Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
scuze de reclama.
eu folosesc aceste doua produse si sunt super multumit.
in special de cel in spray tine la doua spalari.
http://www.mafra.ro/?id=130
http://www.mafra.ro/?id=58
incercati-le si o sa fiti super multumiti.
garantez.
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cola..ataca?pai si atunci eu care intru in combinatulk petrochimic si de 4-5 pe zi inseamna ca prin cate baltoci cu diverse reziduri am trecut pana acum trebuia sa fiu cu cauciucurile varza.Trebuie sa gandim logic si sa realizam ca orice praducator produce aceste cauciucuri cu gandul ca propietarul va mai calca si prin diverse substante deci automat compozitia cauciucului este gandita de asa natura incat sa nu intre in reactie cu aceste substante.Asa ca da-ti fiecare cu ce va place ca oricum de crapat cauciucu nu crapa decat daca lasa-ti masina pe loc 2-3 ani !
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
coca cola cred ca e cea mai buna . dar va dau un sfat : nu dati decat pe cauciucuri. cat despre crema de ghete naveti decat sa adunati tot praful din lume pe masina voastra. nu mai zic daca dati pe plasticele de la bari . va arata super naspa ca aduna tot praful
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea:
1. Crema de ghete acopera murdaria, nu o curata. - Nu am folosit
2. Motorina distruge in general cauciucul, nu stiu daca anvelopele sunt concepute sa reziste la produse petroliere. - Nu am folosit
3. (Pepsi sau Coca)Cola curata mizeria de pe anvelope si le lasa negre mate. - Am folosit
4. Produsele speciale de intretinere cauciuc si plastic, pe baza de silicon curata (daca stergi si cu carpa) si protejeaza cauciucul, aspectul este super, putin lucios in primele zile. - Am folosit si folosesc.
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Partea buna e ca ,Cola face frumoase cauciucurile dar partea rea e ca raman incleiate
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai e o varianta ieftina, ia da 20 ron pe solutie de cauciucuri la piese auto! dai si tu cu grija sa nu murdaresti jantele!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa lamurim lucrurile ca deja se bat cimpii.
1. Coca cola nu curata absolut deloc, e o timpenie si am testat, impresia de cauciuc curat e dat de caramelul care ramine pe cauciuc. Am facut probe, am spalat...nu vorbiti prostii...
2. Curatare adevarata se poate face cu motorina, frecat cu peria.

Cauciucul e un polimer, este natural si evident instabil, sub actiunea unor anumiti factori reticuleaza, adica imbatrineste pe romaneste ca sa nu intram in amanunte care nu pot fi intelese usor. Orice anvelopa este din cauciuc dar vulcanizat, adica la fabricatie se introduce negru de fum, sulf, cauciuc natural. Toate astea sunt introduse pentru a prelungi viata anvelopei. Sub actiunea radiatiilor solare, ultraviolete, temperaturi si stres mecanic amestecul de polimer reticuleaza, cel putin la suprafata. Astfel apare culoarea gri-maron de cauciuc vechi.
Solutia de a mentine cauciucul in forma initiala si a stopa efectul de imbatrinire este de a folosi emulgatori, ei vor mentine sulful si astfel efectul de imbatrinire apare mai greu.
Toate solutiile de tratare anvelope contin surfactanti puternici si emulgatori.

Solutia cea mai ieftina ar fi de curatat anvelopa cu motorina, se unge cu cirpa cu cea mai ieftina vaselina.

Faimoasele TAB in armata stateau si 15 ani cu aceleasi anvelope, km nu faceau ca nu aveau unde sau nu aveau combustibil, anvelopele erau "tratate" cu crema de ghete, continea destul emulgator si multe au ajuns stiti voi unde....
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa completez la ce spune Dan mai sus.

Trebuie sa feriti scurgerile de motorina, care pot intra la solutia de etanseizare dintre cauciuc si geanta.

Eu am patit-o, a doua zi cauciucurile erau pe jumatate desumflate si a trebuit sa merg la vulcanizare pt etanseizare
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor celor care au postat aici, initiatorului si celui care ne-a indrumat cu link aici.
Am reusit sa ma bine dispun pe ziua de azi. Un filmulet ar fi facut toti banii Very Happy Very Happy.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am multi caini in zona si se ocupa ei de gume, cum vin de la spalatorie, cum vin ei cu CTC-ul...................
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta cu CTC-ul canin e cel mai bun...
in rest sustin ce zice Dan ca si eu am facu armata si noi faceam la fel... Aveam la statia de radiolocatie cauciucuri din 57 de cand era statia si le dadeam doar cu motorina si cu creme de ghete la prezentari de tehnica militara si cat am stat eu in armata nu am vazut nici o schimbare...
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Oameni buni,imbatraneste Cola cauciucul...Insa...Cat timp folositi voi un cauciuc?Eu mai mult de 7-8luni nu il folosesc(cine sa mai dea scarturi si nebunii ) Asa ca..e buna si Cola pentru cei care schimba 2 randuri de cauciucuri pe an Smile
Puteti da si cu crema de pantofi Smile) ( nu am incercat nici crema de pantofi,nici cola:P )
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR