Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • omu79

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
"Poliþia Rutierã a declanºat programul de supraveghere video a traficului de pe drumul european E 85 ºi de pe drumul care leagã Botoºaniul de Dorohoi. Potrivit comisarului ºef Dumitru Zmãu, ºeful Serviciului Poliþiei Rutiere (SPR), primele douã camere video dotate cu radar vor fi montate în comuna Vlãdeni, unde autoritãþile locale au emis deja autorizaþiile necesare ºi au aprobat locaþiile. În total vor fi ºase puncte de supraveghere – la Frumuºica, Flãmînzi, Copãlãu, Vlãdeni, Mihai Eminescu ºi Brãeºti – unde vor fi montate în total 12 camere, care vor fi racordate la un dispecerat ce a fost deja amenajat în sediul SPR. În toate punctele vor fi montate câte douã camere, care vor supraveghea traficul pe ambele sensuri."

Sursa: "Monitorul de Botosani", 08.10.2008
http://www.monitorulbt.ro/Actualitate/2008-10-08/Vitezomani+filmati+de+politisti
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Off topic - va spuneam acum vreo luna, ca am luat trei bucati la N.Balcescu in decurs de zece zile aproape una dupa alta. Gata mi-au venit placintele. Am incasat la fiecare 4 puncte amenda si 3 puncte penalizare. Total puncte la permis deci 9 (dupa cum am intuit) iar bani total 600 cu jumate in 48 ore, adica maine mort-copt tre sa-i dau.
On topic - cred ca "prietenul" meu politist, stia el ceva despre camerele de la N.Balcescu si anume, ele se pare ca intr-adevar sunt setate sa se declanseze la 70 Km/h. Toate pe care le am, sunt cu 20 peste limita. Aceste camere sunt conectate la sistemul lor de monitorizare unde sputerii urmaresc. Este posibil deci sa apara si alte nenorociri din partea lor( dunga dubla incalcata, pietoni etc.). Ceea ce v-am spus acum nu am cum sa verific, sunt spusele unei persoane, relativ din sistem. Dar si chiar daca sunt numai pentru viteza, si tot curg banii la comuna, cacalau. Luna trecuta 13.000 de amenzi la Balcescu. In curand, o sa vedem o mare metropola, cu zgarie nori, ce mai. Sa traiasca ca sa mai daruiasca soferii romani. Care ati luat-o in freza la N. Balcescu, aveti minim 20 peste. Inca ceva: agentii constatatori (cel putin la Bacau) sunt "scoabe" in uniforma (Mariana, Adela, etc.). Au fetele de treaba, serios nu gluma. Datele raman inregistrate la politie 6 luni de la data constatarii contraventiei. Va doresc drumuri linistite si sa incercam sa ne luam piese la masini, decat sa ne fure ca in codru, in conformitate cu legile Statului Roman.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Trei cu peste 20 km/h ? Stiam ca acolo e limita de 50 . Inseamna ca daca esti cu 65 scapi ? Ce bine ar fi , stiu eu de ce...
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pana la proba contrarie, raman la aceasta parere. Deci, iau in calcul spusele "prietenului" din sistem si apoi faptul ca am mai scapat-o cu un 61-62 sa zic, ceea ce ar fi insemnat ca trebuia sa am un dosar intreg, pana cand am aflat de montarea lor. Dar cu astia nu poti sti nimic sigur. Vom vedea.
Skip ads

  • Cornel-ba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema.
pe 28.10 mi-a venit o instiintare cum ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora 22:15, localitatea BUTOIESTI, DN6, KM273+300 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita 50.00km/h"
pe 31.10.2008 mi-a venit o instiintare ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora 22:46 localitatea TAMNA, DN6, KM302+100 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita legala de viteza 50.00Km/h"


Am citit aici http://www.romanialibera.ro...pentru-radar.html
la punctul 7
Camerele digitale amplasate pe drumuri nu sunt omologate de Biroul Roman de Metrologie Legala (BRML) si nu pot fi folosite pentru determinarea vitezei legale, ci doar pentru probarea unei depasiri neregulamentare, trecerea pe rosu la semafor si altele de acest gen. Sistemul omologat de BRML este principiul buclei inductive: in asfalt sunt amplasati doi senzori electromagnetici la o distanta de 5 metri unul de celalalt.

Aici
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
scrie despre camerele din mehedinti ca sunt cu microunde, CODEC, nu sunt cu bucla inductiva

Intrebarile mele sunt:
Sunt aceste radare omologate la noi ?
Cum m-au inregistrat 2 camere din 2 localitati aflate la vreo 32 km una de cealalta cu fix aceeasi viteza 81.20 km/h ?
Se poate sa ma amendeze de 2 ori la o singura trecere?

Cum se marcheaza drumurile la noi cele 2 localitati DN 6, KM273+300 si DN6, KM302+100 ? unde este referinta? de unde se masoara


Camerele in Mehedinti au fost instalate in septembrie 2008.
http://www.stirilocale.ro/m...eo_IDN646418.html
Mentionez ca nu am pilot automat

cenzurat de jE. Vanzarile se fac in alta sectiune
  • eu sunt spiritul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cornel, am vorbit cu o doamna avocat.
Mi-a zis ca radarele fixe, cu camera care nu au bucla inductiva nu sunt omologate de Biroul Roman de Metrologie Legala. Vezi aici in ziar cum poti recunoaste usor camerele care sunt sau nu cu bucla inductiva.
Camerele care sunt prevazute cu bucla inductiva sunt doar 6 (din cele 49 amplasate pana in 27.09.2008) si ele se afla pe DN1 la: Balotesti, Ciolpani, Puchenii Mari, Barcanesti, Comarnic, Sinaia.
Prin urmare, daca iti vine o instiintare prin posta cum ca ai fost inregistrat "cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate" depasind viteza legala intr-un loc in care radarul nu e omologat, adica nu are bucla inductiva, (GATSO, CODEC .. samd) nu trebuie sa le dai datele de identificare a conducatorului pentru ca politia nu va continua procedura deoarece radarul respectiv nu este omologat si nimic nu se va intâmpla. Daca totusi le-ai dat datele, si ai vreun prieten avocat, procese din acestea se castiga usor in instanta, a devenit o procedura.
Aceasta modalitate de a intocmi proces verbal in lipsa conducatorului este ilegala, mi-a mai zis d-na avocat.

Si sa te pozeze cu exact aceeasi viteza in 2 localitati, mi se pare dubios, chiar si daca aveai pilot automat sau limitator.

Acestea fiind spuse, va invit sa conduceti prudent si sa respectati regulile { and to obey the rule as it provides great comfort}.
  • Cornel-ba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu conduc cu viteza, e adevarat ca era cam tarziu; Parca sa zic ca nu am mers cu 80+ atata amar de vreme.

Conduceti prudent si cu viteza moderata! Puneti centura chiar si pe bancheta din spate!
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat


Dureros videoclip-ul... Ar trebui difuzat pe toate posturile tv in ficare pauza publicitara.

Sorry de off topic.
Skip ads

  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Si nici nu am apucat sa va informez bine cu postul meu de ceva vreme in urma, ca pac! imi aduce postasul azi, 3 (trei) minunatii de plicuri cu antetul (ma rog ) politiei. Desfac, si ce-mi vad ochii? Tot atatea instiintari cum ca eu, la data de, am depasit limita de viteza in com. N. Balcescu, jud. Bacau. Mai mult de atat ei nu stiu daca am fost eu sau altcineva dar e cert ca au datele masinii mele. Bun, hai sa vedem:



Deci eu am primit o hartie si atat. Voi vedeti si altceva aici? Eu nu inteleg cum vor astia sa-mi dovedeasca. M-am mai uitat inca odata prin plic sa vad acel faimos .jpg, dar nu-l vad. Deci ce sa inteleg de aici:

- Politia Romana fara nici un fel de scrupule, isi bate joc de cetatenii Romaniei, facandu-i pe acestia sa le calce pragul de dorul lelii pe banii si timpul aceluiasi cetatean contribuabil
- in calitate de conducator auto, calitate care se plateste cu bani grei ( a se vedea toate taxele si impozitele) nu ai dreptul la o informare, nu mai vorbesc de una corecta, asa cum ar trebui intr-un stat civilizat, trebuie doar sa platesti
- aceasta hartie se pare ca e doar instiintare acuzatoare. Daca e acuzatoare, pe ce baza? Ca spun ei, ca asa spun mijloacele tehnice certificate ? Care sunt alea?

Dupa cum se observa, foaia are un talon detasabil unde sa treci matale frumos datele personale, date in baza carora te vom sanctiona (cat de tare?) in conformitate cu legea circulatiei. Apropo de acest lucru, raman in continuare la parerea ca aceasta lege a circulatiei sanctioneaza dublu pentru o greseala : puncte amenda si puncte penalizare. Una se traduce in bani, a doua in detinerea permisului de conducere. Norocul meu ca pana in prezent sunt alb la acest capitol. E prima mea tangenta cu politia pe aceasta linie. Cam asta este in cateva fraze si imi cer scuze daca va plictisesc cu problema mea. De aceea juristii si politistii de pe acest forum, apoi si ceilalti uzeri care ati mai patit, ce parere aveti? E normal asa? Daca da, asta e, platesc si nu mai comentez. ( De fapt, oricum trebuie sa platesc, caci sunt conducator auto, nu conduc atelaje, vehicule trase sau impinse cu mana, vehicule cu tractiune animala, etc. Astia nu platesc nici o taxa, iar in caz de nenorociri au prioritate. Conducatorul auto poarta oricand orice vina. Si nu ma refer aici la viteza...)


LE Care ati trecut pe acolo in vara asta, va puteti astepta la un asemenea specimen de hartie, deci sunteti pusi in tema. Sad



Plansa foto se trimite doar la solicitarea instantei
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:......


Deci eu am primit o hartie si atat. Voi vedeti si altceva aici? Eu nu inteleg cum vor astia sa-mi dovedeasca. M-am mai uitat inca odata prin plic sa vad acel faimos .jpg, dar nu-l vad. ....



socru-meu a primit instiintare de undeva de prin Cluj. Pe hartia respectiva era poza din spate a masinii si specifica viteza cu care a fost inregistrat. Din cite observ pe hartia ta nu este nici o poza, iar despre viteza se specifica ca este doar peste limita legala...bine bine, dar cu cit? ca una este daca treci cu 10km/h peste sau cu 100km/h...

bataie de joc pe banii nostri...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt spiritul a scris:Cornel, am vorbit cu o doamna avocat.
Mi-a zis ca ... daca iti vine o instiintare prin posta cum ca ai fost inregistrat "cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate" depasind viteza legala intr-un loc in care radarul nu e omologat, adica nu are bucla inductiva, (GATSO, CODEC .. samd) nu trebuie sa le dai datele de identificare a conducatorului pentru ca politia nu va continua procedura deoarece radarul respectiv nu este omologat si nimic nu se va intâmpla. Daca totusi le-ai dat datele, si ai vreun prieten avocat, procese din acestea se castiga usor in instanta, a devenit o procedura.
Aceasta modalitate de a intocmi proces verbal in lipsa conducatorului este ilegala, mi-a mai zis d-na avocat.

O mare greseala.
Daca nu dai datele, te vor sanctiona pentru ca nu le-ai dat si nu te va mai scapa nici tatal avocatilor de acea amenda. Daca le dai datele, chiar daca te sanctioneaza, poti sa contesti procesul verbal si vei avea castig de cauza tocmai pentru ca nu sunt camerele omologate.
Pentru a incerca sa eviti intocmirea procesului verbal, o data cu datele personale, trimite-le o adresa prin care soliciti sa-ti fie comunicat modul in care a fost inregistrata viteza, facand referire si la faptul ca 2 camere, la distanta de catva kilometrii una de alta te-au inregistrat cu aceeasi viteza.
P.S. Discutia poate continua aici: https://www.clubopel.com/vie...54&highlight=
  • zamolxe7

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 H 5 usi 1.4 16v TWINPORT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care nu sunt din Vrancea :
Daca aveti in traseu tronsonul Adjud - Focsani. Radere pe :
B 02 MWK - Logan alb
B 06 CTK - Logan rosu
B 11 AKG - Logan portocaliu
Camera video cu sesizoare radar la nivelul soselei in Pufesti (deocamdata)
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@zamolxe7
Ai postat asta cu loganurile pe toate topicurile in care se discuta de radar si chiar pe unul nou. Acum ni s-a intiparit in minte atat numarul cat si culoarea lor. Ramane sa le vedem numarul inainte ca cinemometrele sa ne calculeze viteza.
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
zamolxe7 a scris:Pentru cei care nu sunt din Vrancea :
Daca aveti in traseu tronsonul Adjud - Focsani. Radere pe :
B 02 MWK - Logan alb
B 06 CTK - Logan rosu
B 11 AKG - Logan portocaliu
Camera video cu sesizoare radar la nivelul soselei in Pufesti (deocamdata)

Camera video cu sesizoare radar la nivelul soselei sa montat si la dumbraveni
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca in jud ialomita in localitatile cotorca/cosereni nu sunt radare.. ci doar camere de supraveghere. ?! ca m-am uitat in tabelul ala si nu scrie ca are bucla inductiva /
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la cosereni e sigur radar.
si-a luat-o un prieten.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Azi am primit un e-mail cu pozele radarului Vitronic - nu stiu daca s-au mai postat am cautat dar n-am gasit Smile
Anyway - mai bine de 2 ori decat deloc....Smile

"Un nou tip de radar!

Primul radar laser fix din Romania, in localitatea Sacel, pe DN1, intre Sibiu si Sebes.
Este de productie Vitronic Germania si este amplasat astfel incat fotografiaza masina din spate deci detectoarele vor da alarma DUPA ce ati trecut de el.
Daca aveti noroc de reflexii de la masinile din fata poate scapati.
Fotografiile sunt in infrarosu, deci nu veti vedea blitzul noaptea!
In mod sigur vom avea parte si de altele deci retineti cum arata...


  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si cinemometrul este tot laser si este sesizat de detector. Cei care trec des prin zona il stiu fiindca are mai mult de un an. La instalare, a fost si televiziunile si a fosct chiar un mic scandal in legatura cu finantarea.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Joi seara am plecat spre Timisoara, m-am intors sambata in timpul zilei. La dus am mers "normal", habar nu aveam de cutiile radar de pe Rm Valcea / Valea Oltului / Sibiu etc. Intotdeauna a fost un paradis al sofatului, mai ales daca ai o masina cat de cat capabila. N-am facut depasiri pe linii continue, dar cu siguranta n-am mers cu 50kmh in localitati sau cu 90 kmh afara. La intoarcere am reusit sa vad o camera si apoi am sunat un amic din Valcea . Ma astept deci sa primesc prin ianuarie un album foto si vreo 10 mil in amenzi , sper macar sa pastrez plasticul.

Acestea ziind fise, nicaieri nu apare ca fiind "Trafic supravegheat" . Si citeam pe aici si aiurea ca aceste aparate n-ar fi omologate. Pentru o amenda de viteza nu m-as deranja, dar cum ma astept sa primesc 4-5 minim, sincer ma gandesc sa ii actionez in instanta . O fac degeaba sau am sanse de castig ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stinge bani si uita de instanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR