Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am ajuns si in delta. Stiam despre ea doar din ce am invatat in scoala si din ce vazusem la televizor. Am putut admira salbaticia locului, vazut vapoare, barci, salupe. Acolo barcile sunt ca masinile pe uscat : nu ai barca ai cam pus-o, ca nu prea poti trece apa inot, ca e plina de curenti.

Am plecat din Iasi vineri dimineata la ora 5:00, am mers pe la Galati, am trecut cu bacul (20 RON - masina + 4 persoane), ne-am continuat drumul pana la Tulcea, unde am ajuns pe la 11:30. Acolo am lasat masina in parcarea de la port, taxa de parcare era 1 RON / ora. Am avut noroc si am gasit loc liber pe un trotuar, langa parcare si langa statia de taxiuri si am scapat de taxa. Smile si am gasit si masina intreaga duminica la intoarcere.
Din Tulcea am luat "rapida" spre Sulina (am facut dinainte rezervare), si dupa 1.5 ore eram in Sulina (45 RON/persoana). Mai era o varianta cu "personala" dar faceam 3 - 4 ore.
In Sulina ne astepta persoana cu care vorbisem din Iasi, si al carei numar il aflasem de la o cunostinta. Ne-am cazat asadar la om acasa, insa si cand am coborat din "rapida" am fost intrebati daca dorim cazare, deci banuiesc ca nu ar fi fost cazarea o problema daca veneam fara garantia ca avem cazare asigurata.
Cazarea a fost super, am avut camere foarte frumos aranjate, intr-o casa de lemn cu 2 etaje, foarte curat si ingrijit, televizor in camera cu cablu, baia cu cabina de dus. Pretul camerei duble a fost 60 RON pe noapte.
In prima zi am mancat in oras, o ciorba de peste delicioasa. Preturile ca pe la noi la mancare. Berea mi s-a parut chiar mai ieftina. Am gasit si o toneta fast-food Smile. Pe urma gazda ne-a intrebat daca nu dorim sa ne gateasca ea. Bineinteles ca am acceptat, si am cerut in meniu evident, peste.
Pretul mancarii a variat in functie de sortimentul de peste gatit si de felul in care era gatit si era la aceleasi preturi ca cele de la restaurant in schimb nu am avut portii. S-a mancat pana nu ne-am mai putut ridica de la masa. Si mancarea a fost un deliciu : somn prajit si inabusit, ciorba de peste, si crap la protap. O nebunie.
Tot gazda ne-a propus excursii cu barca, pe lacurile Rosu si Rosulet si la rezervatia de pelicani. Am platit per total 200 RON pentru excursii (4 persoane) si ne-am plimbat cu barca vreo 5 ore. Excursia spre Rosu/Rosulet a fost mai lunga si am putut vedea cat de frumoasa e Delta : rate salbatice, gainuse de balta, cormorani, broaste testoase, nuferi, stuff, pelicani.
Am plecat de acolo cu parere de rau, ca timpul a fost scurt si nu am putut sta la pescuit si nu am putut vedea si padurea Letea despre care ne-au povestit localnicii cat este de frumoasa.
Am uitat sa zic : luati protectie anti-tantari la voi ca astia musca din carne vie, seara daca iesi pe afara se pun pe tine fara jena.
Motorina Iasi - Tulcea - Iasi ne-a costa 200 RON.

Pozele le puteti admira aici.

Numai bine.
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
incantat de povestirea ta mircea...mai ales cand stiu ca`n august am programata o vizita`n sulina.....abia astept ! Embarassed Embarassed
  • adyhodo

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bravo tie mirciulica! abia astept sa creasca si "besinoasa lu' tata" sa nu mai aiba rau de masina si sa putem pleca relaxati in plimbari.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Superbe pozele, si pt prima oara sa mergi in Delta ai ales traseul cu detoate Very Happy dar totusi sa mergi in Delta si sa nu pescuiesti.....frate tu nu esti pescar Smile

Cand mai poti incearca sa ajungi si la MILA 23 .

Bafta
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Gata,mircea...esti poreclit "Plimbaretul"de colegii din Iasi.Ce surprize ne mai rezervi? Laughing Sau surpriza e surpriza?Frumoase poze faci,ca intotdeauna,dealtfel... Embarassed
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru porecla Laughing
Pozele nu le-am facut singur, am colaborat impreuna cu prietena.
Iar despre statul in Delta la pescuit ce sa zic : am luat eu o undita de la oameni sa incerc sa prind ceva, si am pierdut o ora de pomana fara sa prind nimic asa ca am preferat sa nu ma mai laud. Smile Si timpul a fost prea scurt ca sa incerc sa merg in alte locuri. Sunt oameni care vin si stau la cort pe malul apei dar cred ca stau pe putin o saptamana.

Numai bine.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutari la toti
Ma gandeam sa fac topic nou dar vad ca exista ceva legat de Delta aici, asa ca voi posta in continuare aici. Sper sa nu se supere initiatorul. Daca se considera necesar, rog moderatorii sa mute post-ul meu.

Desi nu am prevazut initial nici un concediu pe anul acesta, totusi ne-am hotarat sa facem o iesire prin tara. Una dintre variante este Delta Dunarii.
Va rog sa puneti aici informatii si pareri personale despre locuri de cazare/campare, modalitati de acces si obiective turistice (istorice sau de alta natura) cu privire la aceasta zona.
Zonele care ma intereseaza sunt: Sf Gheorghe, Portita, in principal, dar sunt deschis si la alte propuneri. Din ce am vazut pe net SfGheorghe mi-a placut, dar nu ma incanta in mod deosebit sa las masina la Tulcea, daca as putea veni macar mai aproape cu masina ar fi OK, sau mi-ar placea mai mult sa pot ajunge cu masina pana la destinatie Embarassed stiu ca suna a "pantofar/cocalar" dar nu e cazul, am alte motive (bine intemeiate) ptr care vreau sa merg cat mai aproape de destinatie cu masina.

Am uitat sa specific: probabil voi vizita (cel putin asa vreau) sa ajung si pe la Enisala, Heracleea, etc, deci voi "intra" in Delta prin partea sudica, doar daca nu imi dati voi motive mai bune sa vizitez alta zona.

Multumiri anticipate, astept recomandari.
Drumuri bune!
  • nameless2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ce sa intelegem din "dar nu ma incanta in mod deosebit sa las masina la Tulcea"? Very Happy
Stai linistit, nu mergem la servici cu barca, s-au inventat si la noi parcarile, acum incap pana la 12 masini in oras...
Lasand gluma la o parte: nu poti ajunge in Delta cu masina! Punctul terminus ptr. masina este Tulcea. De aici pe apa. Stai linistit, ai unde sa lasi masina in Tulcea. Eventual putem lua legatura pe privat si o lasi in parcare la mine la bloc. Aici s-a spart ultima oara o masina in 1988! La noi cei cu inclinatii infractionale nu se ocupa cu spart masini, nu prea iese....Se ocupa de trafic de icre negre, peste, nimicuri din astea...
Deci curaj, ai ce sa vezi in balta, tarifele se invart pe la 150-200 RON/noapte/camera undeva decent, cu conditii (este 220 RON la hotel 5 stele!) in care foarte probabil prinzi si 2 mese cu....ai ghicit, peste!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@namelesss2: multam de recomandari Smile ideea cu lasatu masinii in Tulcea e ca nu prea aveam chef sa ma trambalez cu bagajele pana nu'sh unde. de aia, nu de parcare sau de astea.

Probabil voi merge la Portita (cu masina pana la Jurilovca si apoi cu ceva "Titanic"). In drum spre Jurilovca voi face niste escale pe litoral (vreo 2-3 zile) cu vizitare pe la cetatile antice, dup-aia vreo 3-4 nopti la portita si apoi prin Braila spre vulcanii noroiosi, si apoi Transfagarasanul in drum spre casa.

Imi puteti spune ceva despre conditiile de cazare de la Portita? cu cortul se exclude (nevasta-mea e gravida, asta e unul dintre motivele ptr care prefer sa merg cat mai mult cu masina si nu cu vaporul/barca, si nici cu cortul nu prea putem, 1-2 nopti pe drum mai merge, da' nu tot concediul)
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
despre Gura Portitei mai mult nu stiu, dar sper sa-ti fie de folos:
https://www.clubopel.com/vie...ght=gura+portitei (cu aceasta ocazie, poate il muta un moderator sau admin de la Discutii generale, la Calatori...)
http://www.guraportitei.ro/prezentare.html
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, ma poate ajuta cineva din Tulcea cu niste informatii? Prin Iulie as vrea sa ajung la Mila 23 am mai fost acolo acum vreo 3 ani si nu mai stiu care sunt preturile. Masina am lasat-o in parcarea din port (dar am stat cu stres sa las masina 5 zile acolo), apoi am mers cu un vaporas care pleca pe la ora 12:30 sau 13 nu mai stiu exact si am dat ~25 lei pe dus, apoi la Mila ne-am cazat la viceprimar nu mai stiu cati bani am dat atunci dar oricum a fost mocca (am platit atunci o camera si am fost 3 oameni), si ar mai fi partea cu barca cat costa pt ca fara ea acolo....nu faci nimic. Am mai fost odata cu o barca de 90cp ne-a dus omul in Mila 23 in 45 minute dar ne-a si uscat de 350lei dus la vremea aceea.
Deci ar fi asa:
- taxa parcare port;
- taxa vaporas;
- taxa cazare;(o sa fim 3 baieti si nu suntem mofturosi deloc)
- taxa barca motor;

Multam
ps - si daca mai stie vreun domn si pe unde sa mergem pe acolo mi-ar fi de ajutor, utima oara am fost la stiuca in luna Iulie si am prins 2 zile in care am rupt balta respectiva, a 3 zi liniste deplina, tare as vrea sa mai dau de o zi a aia Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Luni m-am intors dupa o raita de 3 zile in Delta Dunarii, anul asta la sugestia unor prieteni am ales zona Patlageanca, Ceatalchioi, canalul Sireasa, unde am si campat . Zona ff frumoasa, mult mai curata decar Murighiol, Mahmudia sau Dunavat. Am trecut cu bacul la T.Vladimirescu, am mers cu masina tatalui meu ptr ca are garda la sol mai inalta ca a mea (eu am suspensii sport) si bine am facut deoarece coborarea de pe bac e destul de abrupta. Ptr cei care vor sa mearga in aceasta zona mentionez ca NU mai trebuie permis de frontiera (PG) la intrarea in Patlageanca politia de frontiera te opreste, cere buletinele si te trece pe un caiet. Asta e tot. Am avut timp frumos, a tras carasul la rama rosie pana-n 500 - 600 gr bucata, stiuca inca e lenesa, banuiesc ca dupa prima bruma se schimba situatia. Recomand cu caldura zona mie alaturi de Gorgova mi-a ramas in suflet. Hai sa va arat si cateva poze.













Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Frumos locul o sa-l incerc si eu la anul Smile anul trecut am fost la Mahmudia si mi-a placut nespus si acolo ,mai ales plimbarea cu barca pe canalele de la Uzlina si partidele de pescuit la crap in august la boaba de porumb .ce mai frumos Cool si astept vara sa o iau din loc iarasi sper sa ajung si la Gura portitei ,si din nou la Mahmudia sau de ce nu merita incercat Patlageanca ..Oricum cred ca e superba zona..Felicitari Octav si pt postul de la topicul Gura Portitei pun si eu ceva poze de la Mahmudia ..si pe canal la Uzlina










  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ionut, vara si toamna nu stau deloc pe acasa. In 5 luni (din iunie in septembrie ) bat tara-n lung si-n lat. Super si pozele puse de tine, unele din ele de la Uzlina parca-s ale mele Laughing Anul trecut am campat la Murighiol pe bratul Sf. Gheorghe (dincolo de cherhana, putina lume stie locul), apoi am inchiriat o barca cu motor si ne-a plimbat pe Canalele de langa Uzlina, lacul Uzlina, Lacul Isac si canalele aferente pana la canalul Litcov. Acolo ne-a lasat la pescut si ne-a luat pe seara. Superb si acolo, pozele spun putin fata de realitatea de la fata locului.







  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Asa e Octav pozele spun putin...tara noastra e o tara minunata cu locuri pitoresti dar putini stiu asta Sad sunt multe de vazut si poate nu reusest tot timpul sa poti ajunge unde iti doresti.locuri salbatice pline de farmec care greu se mai gasesc cum ar fi delta,Gura POrtitei samd..dar asteptam vara Cool sa o luam iarasi din loc si poate ne vedem la vara la GP
PS Cred ca mi -ai furat pozele Embarassed semana leit



Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR