Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va spun de ce sunt interesat de tema cu ambreiajul deoarece am auzit ca o volanta cu bataie poate duce la ruperea arborelui cotit. La mine dupa cum am spus se simte doar trepidare in pedala, zgomot nu exista indiferent daca este calcat sau nu ambreiajul.
Skip ads

  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:un posibil vinovat ar putea fi rulmentul de presiune...

asa zic si eu rulmentul de presiune ar putea fi. daca zici ca se aude zgomot numai cand calci jumatate din pedala.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Citind mai mult despre problema cu ansamblul ambreiaj, rulment volanta nu stiu la mine de unde vin vibratiile in relantii care dispar cand motorul intra in ture( am schimbat toti 3 suportii motor). In pedala simt doar ceva vibrare cand apas ambreiajul dar zgomot nu exista. In mers daca nu lucrez fin cu ambreiajul si accelerez mai tare sau daca las acceleratia/ apas acceleratia se simt lovituri mai ales vitezele 1,2 si 3. Masina are 178000 km oare cat mai pot sa merg asa cu ea fara sa se strice si altceva?
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme asemanatoare......la relanti avea o bataie fffusoara...cand apasam pedala de ambreiaj disparea.
Am fost la mecanic .... am schimbat placa , discul si rulmentul.
Dupa aceasta operatie ....merge perfect

PS.....cauza batailor fiind de la discul de ambreiaj
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si masina mea are trepidatii inainte sa ajunga pedala la jumate,dar merg cu ea asa de vreo 3 ani....+ am un prieten are vectra C si a fost nevoit sa schimbe volanta.pe langa asta a schimbat tot kit-ul ambreaj. Tin sa precizez ca si dupa montarea pieselor la fel se simt trepidatiile.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutam, o problema ciudata aparuta la pedala de ambreiaj. Pe decelerare si apasand usor si frana, pedala de ambreiaj se inmoaie, facand ca debraierea sa se realizeze mai greu si undeva aproape de podea, acest simptom aparand doar uneori si doar in conditia descrisa mai sus. Anul trecut am schimbat volanta, disc ambreiaj, placa de presiune si rulmentul. Ce nu am schimbat a fost pompa de ambreiaj. Pierderi de lichid nu am observat, asa ca, oricine s-a intalnit cu aceasta situatie, il rog sa-mi dea un sfat, poate scap doar cu schimbatul pompei, fara sa mai desfac cutia.
Multumesc

Salutare,
bine ati venit pe www.clubopel.com.

Este de apreciat ca ati postat totusi la o sectiune dedicata problemelor tehnice, dar dorim sa subliniem un lucru important, pentru a evita neplacerile pe viitor ,sa incercati sa cititi regulamentul acestui forum,multumesc frumos pentru colaborare si intelegere.
Am sa va expun cateva exemple,sa intelegeti despre ce este vorba:
Regulament pentru '' Probleme tehnice ''
Ce poate face functia 'CAUTA'
Postare inadecvata
Cauta si vei gasi! Cauta si vei gasi
Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ?
edit by StefanTolos

23.02.2011 20:24:50
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Posibil ca lichidul de frana sa aiba bule de apa. Deci verifica intai lichidul de frana.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
debraierea aproape de podea (jos) este cat se poate de normala si indica faptul ca ambreiajul e "bun". Posibil ca pompa de ambreiaj sa nu fie aerisita sau nivelul lichidului sa scada prea tare ca urmare a uzurii placutelor de frana.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Revin, scartaitul continua, dar nu pt mult timp, azi schimb rulmentul si posibil si pompa de ambreiaj. Rulmentul a picat in 10 mii km. Piesa LUK. Am ajuns oricum la o concluzie destul de clara, astia fac piesele proaste de noi si mai dam si o caruta de bani pe ele. Sper ca de data asta sa ma tina mai mult.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Avand o discutie cu un coleg de forum(liviu_rs) legat de ambreiaj mi-a dat numarul de telefon al unui tip Dan din Timisoara de la care si-a cumparat el piesele pt ambreiaj.L-am sunat si eu pe acest Dan si foarte amabil si deschis la discutii mi-a spus ca aduce kituri complete de opel si volante.
Liviu_rs a cumparat si este foarte multumit .Ia oferit si 6 luni garantie din momentul primirii coletului.
Aveti aici numarul de telefon-
Informativ un kit complet de astra g 2000 cm (y 20 dth) pret-150 e-marca LUK, SACKS sau VALEO
astra h kit complet + volanta la 400 E
volanta simpla de opel astra h-250 E
Nu vreau sa -i fac reclama doar incerc sa ne ajutam intre noi.
Eu personal mi-am cumparat de la Horatiu si sunt foarte multumit si ii multumesc pe aceasta cale dar din ce am inteles de la Horatiu ca nu ar mai aduce kituri de Opel.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
A mai cumparat cineva volanta sau kit ambreiaj de la Horatiu? Adica mai aduce?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
lcf_156 a scris:A mai cumparat cineva volanta sau kit ambreiaj de la Horatiu? Adica mai aduce?

Din cate stiu si cu parere de rau , Horatiu nu mai aduce.Am mai vb si eu cu ceva timp in urma pt o cunostinta si mi a spus ca nu mai poate aduce .Este o pierdere mare pt membri club opel , zic eu.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu siguranta...Poate este o perioada in care nu mai aduce si se va relansa(sper).
  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A cedat rulmentul. S-a spart. Remorcata, schimbat rulmentul. Bun. Nu-i bun patineaza ambreiajul, inainte nu patina. Am crezut ca a curs lichid si va dispare in timp. Am facut peste 2000km, patineaza de cele mai multe ori, cand vrea el. Daca patineaza rau si fortez nu miroase, nu scoate fum.
Pedala "tine" foarte sus, inainte era foarte tare si lucra jos de tot.
Se poate regla cursa pedalei?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabi m a scris:A cedat rulmentul. S-a spart. Remorcata, schimbat rulmentul. Bun. Nu-i bun patineaza ambreiajul, inainte nu patina. Am crezut ca a curs lichid si va dispare in timp. Am facut peste 2000km, patineaza de cele mai multe ori, cand vrea el. Daca patineaza rau si fortez nu miroase, nu scoate fum.
Pedala "tine" foarte sus, inainte era foarte tare si lucra jos de tot.
Se poate regla cursa pedalei?

Rulmentul este bun , vinovat daca patineaza este discul de ambreiaj.
NU se poate regla pompa de ambreiaj si nici pedala


Se pare ca tipul din Timisoara Dan aduce din nou pe comanda kituri de ambreiaj.Am vazut activitate pe okazii]
http://www.okazii.ro/catalo...autovehicul-.html


sau


http://www.okazii.ro/catalo...autovehicul-.html
  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Va saut baieti. Am si eu o problemacu ambreiajul. La jumatatea cursei se aude un rontait + ca la accelerare si la revenirea la relanti se aude un zornait. Care ar putea sa fie cauza? de intrat intra in viteze ok nu tremura la plecarea de pe loc ci doar zgomotele acestea. am inteles ca exista un tip care aduce piesele mai ieftin, garantie scrisa da ;la ele?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acel zgomot vine de la rulmentul de presiune .Acestea sunt primele simptome ca rulmentul de presiune va ceda.Spun acest lucru ca si eu am avut la masina mea aceleasi simptome si sa lasat cu schimbarea chitului de ambreiaj.
Pt piese ieftine incearca sa vezi daca mai aduce Horatiu si acest tip Dan din Timisoara .
  • Marcat

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Problema mea este ca nu stiu ce sa fie defect la masina mea. Problema consta in faptul ca atunci cand calc ambreiajul in timpul cursei cam la 3/4 se aude un tacanit( sunet ciudat de sub masina), in rest cand nu este calcat ambreiajul sau cand este calcat la podea nu se aude nici-un sunet. Ma puteti lamuri si pe mine care sa fie cauza? Parca pe zi ce trece se accentueaza acel sunet.
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
aveti cumva un numar de telefon al persoanei din timisoara.. "dan" care aduce din germ. piese opel... precizez ca moderatorii au cenzurat numerele de tel... din topic
  • cosmin stiuca

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
va rog si eu pentru un nr. de tel. al persoanei care aduce kit-uri de ambreiaj si volante.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR