Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sal , am un calibra(sfi) 2000, 16 v , 150 cp si desi am mai intrebat inca nu sunt lamurit cu montarea unui turbo pe el. Daca este cineva care a pus turbo pe un calibra , cred ca ne-ar fi multora util sa ne zica cum a facut , unde a facut respectivele modificari , eventual costuri , performante si tot ceea ce se poate spune. Poate cineva a pus doar cip , ar fi bine sa ne spuna unde , ce performante a obtinut , costuri si asa mai departe . Am inteles ca se poate pune turbo pe un astfel de motor destul de usor , chiar cineva mi-a zis ca imi pune un intercooler de iveco sau ceva de genul , insa nu am priceput prea bine la ce se referea si m-am gandit ca e mai bine sa cer sfaturi la voi . Daca stie cineva astfel de detalii il rog sa posteze ! As vrea pareri de la cineva care a pus turbo pe un astfel de motor sau cip !mersi frumos !
Skip ads

  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M-am mai interesat apropo de tuning motor , am gasit chiar o turbina de let cu galerie si westgate(nu stiu ce e asta) si acum cer niste sfaturi : sa cumpar turbina?, am inteles ca motorul sfi este ceva mai comprimat decat cel let si se poate decomprima cu inca o garnitura de chiuloasa sau ca ar exista niste garnituri de metal speciale pt decomprimare . Stiti ceva despre asa ceva , cum as putea racesc turbina cu ulei ?Am mai auzit ca turbina este comandata de niste supape care la randul lor sunt comandate de ECU ?! IN AFARA DE GALERIE AR MAI TREBUI SA SCHIMB CEVA ? Am inteles ca daca pun o garnitura de decomprimare a motorului si reglez turbina la o presiune 0.5-0.6 bar ar trebui sa nu am probleme ! Ce stiti , dati-mi sfaturi ca nu stiu cat mai tine omu turbina si nu vreau sa o pierd . Merita? Astept cat mai repede un raspuns!
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca ai nevoie sa te documentezi sanatos inainte sa te apuci de o asemenea operatiune.
Iti recomand link-ul urmator. Te sfatuiesc sa citesti toate articolele (ia cam o zi intreaga) si dupa 2 zile il mai citesti inca o data pentru ce ai scapat prima data si ai sa gasesti raspuns tuturor intrebarilor tale.
http://www.max-boost.co.uk/.../Introduction.htm
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In Bucuresti exista cel putin o Calibra cu upgrade de la C20XE 150CP la Stage 3 EDS 300 CP.
Pe scurt, modificarile au fost: inlocuire ECU, cablaraie, senzori, adaugare turbina si intercooler.
Am invitat pe pepy sa iti dea mai multe detalii.
Skip ads

  • pepy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Speedster 2004 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2007

  • Mesaj Privat
se poate face, dar procedeul este destul de complicat si costisitor, se poate ajunge la performatza aia pe cai mai simple, daca te gandesti serios ca o conversie turbo da-mi un telefon si iti explic cu cea mai mare placere ce se poate si ce nu.
  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Merci frumos ca mi-ati raspuns. Astept nr de tel de la pepy si va tin la curent . In 2-3 zile merg sa imi iau o instalatie de aer sa vad daca reusesc sa o pun. Cat despre turbina , ideea mea ar fi sa ajung undeva la vreo 200 -230 cai , nu mai mult . Va tin la curent . Salutare
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sers`tok,azi l-am sunat pe titi aur,si curand o sa fac scoala de pilotaj,ma baietzi...deasemenea mi-a recomandat sa-mi iau o masina dupa ce termin cursurile sa particip la raliuri...deci va cam dati seama ce masina,intrebarea mea este ca ...cu un c20xe pot sa fac ceva?ma refer la vtm...bine...sa ii schimb suspensia,si poate turbo nou..ma gandesc cum e micutza masina...m-ar putea satisface.....hm?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR