Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cauta undeva un aspirator care spala cu apa. Sa absorbi cu el apa din scaune. Daca le lasi asa o sa prinda miros de mucegai.
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Legat de curatatu tapiteriei
Se poate duce si la curatat cu aspirator de putere mare? cu spuma activa ce au ei pe acolo?
Se intampla ceva cu tapiteria?
De curand am chemat 2 baieti sa imi curete canapele in casa or iesit boboc si iam intrebat daca pot sa faca acelasi lucru si cu interioru de la masina ...ei or zis ca se poate.
Vreau si alte pareri....se poate distruge tapiteria? plafonul?
Mentionez am un opel vectra b 2001(interior de plus) si un opel astra III caravan 2007(interioru standard Confused nu stiu cum ii zice)
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Evita sa speli plafonul, in rest n-ar trebui sa fie probleme.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aha asa m-am gandit si yo da nah mai bine intrebi Very Happy
Skip ads

  • dox99

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
e de preferat sa scoti materialul textil de pe scaun apoi spalat pentru a nu uda buretle sau spuma din ce e facut scaunul. se imbacseste si capata un miros greu de indepartat. chiar si aspiratoarele care trag apa nu absorb tot.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai nu prea am cum sau nu stiu de unde sa le scot da nu cred k doua picaturi de spuma dinaia activa kt dau ei pe tapiterie o sa faca prea mari ravagii....omu o zis 4-5 ore dureaza o masina cu tot cu uscat Confused acuma nu stiu vad yo dupa ce o duc Smile)
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Scaunele si bancheta au niste garnituri in partea de jos care se scot destul de usor, dar la cusaturi sunt niste inele de aluminiu care se scot mai greu. Iti trebuie mult timp liber si rabdare.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit dar o singura problema....am airbaguri laterale nu mai pot sa scot husa de acolo?
Skip ads

  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu am airbaguri in scaune, dar cred ca airbagul trebuie sa ramana prins de scaun si scoasa tapiseria pe langa el. Tapiseria trebuie scoasa impreuna cu acea fata interioara de care este prinsa cu cleme de aluminiu, ramanand doar scheletul metalic al scaunului.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ok...oricum nu ma bag acuma o duc la curatare chimica cu unelte speciale si nu ma mai complic asa tare pana la urma 100 d lei nu sunt bani multi si iasa impecabil(cel putin canapelele din casa or iesit :X )
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa iasa bine si la curatatorie.Eu le-am bagat la masina si au iesit destul de bine, In plus n-am udat buretii.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai da cred k o si duc weekend-u viitor da le zic sa aibe grija la plafon Very Happy
Skip ads

  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa stai cu ochii pe ei sa nu faca vreo prostie. Smile
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
adyady a scris:Eu zic sa stai cu ochii pe ei sa nu faca vreo prostie. Smile


Cum sta si vulturu cu ochii pe prada Very Happy
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Exact.
  • smash046

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati, la o corsa am demontat panourile laterale la usi dupa cum urmeaza:
1.Usa fata: se desfac cele 2 suruburi de jos de sub panou + surubul din maner, se desface cu ajutorul unei surubelnite late
contactul electric de la geamuri ,se desface mufa apoi aparatoarea de la deschizatorul de usa ptr ca dupa aparatoare
mai avem un surub
se va scoate plasticul carcasa de la oglina interior(atentie este prinsa in cleme de plastic se va trage usor
ptr. a nu rupe clemele,clemele ramase in caroserie se vor scoate cu ajutorul unei surubelnite late si se vor
monta pe carcasa,valabil ptr oriunde avem cleme!) se va desface si ultimul surub de sub carcasa
se va scoate mufa de la tweeter ulterior se va scoate tweeterul din locas ptr spalare.
se va cobora geamul ptr. a scoate ghederul dinspre fata spre spate dupa care se va trage usor de intreg
panoul, atentie la cleme!

2.Usa spate:mai intai demontam manerul macaralei(tragem usor de maner,la intrarea in panou vom vedea
o siguranta de care vom trage cu ajutorul unei surubelnite late care sa intre in spatiul dintre maner si panou
manerul se va detasa.)
avem un singur surub sub panou si 2 suruburi in manerul cu care inchidem usa + un surub sub aparatoarea
de la deschizatorul de usa.
vom trage usor de plasticul de la coltul geamului(atentie la cleme) dupa care dam jos ghederul si vom trage
usor de intreg panoul, atentie la cleme
se vor spala toate plasticele dupa care se vor spala panourile, se va clati cu apa din abundenta


se va lasa la uscat in functie de vreme, eu le-am tinut pe balcon o zi la soare,iata si rezultatul:




am continuat operatiunea de curatare trecand la bancheta spate + spatarele
bancheta este simplu se va da jos si in functie de vreme se va spala, eu personal am spalat bancheta cu tot cu burete
desi daca ar mai trebui sa o fac as demonta husa originala ptr. ca oricum am demontat dupa spalare juma de husa sa o cos
era descusuta la mijloc pe o portiune de 15 cm,problema este ca se usuca f greu cu tot cu burete 2 zile de canicula si tot nu sa uscat de tot!
se va rabata unul din spatare iar la mijloc se va trage usor de husa ptr a avea acces la cele 2 suruburi care se vor desface

iar spre usa se va scoate pur si simplu din locas



iata bancheta in timpul spalarii


se va clati cu apa din abundenta
husele se vor demonta de pe spatare tragand usor de marginea husei, margine care se continua cu o bordura de plastic
prinsa de husa si care intra intr-un canal aflat pe spatar atentie la bordura de plastic ptr ca din loc in loc au cleme de metal



urmeaza chestia cea mai cu dichis: la fiecare spatar este cate o cusatura care da forma spatarului sau banchetei, ei bine pe
interior defapt este cusuta o intaritura car la randul ei se va prinde cu ajutorul unor inele de o intaritura (o sarma oteloasa) turnata in buretele spatarului sau banchetei


urmeaza spalarea, uscarea (mult mai rapida numai husa) si montarea in ordinea inversa,merge mai incet treaba
la inele si la demontat cat si la montat, scule la aceasta faza un patent normal si unul cu cioc



am preferat sa spal manual ptr ca bordurile de plastic ar fi impiedecat o spalare eficienta in tamburul masini de spalat.
inmuiat cu detergent din belsug, urmata de o periere cu sapun ......un pont,dupa clatire am pulverizat balsam de haine in concentratie mare!Era sa uit tetierele care efectiv se scot si se lasa la inmuiat 1 ora dupa care se curata cu peria.
spor la treaba!
rog pe cei ce au demontat si la scaunele din fata sa completeze!
orice completare este bine venita!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Foarte buna prezentare smash! Multumim pentru detalii!
Ceva probleme la asamblare, la instalarea pe usi?
  • smash046

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nici o problema atata vreme cat sau montat clemele pe panou am scris"(atentie este prinsa in cleme de plastic se va trage usor
ptr. a nu rupe clemele,clemele ramase in caroserie se vor scoate cu ajutorul unei surubelnite late si se vor
monta pe carcasa,valabil ptr oriunde avem cleme!)"
adica clemele trebuie sa se afle pe elementele demontabile la montarea lor
in rest cca 5 min ptr fiecare usa!
  • ploscnicu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Astazi am spalat tapiseria cu Biocarpet, si am facut concentratia inscrisa pe ambalaj adica, in cazul meu, o parte biocarpet la 3,5 parti apa calduta, am frecat strasnic cu o perdea veche si se pare ca si-a facut un pic efectul, nu e extraordinar dar parca toate culorile sunt un pic mai vii, am vazut ca cei de la Romtec au un produs numit CleanXpert® cu Teflon® surface protector (Spumã pentru curãþarea eficientã ºi regenerarea suprafeþelor textile, a pielii sintetice ºi a materialelor plastice). A folosit cineva?
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
As vrea sa ma ajutati daca se poate cu ceva eu am scaunele din fata din piele si sau cam luat luciu acele de piele cum as putea sa il refac.In spate am tapiterie normala si am un kilogram de praf cum as putea sa fac ca sa scot praful si sa spal scunele.Va rog sami spuneti care solutie e cea mai buna si unde nam voie sa dau cu ea ca sa nu fac o belea mai mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR