Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut acum 1 luna am cumparat de la cineva necunoscut un opel vectra b . Masina cica e a fratelui lui dar eu am vorbit si am facut contractul numai cu aceasta persoana .La vanzare nu mi-a dat decat talonul uramand sa-mi dea cartea dupa ce o radiaza de la circa financiara . La vreo 2 saptamani m-a sunat si mi-a adus si cartea si certificatul fiscal .Azi m-am dus la identificare a fost totul OK ,apoi la circa financiara unde am luat o amenda de 50 ron din cauza ca au trecut 39 de zile de la incheierea contractului si de fapt trebuia maxim 30 de zile , apoi la cec am platit toate taxele ptr. inscriere si apoi la politie. Am depus actele la ghiseu dupa 3 ore de asteptare iar dupa alte 2 ore trebuia sa iau talonul si cartea dar cand am ajuns la ghiseu BIG PROBLEM m-au trimis la un sef ca sa-mi spuna ca masina are rosu la inmatriculare cu alte cuvinte e furata sau are alte probleme ., sa mor acolo .Mentionez ca pe carte erau 4 inscrieri adica 1999-2000 1persoana 2000- 2001 alta persoana 2001 numele persoane de la care am cumparato cu mentiunea ca prin 2003 a schimbat el numerele .Politistul a zis sa ma duc maine sa vb cu alt sef si dupa ei o sa trimita dosarul la Candianu Popescu si deabia acolo sa-mi zica de unde e problema . Sa vad sa nu mor pana maine , am vb si cu persoana asa zisa fratele proprietarului si a ramas sa ne vedem maine acolo . A mai patit cineva asa ceva? Ce ati facut ? Cum ati procedat ? ajutati un om disperat .
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, poate face verificarea masinii la politie, daca este sau nu furata, chiar si inainte de cumparare/inmatriculare.
Sfatul (daca il putem numi asa) este tardiv in cazul de mai sus. Am scris doar poate ca este util altora care intentioneaza sa cumpere o masina SH.
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asa este fiti foarte atenti cand cumparati o masina SH oricum o a va tin la curent cu ce se intampla azi ,daca nu mor de inima
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu te lua numai dupa ce spun sefii politisti, poate sunt alte interese la mijloc! Cere negru pe alb sa-ti arate dovada (plangere de furt inregistrata la ei) sau alta dovada scrisa si inregistrata, pentru care ai "rosu" la inmatriculare!
Numai asa poti sa te convingi cine este in spatele acestei chestii!
Bafta!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina cica e a fratelui lui dar eu am vorbit si am facut contractul numai cu aceasta persoana.

Greseala este a ta, actele se fac numai cu titularul si data viitoare sa nu mai "vorbesti" ca legea e facuta bine tocmai ca sa nu fie portite.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu masina poate fi in cercetare pt furt si in cazul asta are "rosu " la inmatriculare.
in cazul in care e asa propietarul nu are voie sa o vanda.trebuie sa existe hartii pt toate astea de la politie.
ar mai fi situatia in care politia acum a descoperit masina care ar fi declarata furata mai demult.
multa bafta!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
intra pe http://bpr.b.politiaromana.ro/ si vezi ca e o sectiune "furturi auto" , da o cautare acolo .
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut am fost la politie la noul sediu sa ma intalesc cu acel adjunct sef Mihai Paun care nu a avut ce sa-mi zica decat ca masina e furata dupa care s-a intors si nu mi-a dat nici-o explicatie. M-am dus la Candianu Popescu la furturi auto si acolo au spus ca masina in baza de date nationala nu apare cu probleme si ei cred a e doar la interpol . Dupa asta am vb cu cineva de la furturi internationale si mi-a zis ca pana marti cand ajung actele de la pipera la ei nu poate sa faca nimic dar neoficial varianta suna asa Sad in anii 1998 - 2000 nemtii au schimbat parcul auto si era la moda ca masinile sa fie vandute la romani, bulgari, moldoveni, rusi, unguri etc fara acte si apoi au dat masinile disparute ca sa poata beneficia de asigurare . Baza de date cu masinile disparute din germania a fost trimisa si bagata la noi in baza in 2002 - 2003 dupa ultima inmatriculare a masinii mele ) . Acum omul cu care am vb era foarte contrariat ca dece mai apare ca nemtii tin in baza lor de date doar 5 ani masinile furate apoi le scot . O alta varianta ar fi ca primul propeitar so fi luato in leasing si nu a mai platit iar firma de lesing sa o dea disparuta . Nu stiu ce sa mai zic am vb cu propietarul si el cand a luat masina in 2001 a zis ca a verificato si la noi si international si nu au fost probleme .Acum vreu sa ma duc la prefect sa fac plangere pentru modul cum ne trateaza ifantilii astia de la politie ca nu se mai poate parca suntem pe camp , dupa ce ai belele nici ei nu se sinchisesc macar sa-ti dea impresia ca se implica .Pentru cozmino intra pe http://bpr.b.politiaromana.ro/ si vezi ca e o sectiune "furturi auto" , da o cautare acolo . multumesc pentru sugestie dar nu are nici-o valoare credema am fost si am vb nu luati in seama prostia asta de site .Si pentru dancuciureanu Greseala este a ta, actele se fac numai cu titularul si data viitoare sa nu mai "vorbesti" ca legea e facuta bine tocmai ca sa nu fie portite.din fericire propietarul si fratele s-au dovedit a fi oameni , a mers cu mine peste tot .
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma gindeam ca vindut masina fratelui si asta nu stia, ai momentan noroc ca ei sunt de treaba.
Problema e de la Politia Romana, daca tot au baza de date cu cele declarate furate nu pot vedea ca ele sunt in circulatie si sa rezolve problema ? Dar Garcea tot numai prostii face...
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
REPET! Poate sa fie si Ministrul MIRA....SA-TI PREZINTE DOVADA SCRISA SI INREGISTRATA A PLANGERII DE FURT ! PUNCT! Vorbele adjunctului Mihai Paun nu valoreaza nici cat o bucata de hartie igienica intr-o toaleta!
Fa o solicitare scrisa si inregistrata la ei! Au OBLIGATIA in conformitate cu legea, sa-ti raspunda detaliat acestei probleme! Bafta!
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut acum am venit a doua oara de la pipera dupa ce am vb la telefon cu unu de-a colo care mia zis " vino domne sa vb cu un superior nu cu MIHAI PAUN si cand am ajuns acolo am vb si fata in fata cu aceasi persoana dupa care pleaca sa-l cheme pe superior , Cu cine credeti ca vine cu MIHAI PAUN am zis ca mor acolo si omu incepe sa-mi mai spuna o data ca nu depinde de el ci de cei de la Candianu Popescu si ca acele acte ajung numai martea si joia dar a trecut din intamplare pe acolo unu de le furturi si a dat actele azi ,bai cata vrajeala au si ca luni sa ma duc la Candianu sa vb cu acea persoana ,a si sa nu uit sa nu intru in panica . Acum sa vedem luni ce-o fi si cat o dura . Oricum anuntati-va prietene sau rudele are vor sa-si ia o masina SH sa verifice bine la furturi si la interne si la internationale. Nu m-am dus degeaba pe riscul meu mi-am luat masina de acolo ca ramasese de ieri la ei in curte dar daca ma oprea vreunu o beleam si radiata si furata la balamuc
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
baga VIN-ul masinii aici si vezi ce zice in partea de jos a pagini de rezultat : http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut nu te supara pe mine poate sunt eu prea capiat dar ce ala VIN?
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am bagat nr. de identificare si mi-a dat ca e opel ce ar trebui sa-mi mai spuna?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Numărul de identificare al şasiului. Îl găseşti la poziţia 3 din certificat sau în cartea de identitate dar nu ştiu la ce poziţie şi nu am cum să caut acum. Trebuie să aibă 17 caractere şi începe cu: WOLO...

Ai mai postat o data.
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Gata am bagat si mia spus ce masina e si ce origine are altceva nimic
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la sfarsitul paginii arata daca e in bazele de date cu masini furate..... daca nu e .....scrit not found.... nu vad baza de date a germaniei insa..
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
na ? deci ce apare la tine ?
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la mine nu mai mere zice ca VIN Checker - Required access code
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR