Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dupa un drum de 2036 km,in care masina a fost supusa la mari eforturi datorita drumurilor execrabile (peste 50 de km doar in viteza I) observ ca in special cand motorul este rece masina in loc sa intre in viteza I intra in a III-a, si in loc de a II-a in a IV-a.La celelalte viteze nu sunt pbl.Parca e deplasata cumva cutia si au disparut vitezele 1 si 2.Ce se intampla?Le caut foarte mult.Oare sa fie ceva grav?Anterior creeasem un subiect in care ziceam ca nu am putere in viteza 1 si 2.Asta se datora faptului ca erau vitezele 2 si 4!Ajutati-ma va rog!E de vina ambreajul?Nu patineaza deloc!Sau cutia sa se fi miscat putin?
Skip ads

  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Da e posibil sa se fi miscat cutia. Am un prieten care a patit acelasi lucru dupa citeva gropi luate in plin. Sad
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
din cate am mai auzit chiar si pe forum ar putea fi dereglata timoneria. si se poate regla la vectra a
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da,am luat cateva gropi in plin,la una mi-am strambat si o jeanta.Daca ar fi numai atat nu e grav.Imi era teama sa nu am pbl cu ambreajul dar nu cred.Stiti cumva cam cat m-ar costa si daca se poate face la un service obisnuit?
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
verifica intai timoneria. apoi ambreiajul si cutia de viteze.
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
eu am o vectra a si am aceeasi problema. bine la mine le nimeresc bine dar uneori in vitezele 2 si 4 bazaie maneta de la schimbator si la inceput m-am speriat si am zis ca e de la cutie. am fost la service si mi s-a spus la fel e "timoneria". A si inca o chestie verifica uleiu din cutie ca si asta ar putea fi o cauza.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
GKoo a scris:A si inca o chestie verifica uleiu din cutie ca si asta ar putea fi o cauza.


LOL...uleiul din cutie NU se schimba.. Neutral ..decat dupa vreo 500.000 de km. Asa ca mai bine cauti in alta parte si incearca sa nu umli acolo.....sa nu ai surprize pe urma..... Wink
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
florinike eu ziceam sa se uite ca poate nu mai are si sa-l completeze nu sa-l schimbe. eu am avut asa o problema cu un peugeout 405 care nu mai intra in viteza deloc si cand i-am pus ulei mergea "ca unsa"
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvat!Timoneria a fost.S-a rezolvat in 10 min si aproape gratis.Multumesc baieti!
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Rezolvat!Timoneria a fost.S-a rezolvat in 10 min si aproape gratis.Multumesc baieti!


pai stai, stai. zi-ne si nou ce a fost concret. timoneria e un ansamblu.
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
De curiozitate spune-mi cat te-a costat toata timoneria aia pentru ca trebe sa o schimb si eu.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mee too!

Costuri, ce s-a facut, unde....

Fii si tu mai darnic cu informatiile! Smile
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da,sa detaliez.Am fost la un service in Buzau,nu Opel.Nu am vazut exact ce a facut mecanicul,nu am schimbat nimic,a zis ca doar a reglat ceva care se dereglase din cauza gropilor si a socurilor.200.000 am dat.Acum intra in viteze foarte usor.Maine ma duc sa imi montez alarma,in acelasi loc si o sa-i cer detalii.Saptamana asta va spun exact ce a facut.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
GKoo a scris:De curiozitate spune-mi cat te-a costat toata timoneria aia pentru ca trebe sa o schimb si eu.


toata timoneria e cel putin 7mil (augsburg). de asta intreb ca mi se pare ff putin...
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pai e vorba doar de reglat timonieria nu de inlocuit.
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
La timonerie se pot schimba separat unele repere. Doar ce este stricat. Tot ansamblul costa cam 7 mil, dar se gasesc unele cruci si bolturi separate, sau ce e nevoie. Costa cam 30 EUR/buc.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cristinic a scris:La timonerie se pot schimba separat unele repere. Doar ce este stricat. Tot ansamblul costa cam 7 mil, dar se gasesc unele cruci si bolturi separate, sau ce e nevoie. Costa cam 30 EUR/buc.


zi-mi si mie un mecanic d'asta in bucuresti ca maine ma duc. la mine e ok cu intratul in viteza dar imi zornaie cateodata ceva si cica ar fi de la tija care pleaca la maneta si intra in cutia de viteze...
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am un prieten care a schimbat de curand niste piese si eu am de gand sa imi schimb la fel ceea ce imi trebuie. Serviceul se numeste Agen Service, in Sos Chitilei 403.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu lamuriri suplimentare asa cum am promis.La timonerie a schimbat un bolt,si o chestie de plastic, de vreo 5X5 cm.Din cate am inteles boltul iese destul de greu din lacasul lui,de sus in jos.Toata treaba a durat 15 min si m-a costat 200.000 asa cum v-am spus.Acum intra foarte usor in toate vitezele.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Discutie veche dar am sa postez:
Chestia din plastic e cumva bucsa de la crucea cardanica de pe timonerie, care este prinsa cu 2 bolturi? Era interesant sa stim daca asta e piesa. Daca ar fi asta ( nu stiu ce alteva ar putea fi) oricum nu are 5x5 cm, e mult mai mica.
Era interesant sa stim mai exact
Eu am schimbat acum vreo 2 ani doar bolturile si cred ca trebuia si bucsa schimbata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR