Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pana la urma am vopsit si eu etrierele si tamburi pe spate cu vopsea normala de metal la sray
si au iesit super bine,pacat ca nu am camera foto sa fac si poze
dar urmeaza,va sfatuiesca sa izolati in jurul obiectelor vopsite ca sa nu aveti probleme cu gazarea
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat vopsea negru mat, rezistenta la temperaturi inalte pt etrieri si tamburi; sper sa fie ok, pt ca prin martie, inainte de montarea jantelor de aliaj, vreau sa ma apuc de vopsit Cool .
In afara de a-i curata bine cu o perie de sarma, ce ar mai fi de facut in prealabil?
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am vopsit etrierii cu vopsea rosie la cutie de 800g cu pensula aplicand 2 straturi, bineinteles dupa de am curatat cu peria de sarma si cu smilgher. Au iesit super si sunt vopsiti de 2 ani si jumatate si sunt la fel ca in prima zi. Tot imi ramasese pe fundul cutiei niste vopsea si am zis sa incerc sa vad ce si cum. Cand am vazut rezultatul am fost f. multumit de ceea ce am realizat.
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:am facut si eu treaba asta la a mea.
eu am curatat cu peria de sarmama (rotativa montata pe bormasina) si am vopsit cu vopsea speciala FloliaTec, din 2 componente.
si cam asta este rezultatul.
se murdaresc si astea, dar mult mai greu, pt ca nu are aderenta praful. se spala foarte usor doar cu jet de apa.

O intrebare . Ai dat si jentile cu aceiasi vopsea ? Jentile arata super , ori sunt noi ???
Skip ads

  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
le voi face si eu ....masina mea e albastra opc.....si le fac rosii, initial am vrut sa le fac la fel ca masina , tot albastre ca la opc, dar le fac rosii sa fie in contrast, maine le fac ........si le voi face cu spray-uri din targ speciale pt etriere, am luat 2 din acelea mici ,sper sa imi ajunga pt toate 4,ca am si pe spate discuri.

o sa pun poze dupa...
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dupa 3 ore la fiecare roata ....iata rezultatul Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy






astea sunt cele pe spate, le-am facut si pe fata dar nu am poze ....momentan...........
am si eu o intrebare .....toate opel-urile au frane ATE ,nu ??? ca am vazut ca sunt facute de ei si GM.....m-am uitat pe net si am observat ca nu este o regula , de aceea va intreb..... Embarassed

  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Azi am reusit doar la rotile din fata, nu de alta dar am luat doar un tub de spray si nu mai avea inca unul. Am pus poze. Un tub vopsea - 19 RON special pt etrieri.







  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am vopsit ei eu Embarassed Cool



Skip ads

  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au cumparat spray (tub), exista si albastru OPC ? (sau apropiat)?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kebab a scris:dupa 3 ore la fiecare roata ....iata rezultatul Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy

Dar ce ai facut 3 ore la o singura roata!? Very Happy Sau te-ai intins si la bere...? Wink
Ce vezi in poza am facut in 15 minute.


  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Masina fiind neagra, ce culoare ma sfatuiti sa vopsesc etrierii? (exclus rosu)
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu, avand masina argintie si jantele la fel, am facut tamburii cu negru mat; per a contrario, parerea mea e ca tu sa-i faci argintii.
Pun si poze zilele astea, ca am uitat sa le fac pana acum. Embarassed
Skip ads

  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@love4cars nu m-am intins la bere, faceam pauze pt tigari Embarassed Laughing Laughing , dar a durat pt ca am izolat super mult si am curatat ffff bine cu peria de sarma +benzina ....un intreg ritual pt a fii sigur ca iese impecabil si nu se curata .... cam asa arata doar izolatu' Laughing Laughing Laughing si am dat mai multe maini, si am stat sa se usuce pe rand , intotdeauna prima mana trebuie data f bine, e cea care conteaza, ma invatat un vopsitor RazzRazzRazzRazz

stiu ca poate uni au terminat la fel ca tine in 15 min Smile dar eu cand vine vorba de masina , uit de graba si de altceva si stau cat e nevoie sa iasa totul bine...... Razz


  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@cristinelu man la masina neagra e un pic mai complicat ,mai ales ca nu vrei rosu...vezi ca albastru OPC gasesti in vitan , in targ 20 roni...
eu unu daca as avea masina neagra le-as face argintii...daca nu ar exista culoarea rosie...gandestete ca albastru cu negru ,nu stiu cat de bine ar da... Laughing Laughing Laughing Embarassed

bafta, in concluzie, in targ gasesti albastru OPC
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cristinelu,eu o am neagra si le-am facut verde brotacel Laughing Laughing
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12751
nu se vede chiar bine aici,dar promit sa fac o fotografie mai edificatoare Laughing
numai bine
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pentru pont cu albastru OPC. Stiu ca masina fiind neagra ar da mai bine rosu, dar toata lumea... 9 din 10 masini care trec pe langa mine au etrierele vopsite cu rosu. Fara suparare celor care le au rosii. Very Happy
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu e cu suparare @cristinelu si pe langa mine trec fel si fel de dacii supeeeer impopotonate, cu manelele in blana si tamburii rosii , verzii, galbenii .....toate culorile .....dar sti cum e , pe o masina frumoasa ,care sa arate bine chiar daca are o tara intreaga ........a ta trebuie sa arate bine.

dupa o zii ce mi-am facut si eu si-a facut un vecin ....le-a facut praf, cu vopsea de casa dat ca naiba ...si intradevar arata nasol.....dar asta e , nu toti au indemanre Embarassed Laughing Laughing


poti sa le mai faci argintii si la fel da foarte bine si nu are chiar tot poporul..... Wink


ps: in targ s-a dat iama la spray-uri de etriere, de o sapatamana si ceva vreau sa iau rosii sa ii fac si lui fratimiu pe masina si nu gasesc Wink Wink Wink

bafta si incearca sa urmaresti masinile prin oras sa vezi cum da si ce culoare e marfa , sa nu iti para rau.
  • botic78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
vreau sa-mi vopsesc si eu etrierii dar nu stiu ce culoare sa-i fac
masina este alba si am jante de aluminiu
sfatuiti-ma si pe mine va rog
daca se poate si poze
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am inteles ca pe undeva e un senzor de abs, e posibil sa il acopar cu vopsea sau sa il afectez in vreun fel cu vopsitul?
sau daca nu e cel de abs cel cu schimbatul placutelor tot trebuie sa fie
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu atingi nici un senzor, vopseste-i cu incredere!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR