Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am un Opel Vectra A si de ceva timp imi caraie rau de tot planetarele chiar si cand merg drept nu numai in curbe.Ce imi mai recomandati sa schimb odata cu capetele de planetare daca tot desface mecanicu si umbla acolo ?
Va multumesc
  • vectrangiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2008

  • Mesaj Privat
este recomandata si schimbarea simeringurilor de la cutie
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se pot schimba burdufurile planetarelor, in cazul in care sunt deteriorate.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Glumesti nu? Burdufurile de planetare se schimba obligatoriu, nu numai daca sunt deteriorate. Evident, exceptand situatia in care sunt recent schimbate.

Cauciucul este cea mai nesigura componenta de pe o masina, mai ales expus direct conditiilor vitrege din compartimentul rotii. Temperaturi extreme, sare, pietre, forta centrifuga, virajul rotilor, etc. Burdufurile alea sufera tare in viata lor. Schimba-le obligatoriu.

Mie mi s-a taiat un burduf de planetara de la batranete si e greu de descris ce mi-a facut in compartimentul rotii. Plus ca nu mi-am dat seama imediat, am mers asa cateva sute de kilometri cu toata vaselina improscata afara din burduf si s-a paradit planetara. Am pus eu burduf nou la loc si vaselina speciala, la service evident ca eu nu schimb un bec singur la masina, dar tot pacane in curbele luate in viteza mai mare. Trebuie sa ma pregatesc de un schimb de cap de planetara. Asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa se zgarceasca la 5 euro.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei cutie, GM 19 40 182 , gasesti la Autoblue 30lei/L si simering cautator, sigur iti curge ulei pe acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR