Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
iata ce am gasit pe net si tocmai am inlemnit :

In concluzie, norma D (2,3,4,5 sau 6) nu are nici o relevanta pentru legislatia romaneasca. Daca va aduceti masini din Germania (sau alte state care au asimilat norma D) singurul criteriu este acela al datei de fabricatie. Atentie mare – DATA FABRICATIEI si nu data inmatricularii, cea trecuta pe talonul strain.

Pentru a avea un tablou complet al acestei probleme, iata istoricul standardelor europene pentru emisiile masinilor mici (sub 3,5t) din vestul Europei:

- non-euro pana in Iulie 1992.
- Euro1 din Iulie 1992
- Euro2 din Ianuarie 1996
- Euro3 din Ianuarie 2000
- Euro4 din Ianuarie 2005

Eu tocmai am luat o astra F din 1995 (x16xel) care stiu sigur ca este euro 2 .. dar conform celor de mai sus in loc sa platesc 600 de euro pt euro 2 (taca de poluare) voi fi catalogat ca euro 1 si voi plati 1400 sau 1500 . Stiti cumva cum pot rezolva si dovedi ca masina este euro 2? Vineri am programare la RAR Sad si deja nu mai pot dormi Sad( Din ce am gasit pe forum nu m-am prins Sad
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu link-ul complet al articolului pe care l-am gasit pe net :

http://www.totalauto.ro/200...ermania/#more-347

imi pare rau dar later edit nu am putut face deoarece trecusera mai mult de 20 min de cand am scris mesajul de mai sus .
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Apropo news flash ... ca prosti sunt astia de la total auto. Masinile cu euro 2 s-au facut si din 1993 da nu-i bai ca cine stie ce "cunoscator" in ale masinii a scris acest articol, cu euro 3 are dreptate din 2000 a inceput sa apara aceasta norma de poluare, dar asta si mai si din 2005 norma de poluare euro 4 ... mda. Norma de poluare euro 4 a aparut prin anul 2001 la motoarele pe benzina la opel si la grupul VW, doar la motoarele diesel a aparut norma de poluare euro 4 din anul 2004. Iar opelul tau are norma de poluare euro 2.
Scuze dar nu m-am putut abtine la aberatiile pe care le scriu astia in articolul asta.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aia cu `96 e cam la panarama....eu am terminat RAR -ul (azi 03.07.2008) la o Astra F x16xel 09.1994 si este EURO 2 .... poti dormi linistit Very Happy
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am scapat azi .. la 7 eram acolo .. la 7:45 am intrat si la 8 si 20 am sters-o Very Happy si euro 2 se pare ca este Very Happy .... am avut noroc ca mi-a dat cineva un nr de tel .. si m-a luat prima masina .. acum urmeaza sa iau actele miercuri de la ei Very Happy cat platesti taxa la a ta ? se pare ca e urmatorul pas la amandoi !
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari....cum te-ai prezentat la noxe? Very Happy ... a mea cica era Dacie Smile) .... cica "astia ca mine trebuiesc impuscati " ... "texte pentru sporirea veniturilor" Smile)
....457e


Ultima modificare facuta de deleted-16555 la Vin 04 Jul, 2008 7:24 pm
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
habar nu am .. m-am pus pe alta linie decat aveam biletul cum mi-a zis nenea .. m-a trimis la platit .. cand am venit a bagat-o la itp cred ca am vcazut ca i-a testat si franele .. si mi-a zis sa vin miercuri dupa acte :d deci habar nu am cum a iesit .. presupun ca daca a zis sa vin dupa acte a iesit ok .. sper Wink loool cum dacie mai ? si doar atat ? eu vazusem ca iese in jur de 600 de euro la 95 cu 1.6 motor
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aha....deci...exista urmatoare posibilitati:
1. nu precizezi unele "amanunte" Smile
2. ai o super masina.....s-o stapanesti sanatos oricum...
3. ai dat peste un super om! ...trebuia sa-i iei nr de tel Very Happy
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
1598 cm3 ...euro 2 ...13-14 ani....si inca ceva...cum a mea era 09.1994...dar avea si un "S" in serie VIN ....a fost trecuta cu 1995 Smile) ...dar nu-mi modifica cu nimic valoare taxei "vietii".


Ultima modificare facuta de deleted-16555 la Vin 04 Jul, 2008 7:30 pm, modificat de 2 ori in total
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daa ... sunt f incantat de ea.. dar inca nu merge ok Sad tre sa ii rezolv cu motorul .. + unghiurile + cauciuri Very Happy

Btw.. am numarul Very Happy
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce are motorul?
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu trage mereu .. mai ales cand se incalzeste .. da mai mult in nas .. in rest se aude f frumos si cand trage e jale Very Happy ... oricum numai la consum nu poti merge cu motorul asta .. sper sa aflu de la ce poate fi cat mai rpd Very Happy
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
chestii de injectie....stai calm....nu te saraceste... o bujie...o fisa....niste injectoare curatate...un filtru combustibil....alte cateva chestii smirgheluite si treb sa mearga....
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
banuiesc .. dar nu stiu unde sa ma duc sa o rezolv .. Sad nu mai am combinatie la service-ul unde mergeam eu Sad si mor de nervi ca la chestii mai grele mergeam acolo .. si era service Honda cu super baieti de treaba si super mecanici .. btw motorul de la kadett care l-am facut la ei dupa ce a avut un piston rupt se aude mai frumos ca asta .. de-aia plang dupa ei Sad
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Te cred....e nasol rau cu service-urile in patria noastra draga...din ce am enumerat eu....doar faza cu injectoarele este un pic mai complicata si am fost acum o luna la reprez Skoda din Brasov sa-i intreb de-un scor....150 ron ...deci nu suna exagerat...restul operatiilor le poti face si la service-uri independente...
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt tare curios la a mea ca prea ieseau niste noxe de tanc la ea....desi o am de 3 luni....din care 2 a stationat cu numerele expirate....nu am reusit sa ma uit la ea....am niste ganduri in legatura cu al meu catalizator...s-ar putea sa-si fi luat talpasita...momentan nici cric nu am la ea si e departe de mine...parcata pe langa RAR Very Happy ...de mers n-am ce sa-i reprosez...nu facea nazuri de nici un fel...acum 2 luni.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR