Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Geamul electriv de la usa dreapta fata in momentul in care urca si mai are aproximativ 5-8 cm pana la capat incepe sa se miste neregulat, in sensul ca mai intai urca cam 1 cm partea din fata, dupa care cea din spate, si tot asa, asta pe langa miscarea evident franata pe care o are; la fel face si la coborare in primii centimetri; mi-au spus niste "unii" ca ghidajele macarelei sunt uzate si ca se pot schimba.

Mai exista si alte explicatii pentru comportamentul asta; mi-e teama sa nu se arda motorasul mergand fortat. E drept ca il deschid destul de rar, dar totusi...

Pt. admin: am postat in sectiunea asta, deoarece banuiesc ca e o problema frecventa la opel, sper ca nu am deranjat pe nimeni.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Incearca mai intai sa dai fata de usa jos, la usile din fata exista un surub de reglaj pentru modul cum se inchide geamul la capat de cursa Daca are ceva timp il rog pe prietenul VectraDTI sa posteze o poza de acum doua saptamani...
Am editat deoarece vreau sa specific ca in poza este portiera din DR
Multumesc,


Ultima modificare facuta de roBERT la Lun 15 Aug, 2005 3:59 pm
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Voila :

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
vreau sa spun ca si eu am aceasi problema , doar ca al meu geam este manual si nu electric, si la mine cand ajunge geamul aproape sus o ia razna rau de tot , trebe sa tin cu mana de el Laughing ce vreau sa spun este ca la mine nu a avut nici un efect surubul ala de reglaj , si am incercat o gramada de pozitii si tot asa rau merge
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ghidajul este acelasi si pentru macaraua electrica si pentru cea manuala.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:vreau sa spun ca si eu am aceasi problema , doar ca al meu geam este manual si nu electric, si la mine cand ajunge geamul aproape sus o ia razna rau de tot , trebe sa tin cu mana de el Laughing ce vreau sa spun este ca la mine nu a avut nici un efect surubul ala de reglaj , si am incercat o gramada de pozitii si tot asa rau merge

*
Dupa ce dai jos fata "de plastic" a usii, este acolo un ghidaj pe interior prins cu 2 suruburi de 6 (cheie de 10, circa 12-14 cm lungime, nu vezi decat suruburile practic la orizontala) din pozitia lor se regleaza 'unghiul de atac" al macaralei.
In plus, nu cred ca sunt uzate ghidajele, ci piesele alea mici din plastic alb care sunt "ghidate", astea se gasesc la noi la dezmembrari pe de-a moaca...
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
Dupa ce dai jos fata "de plastic" a usii, este acolo un ghidaj pe interior prins cu 2 suruburi de 6 (cheie de 10, circa 12-14 cm lungime, nu vezi decat suruburile practic la orizontala) din pozitia lor se regleaza 'unghiul de atac" al macaralei.
In plus, nu cred ca sunt uzate ghidajele, ci piesele alea mici din plastic alb care sunt "ghidate", astea se gasesc la noi la dezmembrari pe de-a moaca...


Cred ca ai dreptate, nu ghidajele sunt duse, ci chestiile alea de plastic alb, care se misca pe sina; oricum, cred ca azi o sa aflu si postez..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR