Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mngmihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am si eu o problema, iar din cate am inteles este o problema cu ambreiajul. Conduc o Astra 1.7 CDTI din 2004 cu aprox 110.000 Km (reali nu stiu Smile)
In week-endul trecut am dat o tura pana la mare. Cum am intrat pe autostrata aveam aproximativ 80-90 in a 4-a. am apasat mai tare pe acceleratie si turomerul a crescut ceva mai repede, in gol (nu prindea viteza masina/nu accelera). Masina se accelereaza dar nu trebuie sa apas tare. In viteza a5-a la fel. Din pacate nu am incercat si in a3-a dar nu cred ca are importanta. Va dati seama cum este in depasire Smile)))
Din toate discutiile din acest topic, cel mai mult sa inspaimanta volanta Smile, avand un pret cam mare.

Ce ma sfatuiti? Sa mai merg cu ea? Sa fac vre-un test sa-mi dau seama daca este 100% ambreiajul?

Trebuie sa recunosc ca sunt cam incepator cu forum-ul. Horatiu din TM are si un site, ceva?

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
patineaza discul de ambreiaj la tine.

NU stiu daca ai volanta cu masa dubla dar inclin sa cred ca nu ai, oricum nu prea pica volanta la motorul asta.

Pregateste-te de un lit de ambreiaj, se mai poate merge inca cu masina asa.( am avut un clio la servici care a mers 10.000 de km pana l-a schimbat- mergea preponderent urban si nu conta prea tare)

PS 99% km sunt fake, doar taxi sa fi fost sa pice la acesti km .
  • mngmihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Shocked ce bine ar fi sa nu schimb volanta:) Shocked

eu imi cumparam de obicei piese de la autoa, ce stiti de Horatiu din TM este ok?

Ce ma sfatuiti? Sa mai fac un control in service sa fiu sigur ca este ambreiajul? Sa mai merg cu ea asa daca merg in oras?

Multumesc tuturor.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aproape sigur ti s-a dus discul de ambreiaj. mai poti face in acest sens un test: te pui cu masina cu spatele la o bordura a unui trotuar sau in parcarea unui supermarchet si asa cu rotile amandoua sa atinga bordura respectiva bagi in marsarier si dai drumul la ambreiaj si daca da sa moara motorul pana ai ridicat piciorul de pe ambreiaj este inca OK daca insa dupa ce ai ridicat piciorul de pe ambreiaj mai mult de 3/4 si din cursa reala a ambreiajului (dupa ce a cuplat ambreiajul) si motorul nu a murit atunci schimbi kit-ul de ambreiaj complet: disc, placa de presiune si rulment cu volanta nu ai treaba...
Skip ads

  • mngmihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2012

  • Mesaj Privat
multumesc drogas si mikyboy
  • unrealist

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un astra g y20dth si am niºte bãtãi mai ales când e frig afarã si motorul rece dar dacã apas ambreajul bãtãile dispar. Când se încãlzeºte motorul bãtãile nu se mai aud si de asemenea simt o vibraþie la mijlocul cursei pedalei de ambreaj. Am volanta cu masã simplã iar kitul de ambreaj a fost schimbat complet acum 30000 de km. Am înþeles k explicaþia este cã priza cutiei este dusã si cã nu am ce sã îi fac,i-am s,himbat si uleiul tot degeba,iat iarnã cândmotorul este rece e un chin sã între în prima si a 2-a treaptã,deci am înþeles cãeste de la cutie prizã si primele 2 rapoarte sînt duse,am înþeles k asta cam e boalãla ele dacã le cam alergi,aºtept si pãrerile voastre.
  • andreiGUZ

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut,am si eu o vectra c din 2003 motor 2000 dti la pedala de ambreaj si de ceva vreme nu-i dau de cap,simptomele;pedala de ambreaj moale,pierde lichidul de frana cu toate ca i-am schimbat si pompa si rulmentul de presiune,iar dupa maxim 1km parcurs au aparut aceleasi probleme,lichid pierdut,pedala moale si binenteles nu intra in viteza.Poate ma puteti ajuta cu vre-un sfat,multumesc
  • bogdan_ pop

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
pe unde pierde lichid?
  • andreiGUZ

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu cred ca prin partea care intra in ambreiaj,ca in partea de sus nu se vede nimik
  • andreiGUZ

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
in mai am schimbat un rulment iar acum altul,si mi-e greu sa cred ca s-ar fi stricat iar doar dupa un km
  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutari ..am si eu o astra h din 2005 ..1.3....diesel...90cv...o am de o luna si are 150000km...am o problema la ambreaj ..bn nu ca la altii doar cand ating cu piciorul de ambreaj tremura f putin dar cand apas 2cm pe el nu mai face nimic si nu are nici un zgomot nu patineaza nimik ca am incercat si partea cu bordura spusa mai sus....ce sa fie oare...?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mngmihai a scris:Shocked ce bine ar fi sa nu schimb volanta:) Shocked

eu imi cumparam de obicei piese de la autoa, ce stiti de Horatiu din TM este ok?


Multumesc tuturor.


Era bine daca Horatiu mai aducea kituri de ambreiaj dar se pare ca de aprox 2 ani nu mai aduce de opel . Pacat . Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR