totala.
Bineinteles ca cei de la asigurari vor incerca sa iti plateasca cat mai putin, dar tu nu trebuie sa crezi toate barbile lor...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR