Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • andrei_xxl

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. E primul meu post pe-aici, iar daca s-a mai discutat problema sa ma scuzati.
Peste vreo 2-3 luni as vrea sa-mi iau un Opel Astra Coupe Bertone din Germanica, 2.2 16v, 147 cp, you know, the works Smile De cand am vazut prima oara unul mi-a placut la nebunie si sper ca in cel mai scurt timp sa-mi pot permite in sfarsit sa-mi iau unul.
M-ar interesa si pe mine niste chestiuni, de exemplu la ce sa fiu atent cand il cumpar, ce piese cad mai des, daca are probleme "din nascare", daca au euro4, etc.
Si nu in ultimul rand consumul!
Eventual niste linkuri catre sectiunile care au informatiile astea (nu prea ma descurc cu search-ul)
Multumesc mult si sa va traiasca masinutele Wink
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca e 2.2 si codul z22se e euro 4.asa ar fii normal.
  • andrei_xxl

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Imi spuneti si mie niste preturi la kitul de distributie (e pe lant?), filtre si curele? Adica pe la cat ma ajunge o schimbare a consumabilelor cand o aduc in Romania...
  • gabi_bertone

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sal
Eu am un bertone turbo si sunt destul de multumit de el. La inceput am vrut sa imi iau unul de 2.2 dar la consum sunt aproape la fel daca sti sa mergi cu ea. Turbo consuma in oras 12-13 si in afara 7 (la mers finut cu ea - mediu, in jur de 8-9). Avantajul la motorul 2.2 este ca are distributia pe lant insa nu are un cuplu prea mare fata de turbo. Nu mai zic de putere. Turbo are suspensie sport, sasiu sport, abs, esp si tc in standard spre deosebire de 2.2 (acestea le poti gasi si pe 2.2 cu optiunea sport).
Alt dezavantaj la 2.2 il reprezinta taxele care sunt mai mari.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate e cam greu sa gasesti un bertone turbo in mintile lui . E intr-adevar mai misto dar l-au si alergat multi . De-aia ar fi de preferat motorul de 2.2
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
2.2 recomandare din aceleasi motive ca @bertone

oricum 2.2 cu TC off se misca destul de bine

@gabi_bertone: poate ajungi la intalnirile opel saptamanale si facem o linie cu 2.2 sa vedem si noi cum stam Wink
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DJ34KLA .. gabi_bertone are turbo .. nu 2.2 .. si oricum .. chiar si cu 2.2 .. stai in spate...

gabi_bertone .. tu cred ca mergi pe tempomat sa iti scoata 7 in afara .. si o tii si subturata nu?
aud tot felul de consumuri dastea SF .. dupa parerea mea e ca fara 8 litri in afara nu discuti (ultimul consum inregistrat pe o distanta de 300km a fost de 9 litri la mine in afara localitatii) .. poate mergi tu cu 90 in a5a .. in fine .. si nici in oras nu scoti 12 .. e imposibil .. parerea mea .. numai ca eu sunt realist cand fac afirmatiile astea ..
sper totusi sa nu mergi subturat cu masinuta .. ca e pacat de ea .. nu e masina sa o tii la consum ..

andrei_xxl ... e ok motorul de 2.2 .. dar sincer .. daca tot dai un ban .. macar baga la un 2.0 turbo .. e cu totul altceva.
avand in vedere ca la ambele masini consumul este asemanator .. macar sa fie mai musculoasa Very Happy
z22se de care zici tu este Euro4
z20let este tot Euro4
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@starter666: stiuca are 2.0 si il provocam cu un 2.2 ca doar nu a luat-o sa o plimbe prin orash
valabil si pt tine daca vii la craiova Wink

btw: important este sa stii sa pierzi, pt ca de posturi pe forumuri suntem satuli
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
v-ati incins baieti , nu gluma Very Happy
  • gabi_bertone

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
starter666 ... cand am vb de consum ma refeream la consumurile minime care se pot scoate cu turbo. dar iti dai seama ca nu prea poti sa mergi usor cu o masina ca asta. Smile
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@bertone .. cine sa incins? nu vad pe nimeni Very Happy
@DJ34KLA .. nu prea ajung eu prin zona aia .. si oricum in curand masina nu o sa mai aiba aceeasi configuratie .. so nustu daca mai are rost o comparatie .. poate doar daca si a ta e modificata ..
@gabi_bertone .. ai dreptate .. nu prea poti merge usor cu masina asta Very Happy

btw: daca e asa important sa stii sa pierzi .. si esti satul si de forumuri .. ce mai cauti paci?


on-topic: @andrei_xxl .. eu raman la parerea mea .. iti recomand 2.0 turbo .. oricum masina e facuta sa fie alergata .. dar poti sa o verifici .. daca inca mai e in mintile ei .. deci nu vad unde ar fi riscuri ..
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
starter iti luasi motor de 2mii de centimetrii de cateva saptamani si te umflii peaci? acomodeaza-te cu el Smile si mai vorbim
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Din pacate e cam greu sa gasesti un bertone turbo in mintile lui .


Defineste termenul "in mintile lui". Eu nu cred ca e greu deloc ci e chiar usor daca nu iei cea mai ieftina masina care o gasesti...
Si pana la urma CE se uzeaza la ele de sunt asa de irecuperabile ? O turbina nou nouta este 500 euro adusa acasa in pat.
Tocmai tu posesor de 3 masini turbo ar trebui sa stii asta, ma mir ca dai sfaturi contra turbo..

Ca si consum (la mers lejer):
Oras liber : 8%
Oras normal : 10%
Oras anormal (Bucuresti) : 13-14%
Afara 100Kmph/tempomat = 7-8%
Afara 130Kmph/tempomat = 10%

Alergata oriunde = 15-16%
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@DJ34KLA .. eu nu ma umflu pe nicaieri .. nu ne cunoastem ca sa faci afirmatii la adresa mea .. si atata timp cat nu ma cunosti chiar nu vad rostul ...
si oricum nu eu am inceput sa lansez provocari pe aici .. eu nu fac liniute .. nu ma ocup cu asa ceva .. daca faci tu .. dute .. eu o sa privesc linistit la o bere stirile ...

@Slick .. ma bucur ca ai pus consumu pe aici .. sa vada lumea ca nu vorbesc aiurea cu consumu.. nu ai cum sa scoti un consum mic .. si nici pe tempomat parerea mea nu se poate merge ..
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
starter666 a scris:DJ34KLA .. gabi_bertone are turbo .. nu 2.2 .. si oricum .. chiar si cu 2.2 .. stai in spate...


de unde stii?

starter666 a scris:eu o sa privesc linistit la o bere stirile ...

daca nu stiai la craiova exista pista la airport unde te poti da linistit
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu stiam pentru ca dupa cum am spus nu ma ocup cu asa ceva ..
oricum eu zic sa nu mai continuam discutia .. ca suntem offtopic rau de tot .. si innebunim omul ala care vrea ceva sfaturi .. Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Slick a scris:
bertone a scris:Din pacate e cam greu sa gasesti un bertone turbo in mintile lui .


Defineste termenul "in mintile lui". Eu nu cred ca e greu deloc ci e chiar usor daca nu iei cea mai ieftina masina care o gasesti...
Si pana la urma CE se uzeaza la ele de sunt asa de irecuperabile ? O turbina nou nouta este 500 euro adusa acasa in pat.
Tocmai tu posesor de 3 masini turbo ar trebui sa stii asta, ma mir ca dai sfaturi contra turbo..

Ca si consum (la mers lejer):
Oras liber : 8%
Oras normal : 10%
Oras anormal (Bucuresti) : 13-14%
Afara 100Kmph/tempomat = 7-8%
Afara 130Kmph/tempomat = 10%

Alergata oriunde = 15-16%


In mintile ei :
Nu e vorba de motor facut varza ca ala se repara . E vorba ca dupa ce ai cumparat bertonele turbo sa incepi sa observi ca se mai exfolieaza vopseaua pe bara , ca aripa e plina de chit , ca proiectoarele dupa ce le scoti din locasul lor ca poate se sparge unul de la vreo piatra sunt defapt finut manjite cu vopsea gri , iar masina ta e rosie si tot felul de chestii care pot concura cu o masina rasturnata si reparata pe genunchi.
Pt ca sa fim seriosi , toata lumea care a avut o masina puternica si a trecut eventual de la vreuna de 90 de CP , s-a simtit umflat si a facut tot felul de exhibitii cu ea . Si cum la Opel in general ESP-ul intra cam cand vrea el sau prinzi in vreo curba din tara asta niste balast picat de la vreo Raba sunt toate sansele , in combinatie cu pustii exhibitionisti cu 200 de cai sub fund , sa gasesti o masina rasturnata sau lovita rau de tot !
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca riscul la turbo este mai mare decat la 2.2 din privinta asta la lovire puternica sau rasturnare si oricum se poate intampla la orice masina si este relativ usor de depistat daca stii la ce sa te uiti. Oricum ma indoiesc ca nemtii ar repara o masina rasturnata/lovita grav doar ca sa o vanda "de buna"...
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:
starter666 a scris:DJ34KLA .. gabi_bertone are turbo .. nu 2.2 .. si oricum .. chiar si cu 2.2 .. stai in spate...

de unde stii?


Iti spun eu... motorul de 2.2 este mult sub cel 2.0 turbo (la intrecere) si eu iti spun din experienta. 2.2-ul a ramas in spate cu 3 masini numai din treapa a 2-a.. daca o apucam pe-a 3-a dispaream in orizont.
Daca vrei iti demonstrez oricand (daca imi platesti tu benzina pana acolo si inapoi in cazul in care castig).
Stiu, acum imi vei spune ca a mea e modificata insa am facut comparatie cu 2.2 si cand eram stock si nu exista comparatie.

Ieri m-am jucat pe DN1 cu un BMW 330CI nou... Aspiratele nu se vor compara niciodata cu motoarele turbo la intrecere.. mai ales odata puse in miscare.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:.. mai ales odata puse in miscare....

adica din mers?

cum se descurca acum cu peste 280cp la plecarea de pe loc: cu jante pe 18 si cu esp off
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR