Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am un astra g si am probleme de franare: cand franez brusc, rotile de pe spate se blocheaza, iar fata nu tine aproape deloc, iar masina merge ca sania inainte si se opreste cand vrea ea. Am fost cu ea la Di-bas si au zis ca e posibil sa fie sistemul hidraulic al ABS-ului. Calculatorul de ABS e bun ca l-au verificat ei. Daca aveti o sugestie pentru mine, ce pot sa fac, cum s-ar putea repara sistemul hidraulic in alta parte(nu prin inlocuire cu unul nou). Vreau sa va mai spun ca atunci cand scot siguranta de ABS, franele tin foarte bine, ca si cand nu ar exista ABS-ul.
  • warranty_4_cars

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sistemul de franare este foarte imprortant pentru siguranta ta. De aceea nu iti recomand nici o reparatie in cadrul unitatii hidraulice a ABS - ului .
Orice eroare de montaj sau reparatie poate duce la evenimente tragice.

Asa ca mai bine mergi fara ABS sau cumperi unul nou/SH decat sa faci o interventie neautorizata !
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Colegi , am si eu o problema. cand franez brusc, am impresia ca mi se blocheaza rotile pe fata, simt cum se zdruncina pedala de frana destul de tare. Este normal? tinand cont ca teoretic ABS-ul functioneaza ( nu e aprins becul)
  • lznicu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Soso. a scris:Colegi , am si eu o problema. cand franez brusc, am impresia ca mi se blocheaza rotile pe fata, simt cum se zdruncina pedala de frana destul de tare. Este normal? tinand cont ca teoretic ABS-ul functioneaza ( nu e aprins becul)


e normal sa-ti trepideze pedala cand lucreaza ABS-ul
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Urat mai lucreaza ABS-ul asta ... am facut un test sa vad cum functioneaza: am franat brusc si m-am dat jos din masina; se vedea clar rezultatul cum rotile s-au blocat, apoi si-au dat drumu ..si tot asa. Dar e un deranj mare de tot la picior, cand intra ABS in functiune, si se aude si urat, foarte urat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR