Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • burticel virgil

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am pus METABOND in motor si in cutie si as dori sa stiu daca am procedat bine ?!
credeti ca ajuta?
credeti ca voi avea probleme la prima revizie?(29 07 2008)
deocamdata sunt super multumit de masina.
OPEL CORSA / 31.07.2007/90cdti /6 trepte Question
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut un experiment live facut de unii de la metabond si mi-au placut efentele, dar nu au respectat dozajul, au pus mult mai mult metabond in uleiul ala decat scria pe flacon.
Nu are cum sa iti dauneze, pt ca nu se depune, nu e tratament cu teflon.
  • kristian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 1,7di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
[quote="burticel virgil"]Mi-am pus METABOND in motor si in cutie foarte bine e ok.si eu ati voi urma ex. apropo am avut op astra 1.6 benzina am facut de2 ori trat. si nu recunosteam masina mai ales iarna la -25 c si vara nu se ancalzea motoru asa consum redus etc esenta e ca nu e tratament teflonat ci chimic de ordinu micronilior si el trebuie repetat succes.
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E foarte ok tratamentul. Desi sunt pareri impartite, eu sunt pro aditivi. Protejeaza motorul si frecarea este mai mica. Eu prima observatie pe care am avuto dupa ce am pus un astfel de tratament in motor a fost ca nu mai dadea cu asa mult fum in sarcina.
Mi se pare bun tratamentul, dar sa cumperi unul care este recomandat pt tipul tau de motor: nou, putin uzat, uzat, etc
Skip ads

  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cititi aici https://www.clubopel.com/vie...ght=aditivi+motor si aici http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html.

Un ulei bun, nu necesita niciun fel de aditivi suplimentari. Mai ales la un motor nou. Daca cititi manualul masinii, o sa vedeti ca producatorul nu nici nu pomeneste de astfel de tratamente. Daca ar fi intradevar bune, probabil ca ar fi specificate si in manual.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dar de ce ai bagat un tratament pt motoare uzate intr-un motor si o cutie noi?
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am pus Metabond Gold, intr-un motor Z10Xe. Sunt la a doua tratare. Rezultat: consuma mai putin ulei, motorul ruleaza mai frumos, este mai putin galagios la rece, masina pare mai vioaie.
  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa pun Eurosol cand fac schimbul de ulei. A auzit cineva de el? Cica tot de cei care fac metabon e facut
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cine vrea citeste si se documenteaza, care pune "botic" este alta treaba si il priveste. Info pe site sunt destule, cauta si vei gasi !
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
metabond e facut de americani, povestile despre el sunt uimitoare dar atata timp cat tu iti pui un ulei de calitate ala are el deja aditivi lafel si benzina buna aditivata si oricum uleiul bun iti curata el motorul si ti`l ingrijeste lafel si benzina buna asa ca nu va omorati. alea se pun la masinile "moarte"
  • IStancu784

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2023

  • Mesaj Privat
la un motor corsa cod z12xe care are uzura consum de ulei si noxe ce recomandari aveti?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe ClubOpel!
In primul rând nici o soluție minune nu va da rezultate, dar speranța moare ultima și arunci banii pe ele.
La motorul ãsta eșapamentul trebuie sa fie lunã, doar dupã o forjã de expres sau autostradã poate fi ușor afumat dar condensul îl va spala in câteva zile. Deci baga un deget vi vezi cât ulei papã.
Nu exista aditiv care sã repoziționeze segmenții, sã îi poatã dezlipi, sã mai punã material pe ei, sã refacã supape și scaun.
Dã o cãutare pe la Agila CORSA și cuvinte cheie: ulei motor segmentare. distribuție.
ÃŽnainte este bine de mãsurat compresia și preferabil unde este micã tare examen endoscopic. Daca cilindrul este zgâriat de la bujii sparte, segmenți rupți deja treabã are o altã turnurã și nu gãsești minunea dupã ce motorul este fãcut bucãți.
ÃŽți faci calculul de la bun început, nu este deloc ieftin și te poți întreba dacã nu cumva costã mai mult decât face mașina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Folositi aditivi pentru uleiul de motor si cutia de viteze ?
Da 33%
Nu 16%
Nu le vad rostul 50%
6 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR