Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

sa va spun ce am patit dupa ce am facut o revizie la Di-Bas Fundeni din Bucuresti.
Am masina de cateva luni, am facut cu ea putin peste 5000 Km, a fost cumparata SH la 68000 din Germania. Saptamana trecuta m-am gandit eu sa-i fac o revizie, adica sa schimb uleiul, filtre, sa-mi faca geometria... etc. Toate bune si frumoase, mi-au spus ca au gasit joc la doua bielete, antiruliu si cea de directie si am zis sa le schimbe, in rest totul ok. Am platit si am plecat cu masina... initial nu am observat nimic ciudat, ma simteam foarte bine cu noua acceleratie, dupa schimbarea filtrului de aer, parca am alta masina Smile, Sambata (acum doua zile) am dat o fuga pana la mare si pe autostrada observ ca masina trage ba stanga, ba dreapta si se misca cu tot cu volan.... la viteze mici nu se observa nimic insa daca accelerez putin, pe la 120 km/h este foarte evident. Cand m-am intors in Bucuresti, am oprit la o vulcanizare sa-mi echilibreze si rotile, m-am gandit ca o fi acolo o problema, insa a persistat.
Acum am sunat la Di-Bas si mi-au spus sa ma duc maine dimineata sa o mai verifice odata.... sunt tare curios care o sa fie deznodamantul.

Voi, ce parere aveti... de la ce poate sa fi aparut aceasta dereglare a directiei? Mentionez ca geometria a fost refacuta dupa ce au schimbat bieletele.
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gata, s-a rezolvat foarte elegant.
Am fost astazi de dimineata la Di-Bas si am fost surprins de promptitudinea mecanicilor de acolo. Am ajuns ceva mai devreme de inceperea programului.... cum m-a vazut cel care s-a ocupat initial de masina a venit sa ma intrebe de ce am revenit, i-am explicat si s-a pus pe treaba. A mai facut odata geometria si si-a remediat greseala (in final a spus ca de la geometrie era) am facut amandoi o proba de drum si s fost bestial. Nu m-a costat nimic, (chiar a refuzat ce am incercat eu sa-i dau) s-a rezolvat in 20 minute, cel de la recptie mi-a dat inapoi cheile si am plecat cu masina.

Ma asteptam sa fie nevoie sa fac putina galagie ca sa se uite cineva la masina si sunt surprins cat de amabili au fost. E drept ca sunt preturile cam mari ca e service autorizat si a trebuit sa ma duc de doua ori acolo (sper sa fi fost un accident).... da a meritat efortul, chiar merge super bine masina.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca s-a rezolvat asa repede.
Si eu mi-am facut geometria tot la Di-Bas, cand aveam jantele de 15.
Ulterior mi-am pus jantele de 17 si nu a fost necesara nici o ajustare. Masina se comporta excelent, la orice viteza.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR