Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut multe masini pe acest forum care au lipita folie si pe geamurile din fata. dupa cate stiu eu nu prea e legal. ati fost opriti de politie si "luati la bani marunti " din acest motiv? nu de alta dar as vrea sa imi pun si eu dar ma retine faptul ca nu sunt legale si ar putea sa imi ia certificatul de inmatriculare. ce parere aveti ? se iau politaii de tine daca te prind?

multumesc


Ultima modificare facuta de marcelinho23 la Joi 24 Feb, 2011 4:58 pm
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu e legal, cum te-a prins cum te-a ars. Eu am folie si pe fata de 1 an, 80%...deocamdata nu am ramas fara talon...cred ca se razgandesc cand vad ce am in parbriz Laughing
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ceva cu clubul politistilor? sau senatul romaniei? Very Happy
  • IonutzM

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu am folie pe fata si cand trec pe langa politie las geamurile din fata jos Smile)
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am circulat cu folie pe fata 1 an de zile si m-a oprit unul iarna trecuta care vroia sa ma arda, m-am apucat s-o jupoi in fata lui si am scapat cu amenda de centura, un prieten de-al meu a fost prins acum o saptamana de un filtru mare si i-a luat talonul nu a mers nici cu spaga nici cu datu jos...urmeaza programare la rar hartiuta de la ei ca totul este ok mers la udriste recuperat talon= timp pierdut , bani si nervi...calculati voi daca se merita.
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
IonutzM a scris:eu am folie pe fata si cand trec pe langa politie las geamurile din fata jos Smile)


IonutzM m-ai impresionat cu metoda ta..... Laughing
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am citit postarile dupa ce am vazut titlul si realizez ca e vorba de folia de pe geamuri si nu "gemuri"...
Lasand gluma la o parte, stiu de la alte persoane ca trebuie sa aiba transparenta pana in 73%, iar in Arad ar fi o singura firma care pune si "stickerul" de R.A.R. pentru folia geamurilor din fata.

P.S.: Parca ar merge si un gem acum...
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am eu puse folii omologate RAR pe toate geamurile(mai putin parbriz). Conditiile sunt asa:

1. Pe geamurile fata minim 73% transparenta, ceea ce e egal cu tranparenta geamului in sine si fix pix. Singurul plus ar fi o extra protectie la spargere.
2. Pe spate si lunete nu ai restrictii, maxim oricum e 5% transparenta.
3. Folia sa fie omologata RAR, firma care le monteaza trebuie sa-ti dea o hartie la mana. In caz de esti luat la intrebari arati hartia si n-ai probleme. Mie mi-au cerut-o la ITP sa-i faca o copie si atat. Politie sau alte probleme absolut niciodata.
(la montaj se mai pun si niste timbre RAR la fiecare geam, am auzit de la unii ca alea nu sunt chiar necesare daca ai hartia la mana... dar asta nu stiu sigur. "Mai bine sa fie sa nu trebuiasca decat sa lipseasca" Laughing )
Skip ads

  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pt. fata daca vrei si platesti poti sa-ti pui mai inchise dar nu primesti hartie RAR la mana si in caz de vrea garcea te pune sa le dai jos.
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
rpp a scris:Am eu puse folii omologate RAR pe toate geamurile(mai putin parbriz). Conditiile sunt asa:

1. Pe geamurile fata minim 73% transparenta, ceea ce e egal cu tranparenta geamului in sine si fix pix. Singurul plus ar fi o extra protectie la spargere.
2. Pe spate si lunete nu ai restrictii, maxim oricum e 5% transparenta.
3. Folia sa fie omologata RAR, firma care le monteaza trebuie sa-ti dea o hartie la mana. In caz de esti luat la intrebari arati hartia si n-ai probleme. Mie mi-au cerut-o la ITP sa-i faca o copie si atat. Politie sau alte probleme absolut niciodata.
(la montaj se mai pun si niste timbre RAR la fiecare geam, am auzit de la unii ca alea nu sunt chiar necesare daca ai hartia la mana... dar asta nu stiu sigur. "Mai bine sa fie sa nu trebuiasca decat sa lipseasca" Laughing )


si cat m-ar costa toata treaba ? folie plus montat. fara geamuri fata
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu le-am pus acum vreo 3 ani, si daca-mi aduc aminte bine cred ca totalul a fost 4 mil(2.8min spate/luneta + 1.2mil fata) la Ager in Iasi. Nu mai sunt la curent cu preturile de acum dar cred ca tot in jur de 4mil pt. sedan clasic, pt. suv sau break cred ca sunt ceva mai scumpe.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid alt topic, pun si eu o intrebare aici.
Momentan am parbrizul crapat. Am luat vreo trei pietricele in timpul mersului si de la o mica ciobitura a plecat acum crapatura cam jumatate din latimea parbrizului. O sa il schimb in primavara pe casco dar as vrea sa evit pe viitor ciobirea parbrizului de la pietrele care sar de la autovehicolele din fata.
Am vazut ca exista folie antiefractie. Are cineva montat asa ceva pe parbriz? Aceasta folie se monteaza pe interior sau pe exterior. In cazul montarii pe interior, stiu ca asta nu o sa ajute cu absolut nimic. Stiti cumva alte metode de protectie impotriva ciobirii parbrizului?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@forbidden27
singura solutie e sa pastrezi distanta mai mare de masina din fata Wink
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mda, chiar ma asteptam la asa raspuns. Oricum, multumesc mult. Un sfat de real ajutor.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@forbidden27 Daca o montezi pe exterior, se va zgaria de la stergatoare si deteriora de la soare. Pe interior, nu cred sa aiba sens.

Ca sa ai folie fumurie pe geamuri, sau ionizare, ai nevoie sa indeplinesti doua chestii:
1 - Ionizarea sau folia impreuna cu geamul sa fie omologate RAR (nu trebuie sa scada sub valorile de transparenta de 70 % pe laterale fata, iar laterale spate si luneta sub 5% - nu scrie nimic de parbriz, insa trebuie sa ai probleme la mansarda sa doresti folie neagra)
2 - Firma care ofera montajul sa fie omologata RAR sa desfasoare astfel de activitati.
Se trece ITP in necunostina de cauza a inspectorilor sau nu se retine talonul de catre politie tot in necunostinta de cauza, pentru ca majoritatea celor care au folie nu indeplinesc punctul 2.
O firma perfect legala: https://www.clubopel.com/vie...85&highlight=
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru cei ce au folie pe fata! Cei care aveti folie cu transparenta 70+, se simte vreo diferenta noapte cand vin masini cu lumini puternice din spate? La 50 sau mai putin stiu ca se simte! Vreau sa imi pun si nu stiu daca se merita cea cu transparenta 70-73%.
Multumesc
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ar trebui sa te gindesti si la ce mai vezi in lateral pe timp de noapte si iluminare scazuta?Asta in primul rind !
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Având în vedere ca pe geamuri deja scrie transparenta 70% din fabrica, eram curios dacã mai pun o folie tot de 70%, dacã se simte vreo diferențã! Nu ma intereseazã f închisã tocmai din motivul ca nu o sa mai vad sa dau cu spatele sau o sa rãmân fãrã talon! Totuși... ÃŽmi poate rãspunde cineva?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR