Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
offf.....ce zapaceala in imaginilea alea....greu reusesti sa observi unde e ce si cum pe acolo(in prima poza)Smile ms pt info, zilele astea ma apuc de treaba.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pozele sunt de proasta calitate insa iti poti da seama unde e pozitionat, in apropierea vasului de expansiune . Ai sa o vezi cand te apuci de demontat.
P.S. : Nu ar strica sa faci un tutorial cu poze Wink .
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
e cineva amabil sa-mi arate pe poza atasata zona unde vine montat compresorul de aer din fabrica pe tigra?

  • cristi0603

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
imi poate spune careva unde este monocontactul de mers in marsalier?imi becurile nu-s arse si eu cred ca de acolo poate fii problema
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca nu sunt arse becurile, ai desfacut mastile la stopuri sa verifici ?
Daca imi amintesc bine trebuie scoasa husa de la schimbatorul de viteze . Prinde-o de partea de jos si trage in sus, ar trebui sa iasa destul de usor .
  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dar Sonda Lambda de la motorul X14xe unde se afla mai exact ? ca eu nu o gasesc Sad
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Depinde unde ai cautat-o . Te ia de nas (cum se zice) .
Deschizi capota si vezi ca e un fir care se duce spre galeria de evacuare, la capatul lui e sonda lambda .

Vezi in poza, undeva in zona aia , dar un pic mai jos.

  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat-o pe tot circuitul evacuarii , mai putin acolo Very Happy
Acolo a fost, sub supapa de EGR ( daca nu ma inshel ) de la motorul x14xe - '95
Am fost neinformat in legatura cu pasta cu care a fost insotita sonda si am pus-o aceea pe langa garnitura respectiva si a curs si pe filet putin. Am procedat corect?
Pe langa asta e nevoie sa resetez computerul ? adica ... sa intrerup curentul de la baterie pt. 5 minute ?
Pana in prezent am sesizat ca a scazut putin in turatie in relanti... ~50rpm si se simte la ureche ca toarce mai rar ~ putin intrerupt .... si ciudat mi-sa intrerup motorul de 3 ori cand vroiam sa o parchez Sad

Sa deschid alt capitol. Dupa acesti 13 ani Tigru-tul are nevoie de furtunuri noi deoarece cele acutale nu mai au proprietatile cauciucului si se rup foarte usor. Inafara de cele pe care circuit se afla filtrul de aer, care necesita schimbare si unde le gasesc mai ieftin ... de preferat set. Wink ( ex. : furtunurule de la benzina, de la senzorul de presiune, etc )
Skip ads

  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am si eu inca o intrebare: stiti pe la ce dezmembrari as putea sa gasesc oglinzi electrice pt tigra? pe net nu prea gasesc si as avea nevoie de tot mecanismul (de la oglinzi pana la fire &stuff - a mea are oglinzi manuale si sunt cam paradite, d-aia vreau sa le schimb)
vreo idee cam cat m-ar costa?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Valva Egr e undeva in spate, in dreptul vasului de expansiune , undeva sub galeria de admisie, deci nu are nici o treaba .
Ar fi bine sa schimbi furtunule, in special cele de la circuitul de racire, prietenii stiu de ce Laughing .
Se gaseau la un moment dat pe ebay seturi de furtune Samco , destul de scumpe dar merita fiecare banut .
De exemplu mie prin martie mi-a crapat un furtun de la circuitul de racire . Furtunul m-a costat 60 de ron si am asteptat 3 zile ptr el , am dat 50 ron cand am fost la service sa-l scoata si nu am vrut sa las masina la hoti in service ptr 3 zile si am luat-o acasa(erau doar 500 de m de mers), peste 3 zile am mai dat 50 ron sa-l puna la loc, plus antigel si apa distilata am sarit din start de suma de 200ron . Evident nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca pocnea cand eram la munte/mare , noroc ca s-a intamplat in Bucuresti si SUPER Dragos m-a ajutat Wink .




Ciuby - Problema e ca nu prea se gaseau la dezmembrari Opel Tigra din pricina faptului ca e o masina destul de rara si risca sa ramana cu banii blocati in ele si daca te bate vreun gand sa cumperi noi eu zic sa te gandesti de 2 ori daca merita ptr ca e posibil sa te usuce un pic de bani .
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai d-aia as fi vrut la dezmembrari. Oricum, cred ca pana la urma o sa schimb doar oglinda de pe partea soferului, ca aia nu prea se regleaza cum trebuie si ma cam incurca in trafic (nu in sensul ca nu vad in ea, dar e putin cam deranjant). Sa vedem ce gasesc Smile
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa scoti oglinda si vezi ca nu cumva sa fie sarita tija aia. Oglinda se scoate relativ usor Laughing , metoda ciobanului, tragi de ea , dinspre botul masinii spre spatele ei si ar trebui sa iasa . Metoda ciobanului dar sa nu tragi ca ciobanul Wink .

Acum sa vb aici de Casco ptr a nu polua topicul omului . Eu tot cautasem sa ii fac asigurare Casco insa am fost dezamagit de faptul ca marile companii de asigurari nu incheiau polite ptr masini mai vechi de 10 ani si la restul companiilor petarda suma asigurata era mult prea mica, erau si fransize si m-am lasat pagubas .
Anyway, eu reparatia aia am facut-o pe rca-ul vinovatei, dar doar ca idee cam atat a costat .
Oricum Tigra mea dupa 1 an de Bucuresti in care s-a mers zi de zi cu ea, nu arata foarte stralucit la exterior si mi-ar fi prins tare bine o polita Casco ca-i trageam o spoiala . Se mai intampla, am gasit o mare urma de portiera in parcare la Carrefour, intr-o dimineata am gasit-o cu bara spate crapata in parcare...evident le-am lasat asa Mad .
Skip ads

  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
oglinzile electrice se gasesc destul de greu ca SH .... si eu caut Very Happy ... defapt se gasesc mai greu Oglinzi SH indiferent electrice sau nu.

cozmino Capacul acela de culoare aluminiului intre ce ai incercuit si plasticul care acopera motorul ... cum se numeste?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vezi raspunsul pe pagina 2, nici eu nu mai stiu denumirea exacta .
  • cristi0603

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
in legatura cu monocontactul de marsalier...becurile sigur nu sunt arse. ma voi uita maine sun schimbator sa vad
sper sa rezolv ca e cam nasol seara
  • cristi0603

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si inca o intrebare ... indicatorul ptr temperatura urca uneori si pana aproape de 100' dupa care coboara , e vreo problema? sau asa se incalzeste motorul la ele? nu a trecut niciodata de 100 doar ca urca...iarashi scade si tot asa . adevaru e ca tot prin oras m-am plimbat de cand am luat-o si e frecus mare probabil si deaia
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu rautacios sau lipsit de respect dar va e lene sa cititi ?! Raspunsul la intrebarea cu temperatura il gasesti pe prima pagina .
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
capacul ala de aluminiu de deasupra evacuarii este de fapt supapa pentru pompa auxiliara de aer.
contactul de mers inapoi este pe cutia de viteze,din ce imi amintesc eu, o sa vezi un fel de senzor cu un fir.
  • cristi0603

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
scuze... am citit acum despre indicatorul de grade. ms mult
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nimeni nu se-ncumeta sa-mi zica si mie in ce parte vine montat compresorul de aer? pot face rost de unul de vectra si voia sa stiu daca se potriveste sau il pot adapta,dar nu stiu unde vine montat din fabrica
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR