Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si soltia yplon de tapiterie e foarte buna,da rezultate foarte bune.
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu azi in lipsa de alte treburi mai importante mi-am curatat tapiterie in masina. Am folosit "carpetin" pt mochete si tapiterii colorate(7 lei la real). Face un fel de spuma. Impreuna cu o bucate de perdea veche si vreo 2 ore de frecat au facut minuni. Aveam o imensa pata de pipi de caine care a iesit miraculos fara prea mari eforturi. Dupa spalare am dat drumul la caldura+aer conditionat(te scapa de umezeala) si m-am plimbat prin oras vreo 2 ore. DUpa uscare arata ca acum un an de zile cand o scoteam pe poarta dealerului.Very Happy
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Solutia de la "Formula 1" pentru curatat tapiteria este bestial!
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
tare rau tipul(elegance)care a spalat tapiteria ,ma rog,scaunele cu totul,la aparatul cu jet si spuma activa.
Cea mai buna si sigura metoda de pana acu'
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu e singurul, mai stiu pe cineva care-o face aproape la trei luni, scoate ambele scaune dintr-un Fiesta nou si le curãþã de numa'.
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Din ce am citit, nu am vazut sa se specifice felul tapiseriei. In situatia mea, la un Astra H cu tapiserie plusata, ce pot sa foloses? Imi mananca zilele, ca si la aspirare raman scame, praf, mici fire (de par sau ce o mai fi) si habar n-am cum sa scap de ele....fiind vorba de o tapiserie mai pretentioasa.

Deci daca a curatat cineva asa ceva, i-as fi recunoscator daca mi-ar da niste sfaturi.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Desi nu am tapiterie plusata rezolvarea problemei tale consta in curatarea, aspirarea tapiteriei si apoi inlaturarea scamelor cu o rola de-aia lipicioasa pe care o dai pe suprafata scaunului si scamele se lipesc de ea.
De la Ikea imi iau cateva zeci de role Bästis care ma tin cateva luni bune.
  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dipa ce dai cu rola,eventual si cu solutie de vanish,aspiri foarte bine,si nu mai raman scame.succes.
Skip ads

  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am luat un kit de curatare/intretinere de la edi
38 ron si contine: solutie geamuri, silicon cockpit, solutie curatat tapiserie, odorizant, saculet mirositor si carpa microfibra.
Siliconu' mi-a placut f mult. Parca reinnoieste bordul, miroase ok (nu puternic) si cel mai important ca nu se mai pune asa repede praful. Mai mult, nu e din acela lipicios. E ca un pulverizator. Si am folosit carpa microfibra care e bestiala. La fel si la geamuri. carpa si solutia isi fac treaba bine.
Acum, am ajuns la subiectul discutiei si anume solutia de curatat tapiseria: se aplica prin pulverizare pe tapiserie. Pe recipient scrie ca se sterge cu o laveta, se lasa la uscat si apoi se aspira...Eu am facut asa: am batut bine scaunele si bancheta in masina (pt ca mi-era teama ca daca umezesc tapiseria sa nu se faca noroi si sa am apoi mai multe pete...), apoi am aspirat si apoi am pulverizat. Imediat stergeam cu o bucata de perdea. Nu am pulverizat foarte multa solutie ca afara statea sa ploua si a doua zi trebuia sa plec cu masina, iar astfel riscam sa stam pe scaunele ude. Dar vreau sa va zic ca aveam o pata de ciocolata pe bancheta care a iesit cu efort minim. O singura pata mi-a ramas, pe scaunul drepta unde mi-a curs niste nestea...dar se vede usor si cu siguranta (sper) va iesi cand voi insista. Tapiseria s-a uscat si rpd (am dat pe caldura cat mi-am siliconat bordul si am lasat geamurile f putin deschise vreo 2 ore) si chiar arata ceva mai intinerita.
Asa ca, overall, sunt multumit de solutie si nu m-am complicat cu scos scaune, bancheta sau asteptat vara pt a se usca rpd tapiseria.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de aceeasi parere cu zmeutzu ....merg pe produsul de curatat tapiterie de la AMWAY....super bun...fara nici un fel de reclama
  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, caut si eu rezolvare la urmatoarea problema:
In trecut am detinut catel; si acest calel cat timp si-a facut veacul la mine in masina a lasat in urma mirosuri ... mirosuri care nu s-au simtit cat timp a fost el prezent. Intre timp catelul a disparut la tara si acum odata cu caldura a inceput sa se simpta un usor miros neplacut dar persistent.
Intrebarea mea scurta este urmatoarea: cu ce scot mirosul acesta din masina?
Produse, leacuri babesti etc., ma gandesc ca nu sunt singurul care am trecut prin experienta aceasta neplacuta, voi ce ati facut?!
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca merge cu miros de motan in calduri. Il acopera clar pe ala de catel. Smile

Eu zic sa incerci o spalare a scaunelor si mochetei cu un aspirator cu spalare.La mine a iesit mirosul de tigari de la vechiul proprietar.
Skip ads

  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Cred ca merge cu miros de motan in calduri. Il acopera clar pe ala de catel. Smile

Eu zic sa incerci o spalare a scaunelor si mochetei cu un aspirator cu spalare.La mine a iesit mirosul de tigari de la vechiul proprietar.


Foarte tare... o sa incerc... asa ca, acum caut un motan in calduri; cine are de imprumut una bucata?!? Laughing Laughing

Multam pentru sfat @mctoto. Nu ma pot abtine din ras... in urma celor propuse de tine.
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am avut lapte varsat (desi nu in cantitate mare), a iesit cu succes mirosul cu Biocarpet si un parfum de camera cu miros de mere (o sticluta mica) dat in mai multe saptamani la rand, iar acum incerc sa scap de mirosul dat de parfumul respectiv Smile
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum scot pete de cafea din tapiterie?

Please...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cum am zis mai sus , aspirator cu spalare. avem si eu o cafea varsata sub scaun si a iesit.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut! Cine poate sa-mi spuna? Se gasesc huse pt astra sedan dar cu decupaturile acelea la scaunele din fata pt. airbeguri? daca da unde se pot gasi? au cei la magazinele pt piese opel? sau...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce are titlul Curatare tapiterie cu faptul ca tu vrei huse ?
Vezi unde si ce postezi !
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Ce are titlul Curatare tapiterie cu faptul ca tu vrei huse ?
Vezi unde si ce postezi !

Nu am gasit nimic leget de huse si am zis sa postez aici fiind vb de tapiterie! ce asa mare problema?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cineva interesat de o solutie de curatat tapiteria nu trebuie sa citeasca si despre husele tale, incomodeaza. In curind datorita acestui stil se duce de ripa tot subiectul, acum ai inteles ?
Deschide subiect la Discutii Generale, la Astra, Ingrijire si Intretinere, intreaba pe Intilniri Iasi dar nu polua topicul asta.
Daca esti mofturos si vrei caliatate intreba pe SUPERDRAGOSS poate iti face textil ca din piele sigur poate https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18396
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR