Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • guess

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie cineva plz cum se desface tamburul la vectra A , 93? am tot incercat dar nu imi dau seama cum.... mersi
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acestia ar fi pasii de urmat;
- dai roata jos
- desfaci cu o surubelnita capacelul de pe centrul tamburului care acopera rulmentul exterior
- dai jos splintul de asigurare al piulitei de strangere a rulmentilor
- desfaci piulita
- scoti saiba
- tragi usor de tambur si trebuie sa iasa
daca nu iese, una din posibilitati este ca sabotii sa fi "sapat" in tambur, si atunci ai o problema Exclamation Idea
  • guess

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pai asa stiam si eu ca se face numai ca pe nisloc nu are capacel are tot din metal si are o forma ca si o cheie speciala ....si capacelul ala nu ii din plastic cum am mai intalnit la lte masini ii din metal si cum am mai spus are o forma ceva de cheie speciala nu stiu cum sa o explic.... o sa incerc sa pun ceva poze ...mersi mult oricum.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poate ma bag in vorba aiurea , dar la rekord ul meu tamburii pe spate tot asa au interiorul plin fara surub, si au o forma in care se pare ca intra o cheie, dar dupa ce m am uitat mult fara sa inteleg nimic , am batut pur si simplu cu ciocanul pe lateralul tamburului , si acesta a iesit pur si simplu tragind un pic de el .tamburul este fixat prin presarea la stringere a jantei , deci cele 4 prezoane tin si janta si tamburul .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR