Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
De curand mi-am luat un Astra '93, asa ca nu stiu prea multe detalii.
Stie cineva cat costa o toba de esapament pentru un Astra din '93 ?!
Computerul de bord nu afiseaza nimic : e posibil sa fie stricat display-ul ?!
Care sunt service-urile de Opel din Bucuresti cele mai bune ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
felicitari...tocmai ai cump un astra f, model produs cin perioada '91-'98, cu mici diferente de la an la an...cauta pe dc++ un manual de reparatii pt modelul tau...eu am dat de unul in ro...e cam mare ..aprox 68 mb...schimba cureaua de distributie si intinzatorul (aprox 1.5 mil), uleiul...dak nu cumva ex proprietarul nu ti-a dat facturi, chitante sau alte doc care sa ateste ca le-a schimbat el...cureaua rezista aprox 70 000km, dar cel mai bine o schimbi dupa 50000, intinzatorul se schimba la fiecare a 2-a curea.
dak ti se abureste parbrizul cand ploua, schimba filtrul de polen....altceva nu-mi mai trece prin cerebel acum...bafta si bine ai venit.
tobe gasesti de la 7-800 k la cateva milioane dar pe forum am aflat ca ar merge si toba de nova sau supernova...da un search..cica se potriveste fb la toate prinderile
  • ssblackened

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2005

  • Mesaj Privat
da chiar .. am si eu un astra f din 96 si mi se abureste cand ploua
intrebarea este : am filtru de polen?Very Happy
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
au toate astra...cel putin cele din '91 incoace...il gasesti sub masca de plastic de langa parbriz, din comp motor
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
toba de esapamanet eu am luat de la Augsburg (titulescu) cu garantie cu tot, etc...

cu service-urile e mai greu...rasfoieste si tu forumul poate gasesti ceva date...
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
[quote="livcro"
dak ti se abureste parbrizul cand ploua, schimba filtrul de polen....altceva nu-mi mai trece prin cerebel acum...bafta si bine ai venit.
[/quote]

Sigur daca se abureste parbrizul cand ploua tre' schimbat filtrul de polen?
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@john_taff

nu-l lua asa tare...

uite, hai sa-i zicem ca poate fi si caloriferul fisurat... Cool
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:@john_taff

nu-l lua asa tare...

uite, hai sa-i zicem ca poate fi si caloriferul fisurat... Cool


NU, NU-L iau tare, doar ca acelasi sindrom il am si eu si ma cam batea gandul sa schimb filtrul de polen.
Zicea cineva ca daca vrei sa scapi de mirosuri neplacute introduse in habitaclu, sa-ti iei filtru de polen cu carbon (adica cu granule de carbon, cam ca la o hota de bucatarie), confirma cineva ideea?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ca sa scapi de mirosuri neplacute...atunci cand stai la semafor comuti pe recilculare aer...cel mai ieftin...am auzit de filtru de carbon dar am auzit ca sunt f scumpe; nu stiu exact cat..m-ar interesa si pe mine pretul ca sa pot face o comparatie...am avut filtru de carbon la hota din bucatarie, dar in afara de micsorarea debitului de aer aspirat , nu am simtit prea mare diferenta...absorbea si ceva din mirosuri, dar se compensa cu mirosurile nespirate ...nu stiu dak si la cel de la masina se intampla la fel dar dak micsoreaza debitul de aer aspirat, s-ar putea (nu sunt sigur) sa ai din nou probleme cu aburul....dak te lasa bugetul, ar fi interesant sa experimentezi si sa postezi rezultatul...bafta
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:ca sa scapi de mirosuri neplacute...atunci cand stai la semafor comuti pe recilculare aer...cel mai ieftin...am auzit de filtru de carbon dar am auzit ca sunt f scumpe; nu stiu exact cat..m-ar interesa si pe mine pretul ca sa pot face o comparatie...am avut filtru de carbon la hota din bucatarie, dar in afara de micsorarea debitului de aer aspirat , nu am simtit prea mare diferenta...absorbea si ceva din mirosuri, dar se compensa cu mirosurile nespirate ...nu stiu dak si la cel de la masina se intampla la fel dar dak micsoreaza debitul de aer aspirat, s-ar putea (nu sunt sigur) sa ai din nou probleme cu aburul....dak te lasa bugetul, ar fi interesant sa experimentezi si sa postezi rezultatul...bafta


Stiu de chestia cu recircularea.... mai nu prea ma lasa bugetul, deocamdata nici sa-l schimb pe asta normal + filtrul aer motor.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cu filtru aer motor treba sa faci un efort sa-l schimbi, cel de polen am inteles ca se poate spala 1-2 ori...lasat in lighenul cu detergent 24 h (eventual cu putin balsam)..clatit bine si lasat la uscat...eu l-am schimbat pe al meu (300k) si l-am spalat pe cel vechi...cel nou era alb, cel vechi era negru...dupa spalare, pe partea inferioara a redevenit alb, pe partea superioara...negrul a dat in gri...nu stiu cat de bine o sa functioneze, dar dupa a mea parere ar trebui sa mearga...dak il scoti pe al tau in vederea spalarii, in cele 2-3 zile cat o sa mergi fara el s-ar putea sa vezi dak el era de vina (oricum ploua zilnic )...dak ar fi radiatorul spart, ar trebui sa observi diferente de nivel in vasul de expansiune al lichidului de racire
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
chestia cu spalatul filtrului de polen am facut-o si eu , si mie mii se abureau geamurile ingrozitor cand ploua, azi tocami am avut ocazia sa testez pe timp de ploaie efectul spalarii , mare mia fost mirarea cand am vazut ca nu sau aburit geamurile , f putin cele din spate , in rest totul e k
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ms mr hat...in concluzie treba sa scriu pe cutia in care am pus filtrul vechi "nu arunca ca-ti iau glanda"-mesaj pt sotie Very Happy Very Happy Smile
@john taff: verifica filtrul de aer de la motor-e simplu:desfaci vreo 4-5 cleme cu surubelnita- dak nu e prea imbacsit si nici scorojit de vechime, poti sa-i imbunatatesti functionarea prin suflare cu un compresor...jetul de aer treba sa fie oarecum puternic iar directia lui sa fie inversa fata directia in care circula normal aerul prin el, in caz contrar, in loc sa elimini particulele de praf, le "indesi" mai tare in masa filtrului.
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:@john taff: verifica filtrul de aer de la motor-e simplu:desfaci vreo 4-5 cleme cu surubelnita- dak nu e prea imbacsit si nici scorojit de vechime, poti sa-i imbunatatesti functionarea prin suflare cu un compresor...jetul de aer treba sa fie oarecum puternic iar directia lui sa fie inversa fata directia in care circula normal aerul prin el, in caz contrar, in loc sa elimini particulele de praf, le "indesi" mai tare in masa filtrului.


Already done that.
O sa incerc sa spal filtrul de polen, verific lacasul lui poate e infundata scurgerea apei de acolo, va tin la curent (aseara s-a aburit groaznic).
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ok, vad ca discutia acum a dat in filtru de polen...no ofence, dar pe mine ma interesa toba de esapament si computerul de bord
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR