Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
poi da ce sa fac de plictiseala;)))
Skip ads

  • adrianp2200

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
amr84 a scris:Acum am vazut ce am zis:
amr84 a scris:... dar nu trebuia sa-i dai a 4-a si sa o tii in a 3-a pana la 600 de ture in depasire.

Vroaim sa zic: cand ai intrat in depasire, trebuia sa mentii treapta de viteza in a 3-a pana ajungeai la 5500-6000 de ture (am mancat un 0 la postul anterior) si dupa sa fii trecut in treapta a 4-a. Ce masina era cea pe care incercai sa o depasesti? Ce greutate aveai pe masina?

Mentionez ca masina este a mamei, ma comport mai usor cu ea. Eu cred ca ea schimba vitezele prea repede, insa niciodata eu nu am depasit 4500 rpm ca motorul pare ca huruie prea tare, poate e doar o impresie, insa asa cum este el acum daca depasesc 3500 se aprinde becul cu gazele, iar la > 85km/h masina vibreaza, indiferent de incarcatura. Bine, acum avem probleme destul de mari cu ea, vor trebui rezolvate.
Pe de alta parte, stiu ca daca te comporti frumos cu masina ea tine mai mult, nu e asa?
  • adrianp2200

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am postat la Camera de garda sa vad ce pareri mai exista, caci motorul asa cum e acuma nu mai merge mult
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, pot spune ca mi-am cunoscut tigrutza dupa aproape 1 an de cand o conduc cu bune si rele...... Sfatul meu pentru cei ce conduc tigrutze este : - mers in aglomeratie ( unde nu ai unde te duce ) schimbat in trepta superioara la 3500 rot/min ( nu se circula sub 2300 rot/min - se trece in treapta inferioara)
- mers sportiv....( cand ai loc in trafic ) schimbat 4000-4500 rot/min
- depasiri.....contre in trafic schimbat peste 5500 rot/min

Pentru un consum optim oras, fara bruscari ale acceleratiei schimbat la 3000 rot/min si nu se merge sub 2000 rot/min, mentionez ca circul in Bucuresti unde la consum se adauga cel putin 1l/100km, am scos 9 - 10 % (max 11 % cu aer)
Extern...... mers cu 120, 140, 110 km/h ( nu am mers decat max 300 km ) nu mi s-a parut diferenta de consum intre acele valori,
am scos 6 - 6,5 %

Sper sa va fie de folos ce v-am scris........ Astept alte consumuri la alt stil de schimbat treptele......
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:alinmuresan,esti total deplasat de la subiect! Hai sa iti dau un exemplu desi topicul acesta este cu totul despre altceva! Eu m-am mutat la vila dar la bloc am vreo 7 tovarasi care pe langa masinile lor de weekend si-au luat si opel Tigra pt liniute,incerc sa-i conving sa intre pe forum sa-si prezinte masinile dar asta e partea a 2 a. Si-au luat acest model de masina pt ca,zic ei ca ar fi ceva extraordinar in aerodinamica ei si motorul este foarte nervos! Dupa ce au investit ceva bani in aceste masini si le-au ridicat in slavi,au ajuns la concluzia ca in ciuda aspectului fioros,acest model este doar o masina cu un aspect sportiv si performante de masina de oras(pgt206 1.4 16v,aveo 1.4 16v,etc). Ideea era ca cei cu Tigre ar trebui coborati un pic din nori si adusi la realitate pt ca una spun ei si alta se intampla! Primul lucru: chiar daca ai in posesie un bolid,nu mai ai unde sa alergi(radare,drumuri de kko). Al doilea: Pe toti care ii stiu cu Tigra,vorbesc numai de pedale la fund,scartzaituri,schimbat viteza la 5000rpm,blitzuri si din cand in cand mai aud cate o chestie hilara gen: eram la 200 si ala cu BMW-ul cand a vazut ce i-am facut,a bagat talpa si abia a trecut pe langa mine! Eu alerg foarte mult prin tara si pana in ziua de azi nu am vazut Tigra la drum care sa mearga peste 120km/h,inclusiv prietenii mei care poseda o astfel de masina,merg pana in 120km/h..ceea ce este foarte bine pt siguranta in trafic. Ideea era ca,in imaginatia lor,se viseaza pe Autobahn si in realitate ii gasesti pe dreapta(solenza si supernova erau puse in text ca exemple)! Daca tot nu ai inteles,desi ti-am facut o istorie intreaga aici Wink nu este nici un fel de suparare,este democratie asa ca fiecare are dreptul la replica! Bafta





soferii sant la fel ca pescarii!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat

  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
dupa ce mam rotit cu tigra mea intro curba deosebit de periculoasa si asfaltu ud in partea critica a curbei nu imi mai trebuie viteza ! eram intra 4 cat puteam sa am 70 km la ora si o ardeam ca in nfs de vreo saptamana orice curba vedeam asa o calcam si vad ca da din coada si de o data ma pun de curmezisul soselei pe sens opus inspre bordura si un pieton cu un scarttttt mare imi dau seama ce se intampla trag dreapta de volan si franez brusc cu un mai mare scartttttt ajung in mijlocul soselei (avand doua sensuri pe mers ) pietonu tipa la mine ' ba ce vrei sa faci ' ma uit in fata liber in spate liber bag 1 si valea ! (imi amortisera putin fata cred ca de la emoti ) apoi am ras cateva zile incontinu de patanie nici acum nu stiu ce sa intamplat !
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
data viitoare cand o mai arzi, arde-o responsabil!
  • Bobbo

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2014

  • Mesaj Privat
la fel Merg si eu 3500 4000 skimb vitezele cand este cv de vrun sprint viteza a 3-a este optima pt mine! si o duc pana undv aproape de 120
-130!km/h! la mersul economic merg k a 5 undv la 80 90!
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bobbo ... mai usor cu mircul ... ce turatie zici ca ai la 120-130 intr-a 3-a? ce cutie de viteze?
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
hehe, bv amr84, da-i peste nas!Smile) Eu am 3000 de ture intr-a 5a la 90kmh. Schimb viteza, de regula, la 2500 de ture in oras, la 3500 in afara. Intre 2500-3000 e zgomotoasa, peste 3000 iar e mai silentioasa, poate mi se pare, dar nu cred..
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu-i vorba de dat peste nas. In treapta a 3-a te poti duce linistit pana pe la 110 km/h. Acum depinde si ce modificari ai, ca atunci poti atinge o viteza mai mare in treapta a 3-a, de asta am intrebat ce cutie si ce turatie are. ca poate avea alta cutie sau modificata sau poate avea limitatorul de turatii scos.

Parca Honda Civic se ducea in a doua la aproximativ 100km/h?!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR