Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit sa scap de junghiu meu de dacie si m-am hotarat la un opel vectra a pt. ca atat imi permite momentan bugetu. Ce nu m-am hotarat inca ... ce motorizare sa aleg. 1,6 1,8 sau 2,0. Dati-va si voi cu parerea; nu doar in privinta motorizarii, orice alta idee sau sugestie e bine venita. Merci anticipat.
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
2,0 daca nu te sperie un consum de 11-14% in oras (oricum in afara ai 6-6,5% garantat). Vei primi in schimb 115 caluti (sau cati au mai ramas din ei dupa circa 10 ani de utilizare a masinii, oricum destui) si senzatia super de a conduce o masina tapana si care se roaga de tine s-o calci!

Vezi ca am un topic la "Intretinere" care se cheama "Jurnal de intretinere Vectra A", ca sa stii cam ce vei avea de schimbat la ea...

Despre celelalte motoare te pot ajuta ceilalti...

Despre dotari: iti recomand calduros sa cauti una cu aer conditionat. E etansa. Si deschiderea geamurilor nu-ti va rezolva problema!

Atentie la uzura motorului si la starea pragurilor si pasajelor spate.

Si succes! Se gasesc, cu putin noroc, Vectre A in stare excelenta!
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
E cam maricel consumu in orash si faptu ca are 6,5 % in afara nu prea ma incalzeste pt ca marea partea a timpului mi-o petrec frecand masina prin buc.

la ce bani am eu momentan nu cred ca gasesc ceva si cu AC da ma gandeam ca poate se poate monta ulterior. sa cumpar unu de pe la un sh sau ceva. merge ?

Faza cu uzura motorului o are in grija un prieten pe care l-am pus sa-mi caute masina. De treaba cu pragurile si pasajele stiam de mult timp dar e bine ca mi-ai atras atentia Smile

Sper sa gasesc cat de repede o masina buna ca nu mai am stare.

Merci de repply Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu care e compozitia familiei tale, dar poate ca pentru un uzaj exclusiv urban Vectra e cam "lunga" (ma rog... daca esti din BUC)... Exclamation Nu te-ai gandit la ceva mai mic Question
Skip ads

  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Familia mea nu-i prea mare suntem vreo 4. Faza e ca ai mei nu conduc deci masina o iau pentru mine mai mult (desi mai plimb si familia uneori).Stiu ca majoritatea tinerilor prefera masinile mici si rapide eu vreau o vectra pt ca imi place sa stau comod si imi plac masinile mari. Poate parea ciudat dar ma descurc mult mai bine si in trafic si la manevre cu o masina mare decat cu una gen matiz sau tico. M-am gandit la un moment dat sa iau si o astra dar parca tot vectra e mai de mine ca sa zic asa.
  • jester

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2005

  • Mesaj Privat
referitor la confort:

nu m-am urcat niciodata intr-o vectra normala, asa ca nu stiu cum are scaunele.

eu am un vectra2000, care are scaunele pe fata sport, am inteles ca ar fi recaro?

ideea e ca la gabaritul meu, stau fff bine in acele scaune. se muleaza pur si simplu, si au si suport lateral la nivelul spatelui, nu numai al picioarelor.

senzatia de condus eu pina acum nu am mai simtit-o in alte masini cu care am mers (nu cine stie ce avioane, dar masini mai noi, gen octavia 1, mazda 3, laguna 1, kalos).

Asa ca daca ai gasi un vectra cu motor mic, si cu scaunde de-alea, ar fi perfect, avind in vedere ca te sperie consumul.

Ca masina de familie, e ok ca spatiu interior, numai ca pt familie ai nevoie de aer conditionat Smile
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
[quote="GKoo"]
la ce bani am eu momentan nu cred ca gasesc ceva si cu AC da ma gandeam ca poate se poate monta ulterior. sa cumpar unu de pe la un sh sau ceva. merge ?

Nu te baza ca iti pui clima dupa aia.Este deranjul destul de mare,poate nu gasesti la un pret convenabil,iar ce-i pus in fabrica e bine pus.
  • jester

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am vrut eu sa-mi pun aer pe vectra-ul meu si confirm, nu e usor

500 eur la dezmembrari, fara sa stii in ce stare e, si apoi 200-3 montajul. + probabil cine stie ce garnituri trebuiesc schimbate etc.

alta alternativa e sa te duci la firma Mattrix (parca mattrix.ro). Ei se ocupa cu asa ceva, si instaleaza aftermarketuri NOI.

Costa 1000 eur + 250 montajul. Asta daca au, ca acum 2 sapt cind am sunat eu, ziceau ca apare la ei in catalog cu stelutza, adica "in limita stocului existen", nemaiproducindu-se altele. Oricum, 1250 eur este o investitie enorma pt o masina de 3500-4500.
Skip ads

  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. 1250 de euroi e cam mult. Oricum decat sa dau atatia bani pe un AC mai bine vand masina pun banii astia si imi iau altceva. ca pe la 4500 gasesti si cu ac.

In alta ordine de idei am gasit masina de cumparat. o sa dau pe ea 3500 de euroi. Dupa ce o cumpar o sa postez niste poze sa-mi ziceti ce pareri aveti.
  • dumitrunavodari

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Sunt nou aici. Si Opelul Vectra A '92 nu-l am de mult. Are motor de 1.6, nu i-am facut inca consumul pentru nu am bani sa umplu un rezervor de 60l, dar nu am mers cu el decat in oras (constanta) si acum e trafic nu gluma in constanta, dar parca nu consuma nimic si se descurca foarte bine la semafor. Nu e asta raspunsul la intrebarile tale dar macar te orienteaza cumva.
Am dat 3350 E.
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
pretul e bun. acu depinde si de dotari si de starea masinii ( aici zic si de tabla si de motor ). poate postezi si o poza cu masina sa vedem despre ce e vorba.
  • dumitrunavodari

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ti-am scris doar sa te ajut sa te orientezi la pret. Poze nu i-am facut inca promit sa-i fac , dar nu asa curind sa te ajute pe tine.
Dotari nu are nimic in afara de servodirectie (care cred ca era standard la vremea aceea).
Mai am un prieten mai impatimit care are tot un Vectra A '92 , fara Hayon (am uitat sa zic al meu e cu hayon) si care are exact aceleasi dotari + vopsea metalizata ,deci probabil cam asa ai sa gasesti, probabil astea mai fara dotari au ajuns mai usor in Romania.
tabla are doar putine puncte de rugina, iar de motor iti spun dupa ce strang mai multi Km
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
GKoo am o Vectra de 2000 cmc de 2 luni.3000 km pana acum.Asa e,te roaga sa o calci.Du-te pe autostrada si vei simti ce zic.Pana la 180 km/h nici nu simti.Si mie imi plac masinile mari,si eu am scaune recaro cu suport lateral si sincer stau mai bine ca in fotoliu acasa.Cat despre AC este foarte util!Incearca sa gasesti una cu AC.Merita!Norocul meu este ca Buzaul este un oras mai mic,nu stau f mult la stopuri,consumul nu imi sare de 10%.Bafta si cauta,sunt multe Vectre A bune!
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pana la urma am gasit masina. pozele o sa le pun in garaj maine cred pentru ca mi s-a ars usb-ul la computer si n-am cum sa le scot din aparat. asa ca o scurta prezentare:

Opel vectra A 1992 ( caroserie berlina), motor 1,8 ( C18NZ ) 90 Cp ( sau cat mai are din ei), cutie 5+1 ( cu rapoarte lungi )
culoare gri metalizat inchis ( antracit cica )

Dotari: inchidere centralizata, servo directie, trapa, casetofon kenwwod + boxe ( se aude fff bine ), faruri reglabile electric.
Interior negru ingrijit ( singurul minus ar fi la usile din fata cotierele tocite )

Am dat 3550 de euroi pe ea. Am fost azi cu ea in service si mecanicii de acolo au fost uimiti de cat de bine arata. Nu a fost lovita major ( putin atinsa o aripa dar e fff bine reparata) are culoare originala.

Inainte sa o cumpar a fost in service si i-au fost schimbate : bujii, fise, capac delco, curea distributie, regata aprinderea ( am factura )

Ca sa o aduc la zi trebuie sa-i schimb urmatoarele :
amortizoare ( toate 4 ca sunt praf )
pivotii ( 2 )
arcurile spate
echilibrare roti
ulei + filtru

Ce credeti am facut o afacere sau nu ? O sa o vedeti live la urmatoare intalnire unde o sa ma prezint. Eu unu sunt fff multumit de masina.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cred ca motorul de 1.8 e destul de reusit, mie ala de 1.6 mi se pare cam mic. Cat despre pret, cred ca ai luat-o f. bine daca zici ca e in stare foarte buna.

Sa o folosesti fara probleme sau incidente!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR