Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • hcata

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Comanesti/Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
A mai patit cineva ca atunci cand ploua sa se ude filtrul de polen? Am aceasta problema si nu-mi dau seama pe unde curgfe apa pe filfrul de polen. Plasticul de deasupra lui este bine fixat. Cred ca o varianta ar putea fi ca apa se infiltreaza pe langa stergatorul central care este exact deasupra filtrului. Ce principiu exista la stergator pentru a nu intra apa pe langa ax?

Alta problema o am la vitezometru care uneori nu mai indica ramane undeva pe la 30km/h si nu se mai misca. Stiti pe ce principiu functioneaza vitezometrul si care ar putea fi cauza acestei probleme?
  • leoleo66

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Desi nu am retinut ce masina ai, te sfatuiesc sa verifici daca cumva apa nu ramane in spatiul in care este filtrul-polen. Am patit si eu asa ceva. Nu am verificat atent orificiul de scurgere, acesta s-a obturat din cauza praf+apa si ..... s-a infundat. Evident, nivelul apei a crescut pana a "inecat" si filtrul polen........ Sfat: incearca sa verifici/cureti scurgerea de la filtrul polen. Tine-ma, te rog, la curent cu ce ai facut si ce ai rezolvat.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
1. s-ar putea ca garnitura dintre parbriz si plasticul exterior prins cu 2 suruburi si suruburile stergatoarelor sa nu mai etanseze corect avind ca efect infiltrarea apei pe sub garnitura.remediu silicon transparent.
2.masca de plastic care se imbina prin intrepatrundere cu cea mai de sus are in capat niste "striatii"care ar trebui sa asigure intrepatruderea etansa.Cind aceasta etansare nu se mai face apa care intra prin gaurile de aspiratie in loc sa fie dirijate lateral spre scurgerea din aripa ajunge ca curga pe filtru de pulen. remediu silicon transparent.
3. ai grija ca coltul de jos(st-dr) ale chederului vertical al parbrizului sa nu fie obturat cu mizerie.remediu se curata cu o surubelnita
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
1. s-ar putea ca garnitura dintre parbriz si plasticul exterior prins cu 2 suruburi si suruburile stergatoarelor sa nu mai etanseze corect avind ca efect infiltrarea apei pe sub garnitura.remediu silicon transparent.
2.masca de plastic care se imbina prin intrepatrundere cu cea mai de sus are in capat niste "striatii"care ar trebui sa asigure intrepatruderea etansa.Cind aceasta etansare nu se mai face apa care intra prin gaurile de aspiratie in loc sa fie dirijate lateral spre scurgerea din aripa ajunge ca curga pe filtru de pulen. remediu silicon transparent.
3. ai grija ca coltul de jos(st-dr) ale chederului vertical al parbrizului sa nu fie obturat cu mizerie.remediu se curata cu o surubelnita
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR