Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Desi am citit cele n-rezultate despre fetele de usi(interior)nu am gasit nimic despre usile de corsa b cu geamuri electrice,iar cautarea merge de nu se poate [te trimite peste tot si nicaieri]
Am si eu o rugaminte pt. cei ce au demontat o fata de usa la corsa b (varianta 4/5 usi).
Am incercat sa demontez fata usa si m-am blocat la demontatul manerului cu difuzorul si maneta de deschidere din interior a usii +buton deschidere geam;
cum si in ce ordine se demonteaza
Question Question Question
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eh, eu bine inteles ca nu am citit postul tau intreg si m-am apucat sa scriu cum se face la versiunea fara geamuri electrice si in 3 usi. Asa ca m-am pus pe cautat pe net si intr-adevar nu am gasit nimic. Cu toate astea manerele seamana f tare, asa ca iti explic ca zona cu tweeterul, si cu manerul de deschidere a usii, unde nu se vad suruburi, se desface f usor, iei o surubelnita sau un cutit, o bagi intre fata de usa si plastic, si o tragi inafara. In felul asta ajungi la suruburile interioare. De acolo o iei incet, pas cu pas, sunt 2 sau 3 suruburi daca nu ma insel, si nu ar trebui sa fie greu. Cred ca butoanele de geamuri electrice raman pe ansamblu, iar continuand sa desurubezi, ies si ele, deconectezi cablul si gata. Buzunarul usii se scoate prin 7 desurubari simple, dar nu forta nimic, lucreaza cu f mare grija, ca altfel gaurile in care intra suruburile se largesc, si le lasa sa se invarta in gol. Scoti chederul din partea de sus a fetei de usa... si cam atat.
  • petrelazar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am o corsa b 1998 se poate pune geamuri electrice? m-am saturat de manivela aceea
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, geamuri electrice se pot pune, pe orice masina.
Skip ads

  • petrelazar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dar sa-i pun aer conditionat merge? cam cat costa geamurile electrice?
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Geamurile electrice se iau de la dezmembrari deci pretul depinde de vanzator. Aerul conditionat ai optiunea sa-l iei ori de la dezmembrari, ori sa apelezi la o firma care face instalatii post-market, si te duce pe la 1000 euro. De la dezmembrari poti iesi ceva mai ieftin. Nu mai posta offtopic, ambele subiecte s-au mai discutat.
  • petrelazar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze abia mi-am facut contul si nu prea ma pricep imi cer mii de scuze , multumesc pentru sfat
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat si pe net si peste tot si nu am gasit nimic stie cineva cum se dau jos manivelele alea ?
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am incercat dar exista metoda "carpei". Era la o discutie despre vectra parca o poza . Ai incercat asa ?
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
crede-ma ca am dat search si am gasit si eu discutia cu carpa nu merge nu are nici o sigurantza de fier si carpa am tot bagat-o pe acolo si nimic...
  • vmocanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exista o siguranta la manerul respectiv.... Trebuie impins in fata de usa si apoi cu o surubelnita indoita, cautata si trasa in exterior. Bafta!
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
chiar acum am fost la masina cu o surubelnita indoita si nu am gasit nici o siguranta ... Neutral cineva mi-a zis ca exista un surub pe undeva la manivela dar ma depaseste logica de montare a manivelei ... ma intereseaza sa schimb boxele de pe fatza si nu stiu daca se potrivesc unele de 17 cm
Skip ads

  • vmocanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
NU exista niciun surub! Impinge bine in fata de usa (in dreptul manerului) si cauta cu surubelnita spre maner. INSISTA, ca nu este chiar usor. Bafta!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sigur are o siguranta acolo si nu dai tu de ea. Mai incearca. Cand o sa o gasesti si ai sa vezi cat e de simplu.....
https://www.clubopel.com/vie...67&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR