Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Problema mea este ca farul stanga s-a afumat in timp. Nu este crapat sau fisurat, dar nu stiu de ce s-a afumat? Rolling Eyes Daca tot am un far de rezerva m-am gandit sa il schimb. Problema este ca nu stiu cum sa fac acest lucru. Problema principala o reprezinta desfacerea surubuluiaflat sub far. Se stie ca farul la Vectra B este prins in 3 suruburi, 2 superioare si unul inferior. Daca stiti o metoda mai putin invaziva va rog sa comunicati. Multam' Razz
Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa dai bara jos altfel nu vad cum.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca asta va fi pana la urma solutia optima. Un tip de la dezmembrari mi-a spus ca ar mai fi solutia desfacerii aripii din suruburi si cracanarea ei astfel incat sa iti incapa maina cat sa desfaci surubul acela. Rolling Eyes
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nu ti se pare mai greu sa desfaci aripa decat bara. O aripa daca o desfaci s-ar putea sa nu mai dea la linie de bara mai poti trage si aranja mai usor. Cred ca ar fi mai bine sa desfaci bara.
Skip ads

  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Prima data dai jos masca dintre faruri (aia cu semnul Opel pe ea), dupa care dai jos bara, sau macar desfaci partea stanga a barii.
Recomand torusi sa dai toata bara jos, daca desfaci numai intr-o parte risti sa rupi ceva urechiuse.......

Bafta.
  • nelu.barac

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu vreau sa inlocuiesc becul de pozitie din far dreapta,....... imi spuneti cum procedez......?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pt a schimba becu de pozitie e ceva mai usor......treb sa-ti faci un pic de loc...daca poti da filtru de aer jos ca sa poti baga mana in spatiul ala ingust dupa care scoti capacu rotund de protectie din cauciuc si acolo gasesti becu de pozitie, tragi de el cu bagare de seama si ai rezolvat problema.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mariano a scris:Cred ca asta va fi pana la urma solutia optima. Un tip de la dezmembrari mi-a spus ca ar mai fi solutia desfacerii aripii din suruburi si cracanarea ei astfel incat sa iti incapa maina cat sa desfaci surubul acela. Rolling Eyes

O parte a raspunsului ai primit-o de la @Sso1079. Bara este prinsa de aripa cu un surub chiar la capat si nu poti ajunge la el decat daca desfaci protectia de noroi de sub aripa. Cu cat desfaci mai mult acel plastic de sub aripa, cu atat mai usor vei desface surubul ce prinde bara de aripa.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR