Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am o nedumerire.
De ceva vreme, in mers, in special pe frana de motor, intre 2000 si 2200 rpm se auzea un vajait care ma cam enerva.
Am mers la reprezentanta. Urcat masina pe elevator, dat jos scutul, facut o verificare vizuala.
Nimic rupt, nimic deplasat, totul curat si la locul lui.
Recomandarea a fost sa dam jos contragreutatea de pe planetara.
Dat jos contragreutatea, montat scutul, plecat in probe.
Nu s-a mai auzit zgomotul. Nu se mai aude nici acum.
Mesterii au spus ca au mai intalnit problema asta si dupa o gramada de variante incercate, solutia asta a rezolvat problema cu zgomotul.
Eu sunt putin contrariat, mai ales ca nu am o explicatie logica.
Stie cineva ceva despre asta? Mentionez ca nu se vedea ca acea contragreutata sa se fi deplasat de la locul ei. Cel putin aparent.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
care contragreutate?

In TIS zice ca pentru a elimina acea vibratie trebuie adaugata o contragreutate suplimentara langa cea existenta.

Sa inteleg ca tu ai dat-o jos pe cea venita din fabrica si acum nu mai ai nici una... si nu se mai aude deloc acel zgomot?


Eu am montate acum 2... cea care vine din fabrica si cea mentionata in TIS. Zgomotul s-a atenuat mult... dar tot este prezent intr-o plaja f mica de turatii.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in autodata spune ca trebuie montata inca o cotragreutate de 1kg.
am pus si un prinscreen pe forum cu ceva timp in urma.din pacate nu mai stiu exact unde.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, nu mai am nici o contragreutate. Urmarea este ca nu se mai aude deloc acel zgomot.
Nu am nici o explicatie logica. De data asta am adoptat o solutie "dupa ureche" si se pare ca a mers.
Totusi, sunt ingrijorat pentru o problema: Ce anume a cauzat acel zgomot?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
autodata spune ca zgomotul intre 2000-2200 e bug de astra g.
probabil niste vibratii in plaja asta de turatii.
ei dau rezolvarea cu adaugarea unei cotragreutati.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
libra a scris:Da, nu mai am nici o contragreutate. Urmarea este ca nu se mai aude deloc acel zgomot.
Nu am nici o explicatie logica. De data asta am adoptat o solutie "dupa ureche" si se pare ca a mers.
Totusi, sunt ingrijorat pentru o problema: Ce anume a cauzat acel zgomot?


cand aveai montata greutatea pe planetara la viteze de peste 130 aveai trepidatii in volan, iar dupa demontare totul era ok.
stiu, o sa-mi spuneti de roti roluite, anelope bune, echilibrate dinamic sau reglare unghi de fuga... nu este cazul.
si pe mine ma bate gandul sa o demontez, o suspectez pentru zgomot si trepidatii dupa 130 km/h
orice raspuns e binevenit
multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
just do it
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bun o sa o fac, dar vreau sa aflu si alte pareri eventual daca gresesc in vreun fel.
mai bine zis care este logica piesei?
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gigi logica piesei e sa echilibreze planetara, care fiind de dimensiuni mai are tendinta sa flambeze. Numai ca se pare ca nu le-a iesit foarte bine treaba asta. Am mai scris intr-un topic ..eu am dat jos contragreutatea din fabrica ce are pe cantar fix un kg si am pus alta de 500 de grame luata de pe o astra g tot diesel, dar mai modelul din 2000. Cert este ca acest zomot s-a redus in intenistate, dar nu a disparut total. Ceva virbratii sunt undeva pe la 130 la ora. Nu am incercat fara contragreutate sa vad ce se intampla.
Astra g pe benzina nu are acea contragreutate, cel putin 1.6 modelul astra classic nu are.
Probabil ca motorul diesel transmite din vibratii in planetare.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
acum sa inteleg ca acele vibratii intre 2000 si 2200 rpm indiferent de treapta de viteza sunt de la planetara?si la mine se simt de ceva timp.Eu am banuit un tampon motot/cutie viteze.

acum este vremea rea si nu ma bag sub masina,dar in primavara o sa incerc sa dau jos contragreutatea pentru o proba sau sa mai adaug una.

P.S. masina - Vectra b 20DTH
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:salut
acum sa inteleg ca acele vibratii intre 2000 si 2200 rpm indiferent de treapta de viteza sunt de la planetara?si la mine se simt de ceva timp.Eu am banuit un tampon motot/cutie viteze.

acum este vremea rea si nu ma bag sub masina,dar in primavara o sa incerc sa dau jos contragreutatea pentru o proba sau sa mai adaug una.

P.S. masina - Vectra b 20DTH



Am uitat sa precizez ca zgomotul se mai schimba in intensitate si in functie de anvelope si jante. De exemplu eu am avut de vara 195/60/15 si de iarna am luat 195/65/15. Cu astea de iarna zgomotul ala e mai accentuat intre 2100 - 2250 de rotatii. Nu cred ca se poate scapa total de acest bug. Eu nu stiam ca exista problema asta si pe vectra...la astra g e dovedit si apare si in TIS.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
se poate sa apara si la vectra,cred ca planetara din dreapta este mai lunga ca la astra,deoarece s-ar putea ca vectra sa fie mai lata
eu am 205/55/r16,nu am mai pus niciodata alte dimensiuni pe masina.
treaba cu vibratul se simte de ceva timp si chiar in acel interval 2000-2200,acum cand simt ca vibreaza stiu fara sa ma uit la bord ca am undeva la 2000
Se simte vibratia in pedale dar se si aude.

Acum urmeaza sa testez cu contragreutatea si apoi am un verdict.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am o Vectra B 1.7TD din august 1997. Si la mine cu orice jenti/cauciucuri am incercat se manifesta o vibratie in volan de la 125-130km/h. Am si eu pe planetara dreapta o contragreutate pentru centrare, ca e intradevar lunga planetara. Ce sa-i fac, ca ma cam enerveaza si pe mine aceasta vibratie in volan. Cand am venit din Austria soferul care a condus-o pana acasa zicea ca la 150km/h dispare vibratia, nu pot sa confirm ca nu am mers cu mai mult de 135 km/h pe autostrada.
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
intrebarea mea: a doua contregreutate ce greutate trebuie sa aiba? ms
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat intre timp. Am gasit o a 4-a vulcanizare la care aveau un aparat de echilibrat NOU si dupa ce le-am echilibrat acolo nu a mai batut nimic, de vina sunt aparatele de echilibrat care sunt uzate si nu mai produc rezultate. Celelalte 3 vulcanizari nu mi-au putut echilibra jantele, orice am incercat. De mentionat ca nu am schimbat nimic la directie, suspensie, jantele sau cauciucurile, sunt toate aceleasi.

Cauta o Vulcanizare cu aparat de echilibrat cat mai nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR