Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • jonny
  • OP
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am observat de cateva zile un scartait foarte urat la roata dreapta spate care apare din senin de obicei dupa ce conduc aproximativ 2 ore, suna uneori foarte tare... si se opreste tot din senin, nu-mi dau seama ce ar putea fi, am pus mana pe roata nu si nu se incalzeste excesiv... a mai patit cineva asa ceva? sau stie care ar putea fi cauza?
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare. la mine este in felul urmator: daca pun frana acel scartait dispare, daca trag putin frana de mana la fel dispare. ieri am desfacut roata am demontat placutele si am curatat capetele placutelor de frana si chestiile in care se prind ele pe etrier, cu pila si cu smirghel, astazi nu mi-a mai facut figura respectiva. cred ca problema este ca placutele sunt blocate (nu foarte tare) si nu mai culiseaza la fel adica ramane un colt al placutei mai aproape de disc si de aici scartaitul.
  • jonny
  • OP
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mersi de informatii credca o sa desfac si eu maine sa curatz pe acolo, dar nu prea stiu cum sa desfac etrierul Sad
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2004

  • Mesaj Privat
e de la sabotii de la frana, ai discuri pt frana normala si saboti pe interiorul butucului pt. frana de mana, e o problema frecventa la opel, chiar si la alea din 2002 Very Happy.
trebuie sa te duci la un mecanic sa ti le calibreze, sa stea cum trebuie.
e o operatie de 10 min., costuri minime
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Problema este de la "gradul" care se formeaza pe discul de franare.... un strungar va poate lua acel grad (dunga din partea superioara a discului care se formeaza in urma repetatelor franari). acelasi lucru am patit si eu...se rezolva usor si nu este scump.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am polizat cu flexul acea dunga (bordura) din partea superioara a discului si...tot la fel se aude.
Problema scartaitului apare de la blocarea pistonasului de la etrierul de frana. Pistonasul ramane apasat pe placuta interioara de frana, care la randul ei ramane apasata pe discul de frana.
Se remediaza facand cateva exercitii de scoatere a pistonasului putin in afara (cu etrierul demontat de pe suportul sau de prindere), apasand un pic pedala de frana ca sa iasa pistonasul, apoi de apasare si infiletare (in acelasi timp) a pistonasului in interiorul etrierului (si alinierea la semn/marcaj pistonas - etrier).
  • cristhyan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 18 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal la mine fac galagie etrierele cand trec peste denivelari. cand pun frana nu se mai aude...
ce as putea sa fac?
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristhyan a scris:sal la mine fac galagie etrierele cand trec peste denivelari. cand pun frana nu se mai aude...
ce as putea sa fac?

Cu siguranta nu de la etriere se aude
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La mine rezolvat prin schimbarea cauciucurilor cu galme interioare (Debica Passio noi).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR