Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am o problema la pedala de ambreiaj, indiferent ca este cald sau rece daca o ating usor cu piciorul, chiar fara sa o apas se simte o usoara trepidatie. Continuand sa apas dupa cam 2 cm de apasare sau deplasare cum vreti s-o luati Laughing trepidatia dispare. Specific ca nu agata, nu caraie, nu uruie. Intra cursiv in viteze, maneta nu vibreaza nicicum. Care sa fie cauza acestei usoare trepidatii? Shocked
Am citit sfaturile lui Dan C. catre posesorul Corsei dar cred ca este o diferenta destul de mare intre motoare. Spun asta gandindu-ma la amplasament si masa totala. Mi se pare putin ciudat tinand cont de faptul deloc de neglijat, ca ambreiajul este actionat hidraulic. Una din calitatile acestui tip de sistem de actionare s-ar traduce printr-o debraiere mai fina sau mai usoara, evitarea smuciturilor si a socurilor bruste deci o protejare a intregului ansamblu ambreiaj. Deci oare ce ar putea produce aceste usoare trepidatii transmise pana la urma prin intermediul fluidului in pedala. Vectra B 2.0 dti- Y 20 DTH
Skip ads

  • catalin g

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la mine se simte si la acceleratie si la frina vectra b x16xel
  • razvan ovidiu

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
exact asa se intampla si la mn...da yo am x18xe...si decat in ambreiaj.
de unde or veni trepidatiile astea?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
inclin sa cred ca este o atentionare din partea producatorului, ca nu este bine sa stai sprijinit in ambreiaj.
si la vectra c se intampla la fel...mai putin cu acceleratia.
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multam Octav, interesanta teoria ta! Este doar o speculatie sau ai intalnit scris undeva...... Ar fi ceva o chestie, dar ar fi putut monta un senzor luminos, cred ca era mai evident pt toata lumea. Este adevarat multi tind sa isi mai odihneascapiciorul pe pedala cateodata, chiarsi mie mi s-a intamplat, ma surprind uneori, asta mai mult cand este aglomeratie si trafic infernal.....
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si mie imi trepideaza pedala de ambreaj. Daca e doar atentionare, atunci e bine. Culmea, pana acum nu am mai auzit o asemenea dotare pe masini, sau poate nu se specifica in datele tehnice. Bine ca nu trepideaza si stand pe loc...glumeam!
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu fac speculatii! Laughing
nici nu o consider un defect
am intalnit la un wv golf 3 o atentionare(vibratie)a pedalei de acceleratie imediat ce atingeai viteza de 120km/h si proprietarul mi-a explicat ca are un dispozitiv montat pe masina....
in manuale nu specifica nimic legat de asta
deci .....
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
BUHUHU! Optiuni "undercover"....
Skip ads

  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, e atentionare pentru a nu uza prematur ambreiajul. Si la vectra mea la fel e.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
peso a scris:Intr-adevar, e atentionare pentru a nu uza prematur ambreiajul. Si la vectra mea la fel e.

Tu Peso ai citit undeva sau ai auzit chestia asta? Eram tare curios sa vad daca chestiunea asta este chiar "oficiala" si binenteles explicitata clar undeva. Razz
In alta ordine de idei acest tip de ambreiaj este protejat si contra demarajelor bruste.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nici o avertizare-astra care o aveam inainte avea aceasta trepidatie de care nu am scapat pana am vandut-o,si vreau sa mentionez ca , cumparatorul a mai facut 35 tkm de atunci...astra pe care o am acum nu avea nici un fel de trepidatie in pedala cand am cumparat-o din DE insa dupa mii de debraieri in traficul din Buc. a inceput sa apara....cred ca aceasta trepidatie reprezinta jumatatea vietii rulmentului de presiune ,sau aparitia uzurii pe soarele placii...Dar stati oarecum linistiti,se merge mult si bine cu aceasta problema...si ar mai fi ceva- la un golf 4 a aparut la 15000 km eu ma pot considera norocos ca a aparut la 115tkm Smile
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine vibreaza pedala ambreiajului.Si kit-ul este nou (disc, placa, rulment hidraulic).Vibra si inainte sa le schimb.Insa la ex Vectra A 2.0i GT, nu se simtea nimic.
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marius1998 a scris:Si la mine vibreaza pedala ambreiajului.Si kit-ul este nou (disc, placa, rulment hidraulic).Vibra si inainte sa le schimb.Insa la ex Vectra A 2.0i GT, nu se simtea nimic.


S-ar putea ca la anumite modele in functie de cap cil si sarcina la solicitare, elementele kit-ului de ambreiaj sa fie prevazute din constructie cu o bataie radiala, asemanatoare discurilor de frana. Dar asta este doar o supozitie, de acea am pus aceasta problema - ideea este ca incercam sa aflam intr-adevar cauza acestor trepidatii.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ca si capacitate cilindrica ex si actuala Vectra sunt identice.Singura diferenta este ca la Vectra A ambreiajul era mecanic, iar la B este hidraulic.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acea vibratie regulata este o avertizare.
Ambreiajul nu trebuie apasat pe jumatate doar, ori nu-l apesi, ori il apesi de tot.
Asa e si la Vectra mea, asa e si pe toate masinile de la firma unde lucrez (Octavia, Alhambra, Passat) si toate sunt noi.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu am vectra, dar am aceeasi trepidatie in pedala de ambreaj.
mentionez ca se si aude un "tugu-tugu tugu-tugu" nu stiu de unde.. de la motor de undeva, in exact acelasi ritm ca si vibratiile din pedala. asta numai cand folosesc ambreajul, si mai mult din ce am observat, cand plec de pe loc.
cand am cumparat masina, la testul de la autovit nu mi-a gasit absolut nimic la ambreaj.
ceva idei ?
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, am o rugaminte, nu va mai faceti atatea probleme, deoarece aveti niste masini destepte, atata tot.
Pedala voastra de ambreiaj nu prinde viata, nu tremura, nu e defecta. Masinile care au acest simptom sunt dotate cu "TC" traction control. Adica in momentul in care plecam de pe loc pe gheata ele nu vor patina.
Toate Opel-urile dotate cu TC au acest simptom normal.
Numai bine!
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu numai pe gheata tremura
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt in parte de acord cu tine Seinfeld, dar nu toate modelele sunt echipate cu TC, chiar daca in bord am martorul respectiv. Am vazut ca modelele cu TC, asa cum spui tu au pe consola centrala si un buton care activeaza/ dezactiveaza aceasta functiune. Sunt f curios sa vad daca teoria ta se dovedeste a fi adevarata, dar trebuie sa gasesc si gheataca sa pot testa.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mariano a scris:Am vazut ca modelele cu TC, asa cum spui tu au pe consola centrala si un buton care activeaza/ dezactiveaza aceasta functiune.

Care ar fi butonul ala?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR