Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!
am si eu o intrebare pentru cine cunoaste!
unde se pot gasi sau repara furtunele care leaga radiatorul de racire gaze turbina de turbina si respectiv admisie?
am aceasta intrebare pentru ca m-am interesat si ambele costa foarte mult dupa parerea mea si nu sant decat niste simple furtune cu coliere!
astept pareri si idei de la voi!
PS. pentru vectra c motor y20dt.... si nu mai stiu cum,masina fiind a unui bun prieten pe care vreau sa-l ajut
multumesc!
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat despre furtunele astea... Sunt scumpe dar fac banii, improvizatiile nu tin. Alea sunt facute sa reziste la presiune, intemperii (si se pare ca nu rezista prea bine). Dai o cautare sa vezi si alte pareri.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe str.Luica,in Berceni,e atelier specializat in repararea furtunelor,tevilor ,sertizare ,si cam tot ce tine de inalta presiune.E firma mare,nu e la nea Vasile in garaj...Poti incerca acolo,e aproape de capatul autobuzului 102.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acelea sunt furtune speciale cu dublu invelis si textura. Primul de la interior este de cauciuc siliconic rezistent la temperatura dar mai putin rezistent la presiune, apoi vine textura de panza pentru cresterea rezistentei la presiune si apoi un invelis de cauciuc obisnuit rezistent la produse petroliere. Deci concluzia este ca nu se pot face improvizatii de reparare ca nu tin decat timp limitat. Singura solutie de reparare este inlocuirea tronsonului fisurat cu segment de teava de inox sau PPR rezistenta la temperatura. Dar cum de obicei fisurile apar la coturi...
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri tuturor!
am fost la un atelier de confectionat obiecte din cauciuc si am ambracat furtunele cu un alt strat de cauciuc si panza
sper sa tina!
a costat 50 lei fata de 1200 cat costa ambele noi
eu zic ca merita incercat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR