Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sistemul care face sa "clipoceasca" becurile de frana la intrarea in functiune a ABS-ului este o "gogoritza" de marketing si n-are utilitate practica. Ideea este ca la o franarea puternica, daca ai aderenta buna masina va frana foarte bine (rapid) fara ca ABS-ul sa intre in functiune => franare puternica fara nici o avertizare speciala.
Al doilea caz este la o frana pe un carosabil alunecos. Chiar la o franare usoara, la viteza mica, sunt sanse sa intre in functiune ABS-ul. Daca cel din spate merge pe ideea "clipocire=frana puternica", acesta ar putea apasa pe frana mai tare cu posibile consecinte neplacute.

Cred ca era mai util daca averizarea ar fi fost conectata cu sistemul de asistenta la franarea de urgenta.
Skip ads

  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
is-04-lcg a scris:stiti ce zic io?sa le lasati asa ptr. ca: nu putina lume nu va sti ce ti clipocesc tie sau ti se aprinde ''pomu de craciun''...intotdeauna veti gasi mai mult de 80% din cei prezenti in trafic , care nu vor intelege de ce se aprind sau palpaie asa becurile,mai rau unii vor privi triplele ''frumos palpaitoare'' si se vor uita mai putin la sosea!salut colegul de mai devreme care zicea ceva referitor la distanta ce trebuie pastrata in timpul deplasarii intre masini,iar la viteze mai mari pe langa distanta,atentie marita si in fata si in spate!
va urez tuturor la mai multi km fara evenimente neplacute!


Ai dreptate ! Avariile sunt sfinte si foarte vizibile si intelese de toata lumea ...
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
claudiu__ a scris:
corsamare a scris:
Iar semnalul de avarie mie mi se pare mai degraba derutant, fiind folosit de unii in mod excesiv (cand trebuie marcata pozitia uneori deranjanta a unui automobil defect e una, dar mersul cu acest semnal in functiune cum il interpretati?) Starea de defect = imobilizare, fie mecanica, fie ca urmare a unei defectiuni care afecteaza siguranta (de exemplu frana defecta nu impiedica deplasarea, dar o face foarte periculoasa!)
Toate cele bune!

Am vazut folosirea avariei in caz de frana puternica prima data in Italia pe autostrada. Cand ajungi intr-un blocaj(aglomeratie, accident, etc), pe langa frana mai pui si avaria.E foarte util-cei care vin din spate cu viteza mare spre foarte mare(doar d-aia e autostrada) nu au cum sa-si dea seama in timp util cat de tare ai franat tu. In schimb, cand vezi ca cel din fata ta franeaza si mai aprinde si avaria iti pui niste semne de intrebare si bagi si tu mai vartos piciorul in frana.
Am remarcat si la noi unii de fac chestia asta, si incerc sa fac si eu la fel cand reduc mult viteza, mai ales pe autostrada.
In cartea de la H zice ca incep sa clipeasca stopurile de frana cand intra ABS-ul.Dar aparent asta e optiune si nu prea stiu cum sa fac sa verific daca o am.
In schimb am vazut pe megane(la cele 2 pe care le-am condus)-cand franezi puternic, indiferent daca intra sau nu ABS-ul, se aprind avariile, si clipesc pana iei piciorul de pe frana.

La mine a mers. Am probat Smile
  • kalya

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
inca nu a realizat nimeni circuitul ?
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am vazut in trafic treaba asta.. veneam de la bucuresti pe autostrada soarelui si in fata mea era o masina (nu mai tin minte marca) si a franat puternic deoarece un autobuz depasea un auto-camion. instant i s-au aprins avariile la franare.. acest lucru a fost posibil de 2 ori si nu cred ca omu apasa intentionat avariile cand frana violent, vroiam doar sa precizez ca sistemul exista. daca aveti idee cum se realizeaza va rog sa ne spuneti si noua. salutari !
  • bafyy_87

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Rm. Vacea
  • Masina: Vectra 2003 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sistemul despre care se vorbeste mai sus se gaseste si la citroen
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kalya a scris:daca va referiti la


sper sa va ajute asta
daca cineva se incumeta sa realizeze montajul poate ne spune si noua cat costa piesele
motajul din link este pentru al treilea stop de frana, dar binenteles ca se poate adapta pentru celelalte doua.

thrill a scris:am vazut in trafic treaba asta.. veneam de la bucuresti pe autostrada soarelui si in fata mea era o masina (nu mai tin minte marca) si a franat puternic deoarece un autobuz depasea un auto-camion. instant i s-au aprins avariile la franare.. acest lucru a fost posibil de 2 ori si nu cred ca omu apasa intentionat avariile cand frana violent, vroiam doar sa precizez ca sistemul exista. daca aveti idee cum se realizeaza va rog sa ne spuneti si noua. salutari !
am impresia ca se numeste AFU in romana (asistenta la franarea de urgenta) .. pana nu demult credeam ca e dozaj la forta de franare, dar tind sa cred ca este vorba de aprinderea automata a avariilor atunci cand masina simte acea "franare de urgenta" urmata de oprirea vehiculului.

kalya a scris:inca nu a realizat nimeni circuitul ?
pentru cei care au 51.24 euro (fara transport) le recomand:
Bremswarner B480 (Brake Warner B480)
pentru cei care nu stiu germana dar stiu engleza (e si cazul meu)
Cum functioneaza (pentru cei care nu se uita pana jos pe pagina)
eu v-am dat link-ul de mai sus pentru ca stiu o firma de tuning care cumpara si vinde produse de acolo. daca gasiti mai ieftin, anuntati si voi
  • kalya

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
m1sh a scris: { ........................}


merci de idee. cred ca am sa comand si o sa va tin la curent dupa ce va fi modificata instalatia originala
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kalya a scris:
merci de idee. cred ca am sa comand si o sa va tin la curent dupa ce va fi modificata instalatia originala
m-am mai uitat odata la filmuletul pus de tine. ala cu lexus-ul, am impresia ca gagiul are pus sistemul pe avarii.. nu-i clipeste nici al treilea stop (ceea ce observasem si prima data), nici becurile de frana, care nu sunt in exterior, ci sunt cele din interior.. de pe hayon.

o idee foarte interesanta, lasa neatinsa instalatia de frana si se baga pe avarii.
oricum, ce am dat eu in link e cam exclusiv pe al treilea stop de frana, pentru ca nu ar avea rost sa ti se aprinda avariile atunci cand franezi usor.

si inca o treaba. e posibil ca lexus-ul sa fi avut AFU, si el doar sa-si fi pus un montaj ca sa-i clipeasca mai repede.



m-am mai uitat putin pe net.. ca ala nu cred ca ai sa ai niciodata Very Happy
are led-uri.. de acolo efectul ala dragutz.
doar daca iti achizitionezi triple cu leduri Very Happy sau becuri Confused
  • bogdirom

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Astra Classic my 2008, are aceasta setare, dupa cum scrie in manualul masinii. La franare brusca, atunci cand ABS-ul intra in functiune, stopul de pe hayon lumineaza intermitent.



Astra Classic 1.4 HB
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Chestia asta s-a facut pe Logan .Chiar e un topic acolo cu vanzare pt. orice masina .Practic pentru Logan se ia semnalul de viteza care intra in cass si in functie de el face treaba asta .Pentru cine nu are semnal la viteza , e pus un fel de senzor care masoara forta de inertie . si in functie de asta merge .Daca vreti , va dau link-urile . Ma intereseaza si pe mine , dar am masina in garantie . Trebuie sa mai astept .

Bafta!
  • against

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am implementat acest sistem in modul manual si merge ff ok, va asigur. Pe autostrazile de afara, in special in Germania, pe Autobahn, s-a folosit cu succes apasarea butonului de avarii concomitent cu franarea ferma. Cand vezi de departe 4 benzi de autostrada cu masini care au avariile puse, e cert ca te trezesti din letargie si apesi frana ferm. Eventual apesi la randul tau butonul pentru luminile de avarie. Am folosit metoda apoi in toata Europa, cand a fost cazul. Si soferii din Romania au inceput sa invete ce inseamna sa vezi niste lampi de frana undeva departe si avariile aprinse. Dupa o vreme devine aproape reflex sa apesi butonul in caz ca e nevoie sa franezi mai ferm, asa ca...
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dupa lungi incercari am reusit sa construiesc un modul pt AFU. atasez si un filmulet prin care sa va dati seama
http://www.youtube.com/watch?v=sIZSXZW9Tf4
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bazat pe decelerare sau...?
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da-decelrare.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ok atunci bravo. Si eu am facut un modul in scop comercial dar timpul nu mi-a permis inca sa omor ultimii bug-uri Sad
Daca nu-i secret zi ce senzor ai folosit (eu MMA7341)

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Eu cred ca teodorescu_cos l-a ajutat pe colegul nostru.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu am folosit senzor de decelerare ci ecuatia vitezei in miscarea uniform variata.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Diverse scheme electrice
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am lucrat in colaborare cu colegul teodorescu, insa cum el nu mai are cont public eu minunatia. Nu era niciun secret, se putea vedea si la userul care a uploadat filmuletul pe youtube.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR