Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei, dragii mei, uite ca asa se intampla. Dupa ce de o vreme ma tot minunam cat de putin ma costa intretinerea la masinuta mea, cat e de prietenoasa cu bugetul consolidat al familiei si alte alea, acum m-am trezit cu o problema care are toate sansele sa imi dea finantele (cam la limita) peste cap.
Sambata seara, cand m-am urcat in masina... m-am trezit ca stau stramb. Scaunul se "duce" de coltul dreapta spate Sad( Nu va inchipuiti ce pozitie incomoda....
Ajuns acasa, m-am pus sa-l desfac. Dupa ce m-am chinuit mai bine de juma de ora (din cauza luminii proaste din garaj nu am vazut nici "din prima", nici "din a doua" cum se desfac mufele de la airbag) am dat jos scaunul doar ca sa constat ca in afara de a ma uita ca prostul la el nu prea am ce face. Asta, tot din motiv de... lumina insuficienta Smile). Oricum, cu ocazia asta m-am prins "in detaliu" cum se defac mufele de airbag...
Azi am povestit cu o seama de oameni, concluzia ar fi ca "e rupt" ceva sub scaun. Se poate suda, dar... sudura poate sa tina, poate sa nu (ca de!, am si eu suta de kile). Oricum, nu eram foarte multumit de scaun, deoarece captuseala de sub tapiterie s-a "lasat", in sensul ca in 2 ani si 40.000 km a cam dezvoltat o groapa. Si, la drumuri lungi, ma omoara spatele. Asa ca voi incerca sa imi caut alt scaun, prin dezmembrari.
Problemele potentiale:
1 - tapiteria: am sanse mari sa nu gasesc aceeasi tapiterie. Ca posibila rezolvare, cand m-oi plictisi de numa', ma pun sa dau jos tapiteria de pe scunul vechi, si sa o pun peste asta nou. Cred ca la airbag va fi interesant de numa'
2 - mufele de airbag sa fie pe alt sistem. Sper sa nu fie cazul....

Daca cineva considera ca imi poate oferi niste hinturi suplimentare in rezolvarea problemei, va rog sa nu va sfiiti. De asemenea, daca aveti sugestii de tutoriale care pot fi facute cu aceasta ocazie, ziceti, si am sa incerc sa fac poze+pregatit explicatii detaliate.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
pentru schimbarea tapiteriei de pe un scaun pe altul cred ca ti-ar fi de folos tutorialul pe care l-am pus eu pe...alt forum (Astraclub)
acolo poti vedea ca de fapt airbagul in sine se da jos relativ usor - sunt doar cateva suruburi 2 sau 3.
Daca imi voi gasi ceva timp poate voi reusi sa pun tutorialul si aici.

Sincer m-am dat batut pentru ca nu mi s-a parut corect ca pozele de tutorial sa stea tot pe serverul extern (postimage.org) si sa dispara de acolo cand ti-e lumea mai draga.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sa traiesti, directore

Ca idee, si-a cumparat cineva asa ceva in ultima vreme? sa am un ordin de marime a pretului....
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa iei legatura cu superdragos35.el a desfacut zeci de scaune si stie despre ce e vb iar despre cumpararea altui scaun nu cred ca se merita.nimic din interiorul scaunului nu poate fii refacut.pana si spuma aia pe care stai.eu am asistat cum mi-a "omorat" un scaun pt retapitare si sincer nu e asa greu daca stii ce faci.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Un scaun este de ~60-70 euro fara airbag.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, Cosmine, dar problema e ca trebuie sa gasesti un mester care sa iti faca buretele ala cum trebuie. Si putin probabil sa ii iasa "ca din fabrica". Am vazut scaune cu buretele ala refacut, si lucrate bine, si tot se simtea pe ici pe colo ca densitatea buretului nu e chiar aceeasi...
Daca stie cineva: pe un scaun fara airbag, se poate "transplanta" airbag-ul? Adica cadrul scaunului ofera posibilitatea asta? Ca in Cluj am gasit 2 oferte, una de 150 euro (cam multicel pentru bugetul meu) si alta la 200 RON, dar cica nu mai au pe stoc.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La 150 de euro cred ca aveai si airbargul inclus, pe cand la cel de 200 lei era doar gaura unde poti monta airbargul tau.
Din cate stiu nu merge pe un scaun care nu a avut airbag sa-i montezi tu.
Cel mai bine iei un scaun fara airbag ( cu gaura) si pui airbargul tau, pretul lor fiind unul rezonabil zic eu 60-70 euro.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
depinde cum crezi tu ca iesi mai ieftin!dar 150euro un scaun e multtttt rau!de banii astia poti face multe!cea mai buna idee ar fii a lui @mariusT!vezi ca sunt cativa cu dezmembrari astra g in "sectiunea ta"!
Skip ads

  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Un scaun este de ~60-70 euro fara airbag.

Astea sunt preturi de dezmembrari? Mie mi-a aparut un joc in scaunul stanga fata , si mi-a trecut prin gand sa-l schimb.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deocamdata mai astept. Niste raspunsuri de la niste prieteni
Pana acum cea mai buna oferta a fost scaun cu airbag, 250 RON. Dar nu stiu starea in care e. Asa ca astept inca cateva zile. Daca gasesc scaun BUN la 200 roni, schimb scaunul. Daca nu, il sudez pe asta.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa il sudezi, si eu am facut-o si a tinut. Si eu am peste 100 kg. Nu da banii de pomana pe unul sh ca ai sanse sa se rupa si ala Smile . Eu banui ce s-a rupt la tine, e ceva in stanga spate la scaun. Bafta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iulian:
1- ai dreptate . s-a rupt la mine. Dar in dreapta spate
2- asa cum am zis si in postul initial, imi surade ideea inlocuitului in cazul in care gasesc (bineinteles, la un pret rezonabil) un scaun in conditii foarte bune. La al meu buretele e turtit. Stii, senzatia aia ca stai intr-un ceaun...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt total offtopic :
Cand am citit titlul , am inteles am rupt scaunul de fericire ...zic domle' ce o fi facut @je pe scaunul ala de l-a facut praf...si mai ales cu cine ? Laughing
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Strict ON TOPIC Exclamation

jE a scris:La al meu buretele e turtit. Stii, senzatia aia ca stai intr-un ceaun...

... mama ratusca la ceaun , delicios ...yumiii .

bertone a scris:Cand am citit titlul , am inteles am rupt scaunul de fericire ...zic domle' ce o fi facut @je pe scaunul ala de l-a facut praf...si mai ales cu cine ?

Bertone , reteta ta este pentru doua rate la ceaun , am inteles ca pui un parf de sare ... Or fi pus de mamaliga ? Rolling Eyes

Laughing
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mie nu mi se pare scump un scaun...
Am si eu scaunul din stanga putin sucit spre dreapta dar ma gandeam ca ma-ar ajunge mai mult de 500 ron.
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Exact acelasi lucru am patit si eu in toamna trecuta. Nu scaunul a fost de vine ci gretatea mea.
Cel mai probabil s-a rupt un piciorus din spate de la sistemul de reglaj pe inaltime al scaunului.
poti sa verifici prin ridicarea la maxim a scaunului iar partea care e rupta nu se va ridica, iar daca il lasi la maxin jos scaunul va sta aproape drept. Iti recomand ca pana il repari sa mergi cu scaunul lasat jos la maxim ca sa nu rupi si celalalt piciorus.
Un sistem nou 1200 lei.
Reparatia 10 lei pt sudura, dar vreo 5 ore de munca pt ca mi-am pus si un strat de burete intre tapiterie si buretele original al scaunului ca sa-l mai intaresc. Acum e la fel de comod ca si scaunul din dreapta plus ca si piele sta mai intinsa pe scaun si am reusit sa nu stric incalzirea in scaune.

Eu am desfacut tot scaunul sa nu imi arda pielea si m-am dus cu mecanismul la un sudor.
Trebuie avut mare grija pt ca daca nu sunt perfect aliniate cele doau picioruse cand sudezi pe urma vei sta stramb pe scaun si nu prea mai poti sa rupi sudura si so o refaci.
Daca vrei iti pot da o mana de ajutor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ohoho, ochi de soim! chiar ma intrebam ce mai faci Smile
Problkema scaunului e pe cale re zerolvre. Mi s-a promis un scaun cu airbag-ul puscat, la pret de nimica. Vacem un pic de munca voluntara (mutat airbagcentura+tapiterie) pe celalalt schelet, cu nitel noror ma refolosim ceva din buretele celuilalt scaun...
Caline, tu nu vii la intalniri?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvat deocamdata prin sudare.
E o teava sub scaun, in spate, de la stanga la dreapta, care face legatura (din ce mi-am dat seama) intre scaun si talpile cu mecanismele de reglaj ale scaunului. se rupsese sudura tevii, in dreapta.
  • radu adrian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ati desfacut tapiteria la sezut imi spuneti si mie cum ? nu stiu daca sa lasat buretele sau sa intins tapiteria (echipare elegance)si nu am decit 70 de kilograme!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR