Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Marmota

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o mare dilema actuala. Sad

Vreau sa-mi iau o masinutza noua, si momentan cam astea ar fi optiunile mele (ar mai fi si altele dar alea mai urca la bani).
Diferenta intre modele ar fi cam 2K euro (la astra nu stiu ce echipare sa dau exemplu, dar cea de la renaul e full option).
Clio este cam 11K iar un astra cat de cat in aceleasi dotari iese cam 12-13.
Pe langa faptu ca clio arata si putin strange pe langa astra, am mai citit si pe forumul renault de "ce nu ne place la clio symbol" si m-am luat durerea de cap.

Acum stiu ca multi dintre voi o sa zica clar ca opel, dar intreb in ambele parti care din optiuni ar fi mai buna pt viitor si daca se poate si niste argumente de la posesori.

Va multumesc.

PS. sper sa nu fi postat gresit topicu, iar daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Un prim argument, vis a vis de aceasta comparatie Clio Symbol (made in Turcia) se afla in fabricatie de mai bine de 6 ani... pe cand Astra Classic II este de anul acesta
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dak esti mai maruntel...incapi lejer si in clio simbol...dak nu o sa ai oarecari senzatii de claustrofobie...nu ca ar fi cu mult mai mic dar are ceva carente la arhitectura (design) interior si pare mai mic decat este...la partea de fiabilitate asteapta alte pareri mai autorizate...dak ai si familie sau ai de gand sa-ti intemeiezi una cat ai masina...mai pune un punct in favoarea opel...fidji diesel si-a luat un coleg de-al meu si dupa 2 luni a zis ca asteapta sa termine ratele si se baga tot la o masina nemteasca...asta e numai una din opinii...hotatarea finala iti apartine in totalitate...principalul e sa nu dezertezi de la club Smile Very Happy
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu as zice ca un Renault Clio Symbol se poate compara cu un Opel Corsa, iar un Opel Astra Classic cu un Renault Megane II...
La Renault Clio Symbol optionalele sunt destul de piperate, eu unul as prefera sa mai adaug cei o mie-doua diferenta pentru a cumpara cel mai ieftin Megane II, la care majoritatea optionalelor disponibile la Clio, sunt incluse in echiparea standard.
Skip ads

  • Marmota

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
maruntzel la 1.90 Very Happy

@roBERT la clio symbol varianta aleasa de mine si anume Fidji e cea full option, fara jante de aliaj (+200€), vopsea metalizata (+200€) si inca ceva.
Deci nici daca as vrea sa mai pun ceva pe el n-as avea de unde (exceptie tunning Very Happy ).

PS. plus la tunning exterior astra se preteaza mai bine Very Happy
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ideea era urmatoarea, decat sa cumperi un Clio(pret de baza incepand de la 9000) plus optionale ajungi la 11000 mai bine cumperi un Megane care le are deja incluse si te costa cu o mie doua mai mult.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sincer mie nu-mi place de nici un fel clio la aspect iar de celelalte nu mã intereseazã însã cred cã ar fi mai bine sã te orientezi cãtre opel chiar dacã e mai scump.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
clar astra g
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra e clasa medie, Clio e clasa compacta
Dintre cele doua clar Astra.
De la Renault ar merita Megane II, daca ajung banii.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bogdanbratescu a scris:clar astra g


interesant raspunsul Shocked si ideea care era ? Ca nu se mai scrisese in topicul asta de la inceputul lui august si cel care a deschis topicul poate s-a si decis. Macar daca argumetai Razz
  • ebh

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu zic sa faci un test drive cu fiecare si iti dai seama singur pe care o vrei.

in mod normal as fi zis imediat astra, dar am vazut un classic la dibas cand mi-am comandat masina si interiorul mi s-a parut oribil. aproape ca arata un pic mai urat decat cielo.
astra g originala nu arata asa nasol, da' asta facuta in polonia e foarte urata la interior. pana si corsa arata mai bine la interior.

la exterior clar astra e peste clio. eu prefer varianta sedan. hatchback e uratel.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc
Trimis: Vin 11 11, 2005

ebh
Trimis: Vin 05 12, 2006

Promt raspuns. Very Happy
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy Mor de ras...
Si pe viitor...pana una-alta nu mi-as lua Clio,decat daca ar fi singura masina din lume.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
As alege Astra Classic II,chiar daca e facut in POLONIA,Symbol in nici un caz !!!

Ce dotari nemaipomenite are Symbol ? Poate fata de o Astra II Classic,da...
Dotari adevarate are un Renault Clio bicorp(ala nu fabricat in Turcia),ca pe Megane II si in plus e mai ieftin.In plus de astea ai scaune sport cu toate reglajele,de intri in el oricat de inalt ai fii...

P.S.
Clio bicorp este si mai fiabil decat Megane II,asta ar trebui s-o stii daca ai fost pe forumul Reno ! Very Happy
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am avut aceeasi dilema: Fidji 1.5dci80CP full sau Classic II 1.4benzina hatch la oferta plus inca ceva dotari...dupa drive test totul s-a lamurit Smile
clar in Classic ai mai mult loc (cum spunea cineva mai sus sunt clase diferite). Aspectul nu cred ca mai e cazul sa-l discutam. o alta chestie care a inclinat balanta in favoarea opelului au fost frecventa si costruile reviziilor. La Clio trebuia in primii 2-3 ani (depinde cat e garantia) sa fac revizia tot la 10000 km si m-ar fi costat 5-7 milioane (fiind diesel). la astra in primii 2 ani trebuie sa merg la 15k sau la an si ma costa 3-4 milioane. pe langa asta la Clio trebuie sa schimbi distributia la 60k km , distractia asta costa intre 18 shi 24 de milioane in service autorizat, la Astra e distributie pe lant (cel putin la motoru de 1.4).
in final am ales Astra cu aproape aceleasi dotari ca si Clio (mai putin jante de aliaj si nu am computer de bord - asta sincer imi pare rau dar pot trai si fara) la o diferenta de fix 1000 EUR. CLio m-ar fi costat 10700 DDP iar Astra m-a costat 11700 DDP.

depinde si de cati km faci anual si daca ii faci mai mult in oras ca sa renteze un diesel.

bafta! Very Happy
  • TheNewComer

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt inca un posesor de Opel dar am condus si Renault si Opel in cauza si pot spune doar atat: mergi pe Opel!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing Cred ca ar trebui inchis topicul acesta Very Happy Nu de alta dar cred ca in prezent initiatorul isi face planuri sa vanda clio'ul/astra'ul Very Happy
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu le-o fi vandut deja............... Very Happy
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:, la Astra e distributie pe lant (cel putin la motoru de 1.4).

bafta! Very Happy



La motor de 1.4 distributie pe lant Laughing Laughing nu ai sa vezi, distributia pe lant la opel au motorele da = > 2.0 .
Si ce ar mai fi cu distributia pe lant motorul de 1.2 si anume X12XE si Z12XE.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR