Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • nicuss

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ce-a mai buna solutie este tapiteria din piele naturala care o gasesti aici : http://gianini-fashion.ro , tapiterii auto la cele mai mici preturi din romania. detalii gasiti la sectiunea contact www.gianini-fashion.roGianini Fashion SRLGianini Fashion SRLGianini Fashion SRL
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cat ajunge un tapitat de scaune fata+bancheta spate+ tetierele fata - spate + fetele de usi pt un astra g? Piele alb cu negru scaunele si alb pe fetele de usi? Daca zici ca ai cele mai bune preturi
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
multumesc nicuss dar pana la hunedoara e drum lung de la braila deci mai bine ma abtin.
  • machoke_banderas

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva cu ce se curata pielea alcantara? mai nasol este ca eu o am si alba Sad
Skip ads

  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am realizat si eu astazi operatia. Am scos tapiteria de pe scaune, cam greu da am reusit. Se scoate foarte usor, greu este cu separarea tapiteriei de burete, din cauza acelor cleme tari rau si multe. O ora a durat operatia. Apoi le-am bagat la masina de spalat. Au iesit ca noi. Am muncit ceva da rezultatul este pe masura. Nu am reusit sa scot si spatarele dar alea nu necesita spalare deocamdata.
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cea mai buna operatie, am facut-o si io si nu se compara cu ce solutii folosesc cei care spala tapiteria pe scaune
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da si eu am spalat sezuturile de la toate scaunele fata +bancheta spate ,
am taiat acele inele de metal ,am bagat tapiteria la masina de spalat ,iar a 2 zi le-am montat pe scaune,in loc de acele inele de metal am folosit coliere rapide de plastic ,s-au prins foarte bine si arata ca noi
la scaunele din fata am inlocuit intre ele buretele ,pentru ca la sofer era putin mai tocit pe laterala din stanga.sunt multumit de cum au iesit ,la fel la spatare nu m-am bagat sa le dau jos ca nu necesita spalare inca

legat de tapiteria din piele este foarte buna daca masina are in dotare incalzire in scaune ,sau cel mai bine as opta pentru o tapiserie partiala adica decat pe lateral sa fie piele.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat plafonul la masina baiatului! Banuiesc mai multe cauze pentru care materialul se dezlipise aproape pe toata suprafata! In urma cu 2 ani, din nestiinta la acel moment l-am curatat cu solutie de covoare, dar si caldura degajata de tabla pe timp de vara are un efect nociv si duce la desprinderea materialului! Prin urmare azi, constatand ca intre plafon si tabla exista destul spatiu (pe alocuri chiar 2-3cm), am intercalat intre aceste doua subansamble, pe toara suprafata plafonului, vata minerala groasa de 4 cm. ce se foloseste la izolarile interioare din casa! Prin aceasta operatie cred ca am impuscat mai multi iepuri, in sensul ca temperatura excesiva din timpul verii va fi mult diminuata la nivelul plafonului, implicit in interiorul masinii, dar si insonorizarea mai buna!
Nu stiu la celelalte modele cum este, dar la Vectra B, cred ca se merita facuta aceasta chestie!
Skip ads

  • smash046

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:da si eu am spalat sezuturile de la toate scaunele fata +bancheta spate

daca poti detalia procedura de dezechipare a sezutului scaun fata, ptr ca sub scaun este o mufa probabil are legatura cu airbagul si nu am avut curaj!?
Trebuie scos scaunul complet sau se poate lua husa direct pe pozitie?
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu curat cu incredere cu VANISH si BioCarpet, fac o mixtura din cele doua solutii si diluez un pic cu apa...in jur de 50-50 % . Rezultatele sunt laudabile
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu recomand Vanish si Biocarpet pentru tapiterie textila,scoate multe pete cu minim de efort spor la lucru Wink
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am incercat doar cu biocarpet si nu am fost asa multumit! Sad Am sa incerc si cu vanish amestecat cu biocarpet.Voi ati amestecat intr-un recipient (bidon) si ati pulverizat pe tapiterie si apoi ati frecat?sau ati facut spuma intr-un lighenas si ati frecat cu spuma? cine si-a demontat tapiteria la scaune poate detaliaza cum a procedat sau chiar niste poze,mai ales in zona airbagului,as vrea sa le dau si eu jos sa le spal la masina.
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
da,eu am amestecat cele doua solutii intr-un lighean cu putina apa si am curatat.de spalat tapiteria nu am incercat sa o dau jos dar sa sti ca e de munca foarte mult cred ca iti ia jumate de zi numai sa le dai jos ,trebuie sa scoti scaunele de pe masina si pe urma sa te apuci sa le demontezi clemele ... Shocked
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Fara sa demontezi scaunele nu se poate?naspa,o sa le spal la vara la o spalatorie cu aspirator special.Merci oricum de sfaturi!
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ba cred ca ai putea dar ti-ar fi enorm de greu si sfatu meu e sa faci acest lucru cand e cald ,chiar foarte cald afara,sa nu stai cu grija ca nu se usuca sau sa iti ramana mirosuri ...numai bine
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
A incercat cineva pana acum acele spray-uri care in cap au un fel de perie asa ?Produsele se gasesc in cora sau carrefour , cel putin eu pe acolo le-am vazut dar nu stiu cat de eficiente sunt si daca se merita ! Cam asa arata
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Spire a scris:A incercat cineva pana acum acele spray-uri care in cap au un fel de perie asa ?Produsele se gasesc in cora sau carrefour , cel putin eu pe acolo le-am vazut dar nu stiu cat de eficiente sunt si daca se merita ! Cam asa arata
Da eu am folosit astfel de spray,e bunicel,numai ca se termina repede si e scump!
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
e foarte bun ,adevaru e ca iti trebuie vreo 3-4 ca sa faci toata tapiteria calumea Wink
  • mavi
  • *
  • 5 mesaje
  • din 17 Feb 2011
  • Vectra 2004 19DT
  • Bucuresti
  • mavi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa scoata mocheta?
Am luat de curand un Vectra C Caravan. Masina este foarte murdara in interior, in special mocheta care este mai mult decat plina de pamant. Cand se mai incalzeste afara vreau sa curat tot interior. Astfel ca voi scoate scaunele si tapiteria de pe usi. Sper sa nu fie foarte greu de scos nici mocheta pentru ca nu cred ca o pot curata foarte bine in masina.
Daca aveti ceva sfaturi in acest sens le astept cu placere. Voi pune si poze cu operatiunea.
  • vicos999

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am fost la o spalatorie cu aburi mobila, unde mi-a curatat tapiteria, inclusiv plafonul, cu aburi si a folosit un aspirator sa traga mizeria. Problema a fost ca tapiteria s-a udat destul de mult si mi-a luat cateva zile pana s-a uscat, desi era vara.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR