Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe la jumatatea acestei luni sunt decis ca impreuna cu sotia sa plec intr-o mica excursie, pe un traseu gandit de mine si va cer sfaturi si pareri daca ati ajuns pe-acolo in privinta drumurilor si cailor de acces la respectivele manastiri, a distantelor, etc...
Fiind din bucuresti voi merge pe transfagarasan pentru ca nu am ajuns niciodata pe-acolo si ne dorim tare mult...deci traseul este urmatorul:
1. Prima zi = Bucuresti-Pitesti (A1) - Curtea De Arges - Corbeni - Lacul Vidraru - Balea Lac - Cartisoara--cazare. [cca. 285 km];
2. A 2-a zi = Cartisoara - Fagaras - Codlea - Sf. Gheorghe - Bixad - Lacul Sf. Ana - Bixad - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz (Cheile Bicazului) - Hangu---cazare. [cca. 387 km];
3. A 3-a zi = Hangu - Ceahlau (Manastirea Ceahlau) - Durau (Manastirea Durau) - Ceahlau - Farcasa - Brosteni - Ostra - Bucsoaia - Voronet (Manastirea Voronet) - Humor (Manastirea Humorului) - Gura Humorului - Vama - Vatra Moldovitei (Manastirea Moldovitei) - Sucevita (Manastirea Sucevita) - Marginea - Vicovu De Jos - Putna (Manastirea Putna)----cazare. [cca. 288 km];
4. A 4-a zi = Putna - Radauti - Suceava - Falticeni - Targu Neamt - Manastirea Neamt - Cetatea Neamtului - Manastirea Secu - Manastirea Sihastria - Targu Neamt - Manastirea Agapia - Manastirea Varatec - Pascani - Targu Frumos - Iasi - Rebricea----cazare la tara. [cca. 375 km];
5. A 5-a zi = stationare.
6. A 6-a zi = intoarcere acasa prin Vaslui - Birlad - Tecuci - Focsani - Ramnicu Sarat - Buzau - Tunari. [cca. 346 km].
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sincer mi se par cam multi km pe zi de unde rezulta cam putin timp de vizitat.
Din ce stiu despre drumuri : drumul Radauti-Suceava- Falticeni- Tg Neamt aproape perfect. Nu stiu cum e prin zona G. Humorului- Vama - V. Moldovitei. Iti recomand ca la intoarcere sa iei Tg Neamt- Motca - sens giratoriu pe E85-Tg Frumos- Iasi (ocolesti vreo 20 de km dar e mult mai bun drumul si ca timp economisesti Smile ) deoarece oricum la Ruginoasa Palatul lui Cuza care era misto de vizitat e inchis de vreo 2 ani pentru renovare.
Ca obiective turistice mai ai la Suceava M-rea Dragomirna (cum intri in Suceava dinspre Radauti faci la stanga 14km si drum perfect) care mie imi place si mai ai Cetatea Sucevei. La Tg Neamt mai ai si M-rea Sihla in continuare la Secu si pot sa iti spun ca Cetatea de la Tg Neamt acuma dupa renovare merita. De la Iasi in drum spre Rebricea ai M-rea Hadambu foarte frumoasa (mie mi s-a parut una dintre cele mai bogate manastiri pe care le-am vazut) numai ca drumul nu mai stiu cum e acuma ca e prin padure o parte.
Sper sa te fi ajutat cu ceva Smile .
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Timpul pe care il am la dispozitie este foarte scurt si de aceea in 6 zile trebuie sa fiu din nou acasa...stiu ca sunt multi km pe zi, insa voi conduce cam 6, 7, respectiv 8 ore pe zi daca ma ajuta Dumnezeu si nu vor fi probleme si restul de 4, 5 sau 6 ore consider ca imi este necesar sa vizitez aceste locuri...poate cu o alta ocazie voi face acest traseu mai pe indelete...acum insa sunt pus sub presiunea timpului si vreau neaparat sa il fac pentru ca intentionez de prea mult timp asta...mersi de sfaturi...ma voi documenta mai bine referitor la ce mi-ai spus...mersi mult Very Happy
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Lacu Rosu - Bicaz = este bun , totusi sa ai grija ca mai sunt gropi si portiuni afectate de ploile recente
Bicaz - Hangu - Poiana Largului (coada lacului Bicaz) = destul de bun . Atentie mare la denivelarile de pe drum , unele sunt adevarate trambuline . Sa iei in calcul o medie 40-50km/h pe aceasta zona
Poiana Largului - Ceahlau - Durau = bun si f. bun
Poiana Largului - Brosteni - Holda = este bun , zonele cu gropi au fost carpite aproape toate .
Holda - Ostra - Bucsoaia = asfaltat + betonat , acceptabil pe prima jumate de drum si destul de bun pe cealalta jumatate
Bucsoaia - Voronet - Gura Humorului = bun si f.bun
Gura Humorului - Vama = bun si f. bun , exceptand cateva zone neterminate sau unde inca se mai lucreaza la drum
si pragurile lasate intre straturile de asfalt
Vama - Vatra Moldovitei - Sucevita - Marginea = bun si f.bun
Suceava - Falticeni - Targu Neamt = bun si f.bun .
Targu Neamt - Pascani - Tg.Frumos = bun si f.bun .
Tg.Frumos - Iasi = f.bun
Iasi - Rebricea = asfalt , acceptabil , sunt portiuni destul de bune dar si portiuni cu gropi de ti-e mila de masina
Daca ai timp , din drumul spre Rebricea , faci dreapta spre Mogosesti , asfalt peticit si cam valurit , dar ok per ansamblu
Dupa Mogosesti ai asfalt foarte bun pana la Manastirea Hadambu cu cateva scurte portiuni in care a fost afectat de ploi ,
dar care nu pun deloc probleme nici unei masini .
Merita sa vizitezi manastirea , eu cel putin nu ma asteptam sa fie asa de frumos acolo . Duminica trecuta cred erau vreo 100 de masini in parcare .
In total te abati vreo 25 km dus-intors din drumul spre Rebricea , dar merita .
Vaslui - Barlad - Focsani = f.bun
Pe drumurile astea am circulat personal in perioada mai - iulie a.c.

Marginea - Vicovu de Jos - Putna - Radauti - Suceava = anul trecut era bun si f. bun , acum nu mai stiu cum se prezinta dupa inundatii
dar mi se pare ca pe la Marginea era un pod rupt si se circula destul de greu .
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mersi mult Codrin pentru informatiile oferite caci recunosc ca imi sunt utile...sunt convins ca nu trebuie sa ma astept la sosele ca in palma ca doar suntem in romanica noastra, insa nici nu vreau sa ma pomenesc dintr-o data pe portiuni de drumuri demne de un 4X4...
Ma intereseaza daca se poate ajunge cu masina pana la obiectivele pe care mi le-am propus sau sunt nevoit sa imi iau rucsacul in spate si sa-i dau cu pref de mers nu stiu cate sute de metri sau kilometri pana la nu stiu ce manastire sau schit...nu ca mi-ar cadea galoanele, insa acest lucru necesita mult mai mult timp... Rolling Eyes
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De la Vidraru pana la Balea alterneaza portinui de drum foarte bune cu portiuni foarte proaste. Daca tot sunteti in zona puteti merge si la Carta: http://ro.wikipedia.org/wik...a_C%C3%A2r%C8%9Ba
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Revin...Ma intereseaza daca se poate ajunge cu masina pana la obiectivele pe care mi le-am propus sau sunt nevoit sa imi iau rucsacul in spate si sa-i dau cu pref de mers nu stiu cate sute de metri sau kilometri pana la nu stiu ce manastire sau schit...nu ca mi-ar cadea galoanele, insa acest lucru necesita mult mai mult timp... Rolling Eyes
Si daca aveti informatii cu zone unde sunt amplasate radare sau camere de supraveghere (bineinteles tot radar) Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR