Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • tudor_junior

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Proaspat posesor de Opel Agila 1.2. Am cumparat-o recent din Germania, acum trebuie sa ii fac actele (cata birocratie...). Am pus si vreo 2 poze in garajul meu.
Skip ads

  • vali.r

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutari pentru toti membrii din acest forum, de cateva zile sunt posesorul unui Opel Agila 1.2, motorizare Z12XE, am parcurs 600 km si sunt multumit de masina , caut manualul service daca se poate, adresa mea de e-mail: yo8rrv@yahoo.co.uk.
Cu stima!
  • Cojocaru Dragos

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat de curand un Opel Agila,sincer mi-a placut confortul interior si usurinta la condus,mentionez ca pina acum am avut o Dacie.Va rog pe cei cunoscatori ai acestui tip de masina si mai ales posesori sa ma ajutati cu ceva idei ptr ca nu cunosc mai nimic despre aceasta masina,ia functioneaza bine dae e bine sa stiu cate ceva,va multumesc .
  • stefan242

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
baterie buna primul lucru in rest E BUNA
Skip ads

  • sckypp

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor...imi pare bine ca am gasit aceasta comunitate!
  • DanNe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat Opelul, de o saptamana am luat o Agila 1,2 an 2003.11.06 , pe 3 mai am programare la rar,si emotii,
sper ca teapa ce am luat-o sa nu fie foarte grava, adica, masina am luat-o din targ fascinat de cum arata, si de prezentare,
proba doar putin prin curtea targului, am dat banii si am plecat, in aceasta saptamana in cei cam 100km parcursi am constatat un zgomot gajait ,frecare ceva in dreapta fata la turatii mai mari. ma speriat, la relanti se aude bine , mi-sa aprins palpaind si becul de ulei, ieri am luat ulei Mobil 5w40 si filtru si le-am schimbat, am gasit un filtru mizerabil,cu fasiute de silicon si parca ceva pilitura. am inteles ca e distributia. voi chema un mecanic sa confirme , voi cauta piese, aici v-as ruga sa-mi recomandati ce sa iau, ma voi uita putin si la pret ca am destule cheltuieli acum cu inscrierea.
Acum ma duc sa desfac sa vad dc i-mi ramane blocata usa spate stanga. reintru mai tarziu .
  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Trebuia sa mergi la rar inainte .Acuma asta e .Cu uleiul vezi la senzorul de nivel ca ala se duce mai usor.Oricum nu te ingrijora dinainte ca nu ajuta la nimic .Stai intai sa vezi ce probleme se descopera .
  • DanNe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect., Am trecut RARul fara probleme , bucurie, dar ieri pe drum spre casa a explodat lichidul de racire din motor! un stut rupt care a fost lipit cu superglue cred, a cedat. Stutul de plastic care iese din pompa de apa (cred) , stanga cum ma uit la motor si duce la alimentare , un furtun subtire. Aseara l-am lipit si eu la loc cu epoxi , sper sa tina pana voi avea ocazia sa desfac mai mult sa vad in ce stare e distributia.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu va tine deloc. Cauta un stut alama (pompa defecta) de la pompele model Pierburg echipare 2000->2003 Din 2003 au aparut cele cu stut de plastic la primele struto-camile ca nu erau nici XE nici XEP si tare proaste mai sunt. La Z14XE. Z16XE aceasi problema ba mai pune ca are si cot Laughing
Am sa ma uit daca am prin gunoi o pompa dar nu cred.
  • DanNe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns dl.Dan, daca nu-l gasesc o sa fac unul la strungar, ieri m-a tinut si sper ca si azi pt ca lucrez dupaamiaza si n-am cu ce sa ma duc. De luni o las pana rezolv problema asta ca asa cum am spus ma asteapta altele.
Voi rasfoi prin forum unde sunt sigur ca voi gasi raspuns la multe din problemele mele.
  • bucsa2

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut !De 3 zile detinator de Agila 1.2 2001 ,placut surprins dar si multe semne de intrebare.
Scurt-temperatura sta pe la 90-95 si furtunuri in presiune la cald-este normal?
-zgomotul de diesel la cald (am inteles ca e lantul de vina dar zgomotul vine dinpre axele cu came)
_daca are erori se aprinde becul in bord sau apar pe display sau numai pe tester?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
- normal 90grd, daca stai pe loc urca la 95
- citeste discutia despre distributie Agila
- citeste discutie despre diadgnoza si eroro Agila
Skip ads

  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
are cineva idee ce norma de poluare se recunoaste la inmatriculare la un agila de 1.2 din 2001 ? unii zic ca ar fi euro4
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ce cod motor ai? X euro 2; Y euro 3; Z euro 4
  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
z12xe este codul motorului,dar se poate sa am surprize?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa ai surprize.
  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt. incurajare,imi fac griji pt. ca am gasit acest tip de masina in tabelul cu euro 3.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Uite cum facem: daca iese euro 3 dau o bere, daca iese euro 4, dai tu o bere (cand ne-om intalni) Very Happy
  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
dau eu doua beri in ambele cazuri nicio problema,oricum multumesc mult pt. promptitudinea cu care mi-ati raspuns si sper ca si de acum inainte sa am parte de sprijinul dv. in problemele care din pacate sunt sigur ca se vor ivi sper ca nu prea devreme dar tinand cont de vechimea masinii si de nr. de km. parcursi nu au cum sa nu apara. masina are 11 ani si 107 500 km.eu o am de 8 zile.
  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am un opel agila 2001 1.2 cu inchidere centralizata din fabrica si as dori sa stiu daca se poate face ceva ca sa se deschida si usa din spate odata cu celelalte usi. mentionez ca de inchis se inchide.
am incercat sa citesc in manual unde se pare ca ar exista o referire dar este in italiana si nu inteleg nimic decat ca trebuie deschis si apoi impins sau apasat oricum nu i-am dat de cap.
daca ar putea cineva sa ma ajute i-as fi recunoscator!

va multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR