Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu este vreo problema cu actele va fi inmatriculata!Doar ca trebuie sa ai rabdare ...sa speram ca nu dureaza mai mult de o luna, dar din pacate asta este birocratia ...si viteza ei in Romania!
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti care au luat parte la discutia aceasta cu masina furata din germania . Ce sa va zic dupa aproape 1 luna si ceva de-cand am am vrut sa-mi inscriu masina ce-a noua second hand , si dupa mai multe vizite la politie la Candiano Popescu la furturi auto ,imi cam luasem gandul ca se mai poate rezolva ceva . Vineri am sunat la ei si in sfarsit a venit raspunsul de la interpol sau din germania nu stiu sigur . Masina nu mai este in nici-o baza de date , nu mai este cautata pe teritoriul germaniei . Acum a ramas sa se ocupe cei de la furturi auto buc. sa o scoata si din calculatoarele noastre si sa ma cheme sa-mi dea actele . Dar ce a fost si ce va urma va fi de ras pentru ca acum trebuie sa merg iar la RAR ca a expirat autentificarea .Asta e Romania fratilor si sistemul din politie .Pentru cei care nu stiu povetea mea e urmatoarea : am cumparat un vectra b fabricat in 1997 din din bucuresti ,aceasta era in romania din 1999 avand 3 propietari si 4 inscrieri pe carte pentru ca ultimul propietar a inscris-o de 2 ori ca nu i-au placut numerele ,deci eu eram al 4 lea propietar cu a 5 cea inscriere , ultima inscriere a avut loc in anul 2002 . Cand m-am dus la Rar au spus ca e OK si dupa care am mers la inscrieri ,cand acolo dupa o coada de 6 ore au oprit actele si au spus sa vin ziua urmatoare ca am ceva probleme si sa caut o pers. anume .Am mers in ziua urmatoare m-am intanlit cu pers. in cauza si nu mi-a zis altceva decat ca masina e furata . A urmat un calvar de cateva ore dupa care am mers direct la furturi auto si nu mi-au spus ca masina era furata din germania din anul 1998 si ca nu apare in baza nationala de date decat pe interpol si ca de-aia nu au gasit-o la rar , si ca urmeaza sa trimita astia de furturi o notificare la interpol romania si dupa sa astept raspunsul , dar m-au linistit spunand-umi ca masina e veche si a fost furata de mult si ca e posibil ca nemtii sa nu o mai aiba in baza lor de date ca de obicei le tin decat 5 ani. Dar din discutiile cu politistii au fost cazuri cand le-au luat mesinilie la oameni acestia fiind cumparatori de buna credinta si nu masini ca a mea veche sa zic asa de la 15000 euro in sus va dati seama ce lege avem aici in romania . Hai sa va explic varianta neoficiala , in 2003 germania a trimis 4 cd-uri cu toate seriile la masinilie ce au fost furate intre anii 1995 2000 si pe langa astea au trimis si un program ce trebuia sa il introduca romansii nostri in calcultor si acest program ai spunea automat daca exista vre-o serie dupa unul din cd-uri inscrisa la noi , dar nu romanisii nostri nu au mai instalat acest program si au spus ca daca exista vre-o serie din alea in romania trebuie sa vina o data si-o data la inscriere si m-am nimerit chiar eu. ASTA E ROMANIA FRATILOR
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@florinberceni ma bucur ca in sfarsit ai scapat de cosmar!
Km fara incidente!
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pentru v10r31 . Rabdare nene ca ce-am patit eu nu doresc la nimeni dar uite ca se intampla . Dupa cate am inteles nu esti din bucureti si daca e vorba de furt nu stiu daca de unde esti tu aveti birou de furturi auto internationale sau toate din tara vin aici la buc. Daca intradevar actele ti-le trimit aia de la politie la Candiano Popescu la furturi auto intern. tre sa ai rabdare ,dar te pot ajuta cu niste nume . Imi trebuiesc mai multe detalii
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
CiubyX a scris:@florinberceni ma bucur ca in sfarsit ai scapat de cosmar!
Km fara incidente!


Multumesc din suflet acum trebuie doar sa mai rezolv niste probleme tehnice ce nu imi dau pace
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bravo ai avut rabdare ,intradevar nu doresti la nimeni sa i se intample asta da uita ca fara sa vrei tu ai avut parte de asta
felicitari pt rezolvarea problemei si acum ca ai rezolvat-o ,sa ai parte de masina si sa faci cat mai multi km fara probleme
si ai grija sa nu mai faci ceva ce este legat de politie ca acum ai vazut cum sta treaba cu ei
BAFTA
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru florinberceni...salut florine...sunt din calarasi, iar cei de aici mi-au spus ca toate dosarele asupra carora exista suspiciuni merg la bucuresti... in ceea ce priveste valabilitatea certificatului de autenticitate RAR ,mie mi-au spus ca atata timp cat dosarul este in cercetare, zilele care trec se scad din valabilitate... deci dupa cum am inteles eu ,daca mie autenticitatea i-mi expira pe 20 septembrie si dosarul sta acum la verificari 10 zile ,data de expirare se va prelungi cu cele 10 zile in care dosarul a stat la ei...cel putin mie asa mi-au spus dar nu pot avea incredere in cuvantul lor desi si l-au dat.... sa speram totusi ca in urma verificarilor de la bucuresti masina mea nu va fi una cu probleme si ca o sa decurga totul ok...stiu ca asta speram toti cand ne luam o masina dar uite cate surprize apar... bdw. azi am mai vazut la cineva un talon de germania la fel ca al meu si omul mi-a garantat ca el a cumparat masina personal de pa neamt si acesta i-a spus ca asa au fost taloanele eliberate in 95-96 in nu stiu ce land german... sa vedem ce si cum va fi
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
v10r3l a scris:pentru florinberceni...salut florine...sunt din calarasi, iar cei de aici mi-au spus ca toate dosarele asupra carora exista suspiciuni merg la bucuresti... in ceea ce priveste valabilitatea certificatului de autenticitate RAR ,mie mi-au spus ca atata timp cat dosarul este in cercetare, zilele care trec se scad din valabilitate... deci dupa cum am inteles eu ,daca mie autenticitatea i-mi expira pe 20 septembrie si dosarul sta acum la verificari 10 zile ,data de expirare se va prelungi cu cele 10 zile in care dosarul a stat la ei...cel putin mie asa mi-au spus dar nu pot avea incredere in cuvantul lor desi si l-au dat.... sa speram totusi ca in urma verificarilor de la bucuresti masina mea nu va fi una cu probleme si ca o sa decurga totul ok...stiu ca asta speram toti cand ne luam o masina dar uite cate surprize apar... bdw. azi am mai vazut la cineva un talon de germania la fel ca al meu si omul mi-a garantat ca el a cumparat masina personal de pa neamt si acesta i-a spus ca asa au fost taloanele eliberate in 95-96 in nu stiu ce land german... sa vedem ce si cum va fi


Trebuie sa te interesezi sa vezi daca actele tale au venit intradevar la candiano popescu la furturi auto inter. s-au sunt la pipera la inscrieri
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
gata ma-u sunat sa ma duc sa-mi iau actelee .
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
super...tu macar ai scapat de acest calvar... la mine inca nimic... am fost ieri si mi-au spus ca dosarul meu inca nu a venit de la verificat...
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.politiaromana.ro...uto/furtauto.aspx --- pt Romania
http://coordinamento.minint.../cerca_targhe.htm ---- pt Italia
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
VIN = numarul de identificare al vehicolului (cum este codul numeric personal la cetatenii romani). Este format din 17 caractere (cifre si litere). Cine stie sa-l citeasca spune f multe despre masina, cum ar fi: unde a fost fabricata, in ce an, ce tip si model de masina este, cate viteze si portiere are etc.....
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari @florinberceni...sa ai parte de km. fara incidente!
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
GATA! dupa 58 de zile de asteptare masina mea a devenit "romanca" cu acte in regula... si numere permanente. Tuturor celor care inca asteapta le doresc multa bafta si sa se bucure de masinile lor fara stres, nervi sau incidente
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
felicitari si sa te bucuri de ea
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca ai scapat si tu...km fara incidente!
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cam de aceeasi natura, dar inca nu am cumparat masina. Treaba sta in felul urmator: am gasit o masina pe care vreau sa o cumpar, dar am cam intrat la banuieli in sensul ca tipul care o vinde mi-a spus ca masina a fost lovita in aripa unde este trecuta seria caroseriei si ca seria a trebuit refacuta. El zice ca a facut repansonarea la reprezentanta. Nu cumva ar trebui sa o fi facut la RAR ? Pot obtine de undeva o hartie care sa ateste ca masina e OK ? Este in Bucuresti asa ceva? (politie,RAR sau unde trebuie mers)...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e sa faci identificarea masinii la RAR pana sa o cumperi...daca ei iti dau certificatul totul e in regula.Astfel ,daca nu e in regula pierzi maxim 70 ron cat costa id. .
  • barzu adrian

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pentru florinberceni, frate ai avut nervi de otel dar oricum bine ca sa terminat cu bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR