Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • daddy1313

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: slatina
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sa incepem...am o calibra c20ne .....si mie niciodata nu-mi incepe ceva prost singur...apare ceva,tre' sa mai apara si altceva....
acum vreo 2-3luni saturandu-ma sa stau cu bidonu' de apa dupa mine m-am decis sa schimb pompa de apa...m-am dus la mecanic cu pompa de apa noua cumparata din magazin dupa coduri,etc...mi-a schimbat pompa de apa(ptr asta a trebuit sa dea si cureaua de distributie jos,dupa care a pus-o la loc)...dupa vreo 4km mersi,pac se rupe cureaua care avea vreo 12-14mii km maxim....ok,cumpar curea noua si ma duc la un alt mecanic sa mi-o schimbe....acel mecanic imi zice ca merge si curea de cielo...ok,imi pune curea de cielo....dupa 5km se rupe...ma duc iar la el cu aceea curea noua de calibra...imi schimba cureaua si dupa vreo 20km...cureaua se rupe iar binenteles(bine ca am motor c20ne...si nu se intampla nimik)...ma duc cu nervii la pamant iar la mecanic...si dupa 3 curele schimbate se gandeste el sa se uite p'acolo pe la motor si observa el k din axul cu came pleaca un bont pe care se fixeaza cu un surub central fulia(roata aia mare zimtzata de sus) pe care vine cureaua pusa si acoperita cu o aparatoare de plastic...acel bontz era cam ros si aceea rotitza-fulie avea un joc maree...de vreun cm...se decide ca tre' sa schimb axul cu came...ca tot trebuia sa-l schimb am luat unu sport gasit la bani putini cu bontzul ala nou...acum acea rotitza zimtzata nu mai avea joc,dar ramasesem in pana de bani si de nervi si zice ca-mi pune o curea de cielo pana fac rost de bani sa-mi iau de calibra sa o schimb...am schimbat axul,am pus cureaua de cielo(second)...am facut vreo 150km,nici o problema...acum vreo 4zile am luat curea noua de calibra,m-am dus sa mi-o schimbe,mi-a schimbat-o,dar dupa vreo 30km mersi m-am uitat si eu de curiozitate la ea(la curea)...si pare deja cam roasa......da-ti-mi un sfat ca inebunesc daca nu si m-am jurat ca daca mi se mai rupe o data cureaua las masina acolo unde se rupe si nu ma mai urc in ea,o aduc in spatele blocului si acolo o las...ajutati-ma va rog cu o idee,sugestie,ceva...aaaaaa,apropo pe motorul asta nu exista intinzator de curea? la mine cureaua se intinde pe rotitza aia mare de sus-fulia-pe pompa de apa si pe inca o rotita...doar atat....am inteles ca pompa de apa ar tine loc de intinzator,sau ceva de genu'....ajutati-ma si pe mine va rog
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Incepand cu anul 1993 pe ne-uri s-a pus si intinzator automat pentru cureaua de distributie. Cred ca trebuie sa verfici ce model ai.
  • daddy1313

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: slatina
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
problema rezolvata....exista doua modele de pompe de apa ptr ne...si mie mi-au pus mecanicii alt model,nu ala care trebuia...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR