Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mateiu ovidiu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: oradea
  • Masina: Omega 2002 y25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2007

  • Mesaj Privat
headlight field/vision este eroarea care imi apare pe BC mai tot timpul. mentionez ca este vorba de un Omega din 2002, motorizare 2,5 DTI cu xenon de fabrica. Aceasta eroare incepe sa ma enerveze mai ales ca am schimbat (verificat) toate becurile din exterior in interior si nu mai stiu ce sa fac. Rugaminti fierbinti celor care pot sa ma ajute, Multumesc anticipat.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu este montat corespunzator..este legat de farul xenon.,cine a umblat nu a pus mufa inapoi..apare doar cand aprinzi farurile!
  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
intradevar ai o problema la faruri dar apare si fara sa le aprinzi.incearca sa demontezi farurile si sa vezi mufele(curatare pini la ambele mufe mama+tata).In mod normal ai montat undeva jos un senzor care regleaza automat farurile si s-ar putea ca problema sa vina si de acolo,dar prima data fa verificarile riguros la faruri (conexiuni).Normal cind aprinzi farurile trebuie sa se regleze in f-ctie de semnalul de la senzor deci vezi daca sesizezi miscarea aceasta , mai vizibila pe intuneric.Daca nu o ai pe ambele faruri s-ar putea sa fie o broblema la motorasul din far.Oricum ai putina treaba dar daca ai cunostinte de electronica cred ca o sa rezolvi problema.Ai mare grija la alimentarea xenoanelor tensiunea ii mare!Bafta
  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin putin mai explicit cu locatia senzorului care este montat aproximativ (cel putin la mine) sub senzorul de nivel ulei de la baie.Oricum este pe undeva pe jos sub motor si trebuie sa aiba o tija care este mobila si care se misca functie de cit de incarcata este masina, practic cred ca este un potentiometru liniar.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi-a aparut acel mesaj..cand am fost la electrician,
a aparut ca nu montase cum trebuie farul inapoi,uitase sa bage mufa.era la farul din partea soferului,si este legat de acel motoras care deschide ploapa!
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR