Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • luciusforum

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
in timpul functionarii la radio sau cd se intrerupe brusc si pe display apare MESSAGE stie cineva ce naiba o fi asta ca ma innebuneste!

peste zi se mai raresc fazele astea ,dar dimineata nu se poate folosi radio sau cd

Multumesc!
Skip ads

  • vladza

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O fi prea multa umezeala care ajunge la el.
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Al meu are alta problema. Nu citeste decat ce cd-uri vrea el, si cand vrea el. Fiind si track, am invatat toate 3 cd-urile care le am in masina.
Am inteles ca ar fi lupa aceea "sarita de la punct", dar nush ce sa zic.
As schimba cd playerul, dar nu stiu cum....
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
La radio-cd-ul meu VDO am cam aceleasi probleme, citeste doar ce vrea el. Urat e ca mai mult nu vrea, decat sa vrea. De pe un CD daca reda primele 4-5 melodii e bine. L-as schimba, dar unul similar e vreo 100 euro la dezmembrari... Ati auzit cumva de vreun service ceva unde se pot repara draciile astea?... Multumiri!
Skip ads

  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca eu sunt norocos ca la comanda masinii am scos din lista de optiuni casetofonul opel original care costa cca. 300 euro...
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In situatia in care este "sarita lupa" atunci nu mai citeste nici un cd (am inteles ca unele sunt citite, iar altele ba). In timp aceasta lupa se murdareste si atunci mai trebuie curatata. In acest caz, este de preferat si recomandat sa folositi un cd special de curatare. In situatia in care nu se reuseste curatare "pe uscat" atunci se recomanda sa folositi alcool alb. Se poate curata si manual cu un betigas pt urechi, dar trebuie sa fiti atenti sa nu apasati pe lentila sau sa o deplasati stanga-dreapta.
In situatia in care intr-adevar lupa este zgariata necazurile sunt mai mari: ori schimbati lupa, ori schimbati radio cd-ul.
Mai pot aparea erori de citire si din cauza cd-urilor. Fie sunt zgariate, fie formatul de pe cd nu este compatibil cu cel al radio cd-ului auto, ori cd-urile nu sunt arse bine, sau nu sunt originale....
Si cd-urile trebuie curatate din cand in cand cu o pasla si alcool alb.

PS. cand spuneti de problemele aparute se recomanda sa scrieti si ce model de radio-cd aveti pe masina....
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Corect Fialdo, modelul este foarte important. In general, pe Opel, mai ales Astra am vazut acelasi model ca si al meu... CAR 500. Astea le-au inlocuit pe cele mai vechi (Delco). Iti multumesc pentru sfaturi, incercam sa curatam lupa, pentru ca de la CD-uri cu siguranta nu e, am incercat cateva zeci (si mai vechi, dar si mai noi) si se comporta la fel. Pana atunci, l-am inlocuit temporar cu un JVC ceva mai performant (KD SHX701). Functioneaza super. L-as pastra pe asta, are si o tema pe portocaliu, si arata bine in bord, in plus citeste si .mp3... De aici apare o alta intrebare: Exista oare posibilitatea sa pastrez comenzile pe volan? Acum s-au pierdut, clar. Dar poate stiti de existenta vreunui adaptor... Multumiri anticipate!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Adaptor se poate cumpara, e in jur de 150 ron. Cauta pe "gugal" si ai sa gasesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR