Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu fiti rai...
huse mai poti gasi in toate supermarcheturile, pe eticheta are o lista cu toate tipurile de masini la care se potrivesc.
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • dj90brt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti ,am si eu o intrebare ,la care sper sa mi se raspunda.As vrea sa dau si eu scaunele din fata jos ca sa le spal,dar am airbag-uri laterale si ma gandesc sa nu fac vreo prostie cand dau scaunul jos.
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bobbi a scris: In situatia mea, la un Astra H cu tapiserie plusata, ce pot sa foloses? Imi mananca zilele, ca si la aspirare raman scame, praf, mici fire (de par sau ce o mai fi) si habar n-am cum sa scap de ele....fiind vorba de o tapiserie mai pretentioasa.

eu dupa ce dau cu aspiratorul iau o periuta uda sau o carpa umeda si dau pe tapiterie , scamele se fac cocoloase si se iau repede , periuta e eficienta pe la cusaturi
Skip ads

  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dj90brt a scris:salut baieti ,am si eu o intrebare ,la care sper sa mi se raspunda.As vrea sa dau si eu scaunele din fata jos ca sa le spal,dar am airbag-uri laterale si ma gandesc sa nu fac vreo prostie cand dau scaunul jos.

Pai depinde si ce masina ai pt. ca la Astra de exemplu se poate de tapiteria de pe scaune jos fara sa dai si scaunele jos iar daca ti neaparat sa demontezi scaunele dupa ce desfaci mufa de sub scane sa nu pui contactul pt ca calculatorul o sa detecteze o problema la airbag si nu o sa ii placa. Very Happy
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumim pentru informatii
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Detaliaza putin te rog, cum se scoate tapiseria de pe scaunele fata la astra g?
  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tapiteria scaunului este formata din 2 buc + tetiera. Eu am desfacut doar partea de sezut a scaunului dar din cate am vazut se poate demonta si spatarul. Tapiteria are in partea de jos un fel de cheder cu care se prinde de partea metalica a scaunului si se scoate traganduse de ea in jos de jur imprejurul scaunului. Inainte de aceasta operatie trebuie desfacut plasticul din lateralul scaunului si surubul cu care este prinsa centura de siguranta. Acum intervine partea putin mai dificila pt. ca tapiteria este prinsa de scaun in dreptul cusaturiilor cu niste inele metalice care sunt prinse si de o tija metalica ce trece prin burete. Aceste inele eu le-am departat cu o surubelnita dupa care cu un patent ascutit le-am rotit pana le-am scos de pe acele tije. Am bagat tapiteria in masina de spalat cu venish dupa care leam pus la uscat si am inceput operatia de montare cere se face in ordine inversa demantarii. Daca este ceva ce nu ati inteles va stau la dispozitie cu mai multe detalii sau o sa le demontez din nou si o sa fac si ceva poze.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pare complicat, sper sa-mi fac curaj sa le dau si eu jos si sa le spal. Am luat masina de la un fumator inrait si cu greu am reusit sa scot mirosul de tutun si petele de pe plafon, a mai ramas sa spal tapiseria. Tare ma tem ca dau scaunele afara cu totu scot airbagurile si le spal la spalatorie cu spuma activa.
Ar fi frumos daca ai putea face un tutorial cu poze.
Salut!
  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Pare complicat, sper sa-mi fac curaj sa le dau si eu jos si sa le spal. Am luat masina de la un fumator inrait si cu greu am reusit sa scot mirosul de tutun si petele de pe plafon, a mai ramas sa spal tapiseria. Tare ma tem ca dau scaunele afara cu totu scot airbagurile si le spal la spalatorie cu spuma activa.
Ar fi frumos daca ai putea face un tutorial cu poze.
Salut!

Nu este asa complicat. Daca mai ai drum prin Brasov si ai putin timp iti arat cum se face. Un scaun nu ar trebui sa dureze mai mult de 15 min de demontat.
  • darvin

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut vrea sa va intreb si eu ceva legat de spalatul plafonului masinii,am spalat plafonul cu sol de la amwei cu o bucata de tiul si in afara ca sa scamosat un pic mia ramas si multa spuma a mai patit cineva asa ceva stiti cum sa fa sa scap si de scamosare si de spuma aia?va multumesc
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Spuma o cureti cu niste servetele umede si scamele incearca sa le "barbieresti" cu un aparat de ras. Ar trebui sa mearga.
Skip ads

  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
colbert a scris:salut! Cine poate sa-mi spuna? Se gasesc huse pt astra sedan dar cu decupaturile acelea la scaunele din fata pt. airbeguri? daca da unde se pot gasi? au cei la magazinele pt piese opel? sau...


www.huse.ro baietii fac la comanda special pentru modelul tau de masina,cu decupaje de airbaguri si tot tacamul si scapi si de problema cu spalatul tapiteriei Very Happy
  • dj90brt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pai si dupa ce scoti acele cleme de metal poti sa le mai pui la loc?
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
CosminTeo a scris:eu am luat un kit de curatare/intretinere de la edi
38 ron si contine: solutie geamuri, silicon cockpit, solutie curatat tapiserie, odorizant, saculet mirositor si carpa microfibra.
Siliconu' mi-a placut f mult. Parca reinnoieste bordul, miroase ok (nu puternic) si cel mai important ca nu se mai pune asa repede praful. Mai mult, nu e din acela lipicios. E ca un pulverizator. Si am folosit carpa microfibra care e bestiala. La fel si la geamuri. carpa si solutia isi fac treaba bine.
Acum, am ajuns la subiectul discutiei si anume solutia de curatat tapiseria: se aplica prin pulverizare pe tapiserie. Pe recipient scrie ca se sterge cu o laveta, se lasa la uscat si apoi se aspira...Eu am facut asa: am batut bine scaunele si bancheta in masina (pt ca mi-era teama ca daca umezesc tapiseria sa nu se faca noroi si sa am apoi mai multe pete...), apoi am aspirat si apoi am pulverizat. Imediat stergeam cu o bucata de perdea. Nu am pulverizat foarte multa solutie ca afara statea sa ploua si a doua zi trebuia sa plec cu masina, iar astfel riscam sa stam pe scaunele ude. Dar vreau sa va zic ca aveam o pata de ciocolata pe bancheta care a iesit cu efort minim. O singura pata mi-a ramas, pe scaunul drepta unde mi-a curs niste nestea...dar se vede usor si cu siguranta (sper) va iesi cand voi insista. Tapiseria s-a uscat si rpd (am dat pe caldura cat mi-am siliconat bordul si am lasat geamurile f putin deschise vreo 2 ore) si chiar arata ceva mai intinerita.
Asa ca, overall, sunt multumit de solutie si nu m-am complicat cu scos scaune, bancheta sau asteptat vara pt a se usca rpd tapiseria.


Imi cer scuze daca edi e o persoana foarte cunoscuta pe aicea, eu sunt nou. Ma intereseaza si pe mine un kit de intretinere/curatare. Ca sa le iau pe toate deodata. De unde pot face rost?

Mersi
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da-mi un PM sa-ti dau contact
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
CosminTeo a scris:da-mi un PM sa-ti dau contact



Nu am cum inca, pentru ca inca nu am 10 postari pe forum.

Probabil intr-o saptamana ca nici sa postez aiurea nu cred ca am voie.

Pina atuncea astept rabdator, mersi Smile.

Dar...adresa mea de mail e la fel ca cea de utilizator.
  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Raul Paltineanu a scris:Tapiteria scaunului este formata din 2 buc + tetiera. Eu am desfacut doar partea de sezut a scaunului dar din cate am vazut se poate demonta si spatarul. Tapiteria are in partea de jos un fel de cheder cu care se prinde de partea metalica a scaunului si se scoate traganduse de ea in jos de jur imprejurul scaunului. Inainte de aceasta operatie trebuie desfacut plasticul din lateralul scaunului si surubul cu care este prinsa centura de siguranta. Acum intervine partea putin mai dificila pt. ca tapiteria este prinsa de scaun in dreptul cusaturiilor cu niste inele metalice care sunt prinse si de o tija metalica ce trece prin burete. Aceste inele eu le-am departat cu o surubelnita dupa care cu un patent ascutit le-am rotit pana le-am scos de pe acele tije. Am bagat tapiteria in masina de spalat cu venish dupa care leam pus la uscat si am inceput operatia de montare cere se face in ordine inversa demantarii. Daca este ceva ce nu ati inteles va stau la dispozitie cu mai multe detalii sau o sa le demontez din nou si o sa fac si ceva poze.


am facut o prostie cred.. am spalat cu tot cu buretele pe ele bancheta spate si spatarele. oare se usuca de graba ?Very Happy sau pot sa imi iau gandu de la asta ?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Fa o tura de vreo ora cu masina. Pune AC-ul pe cald, da ventilatorul pe maxim si deschide putin geamrile sa poata iesi vaporii de apa. Peste zi, ar fi bine daca ai putea lasa masina cu geamurile putin deschise.
Nu astepta prea mult. Tapiteria imbibata cu apa creste umiditatea aerului in masina. Asta dauneaza contactelor electrice ale masinii.
  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ideea e ca leam dat jos.. nu is in masina.. sunt la mine in balcon .. se usuca ffff greu.. de 2 zile si deabea o inceput sa isi capete culoarea gri pe ele.. cand apas pana in capat apare apa la suprafata Very Happy mai astept 1 saptamana.. daca nu se usca intro saptamana pun aeroterma pe ele Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR