Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • tolea.silviu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Va retin si eu atentia cu o intrebare...de fapt este o problema pe care o am si nu as vrea sa ma duc in service cu masina ( asa nedocumentat) pentru ca in general pe acolo ti se schimba si ce ai bun la masina.
Am un vectra caravan din 2005 , 1.9 motorina 120cp, cu 150.000km. De vreo saptamana cand apas la jumatate ambreajul se aude un zgomot ciudat. Cand duc pedala la maxim nu se mai aude nimic. ( Astazi am auzit zgomotul si cand am dus ambreajul la maxim si in plus incepe sa se auda si cand masina este calda si nu apas pe nici o pedala). Cutia de viteze este una manuala in 6 trepte si schimb vitezele fara are nici o problema. Masina merge foarte bine nu are nici o problema in afara acestui zgomot. Mi s-a spus de catre un coleg ca e posibil sa fie rulmentul de la ambreaj...si in cazul asta se da jos cutia de viteze... ( zgomotul se aude in dreapta fata).
Ati mai intalnit problema asta? Imi recomandati un service care sa verifice problema pe care o am si sa nu ia si pielea de pe mine? Cat costa un rulment din asta sau un kit de ambreaj?
Multam.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
este foarte posibil sa fie rulmentul si/sau placa de presiune de la ambreaj.cutia de viteze se invarte chiar daca este pe liber.cu preturi si service-uri nu te pot ajuta,sorry
  • takoda

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si au aceeasi problema , daca ai rezolvat ceva te rog sa imi spui si mie ce ai schimbat . zgomotul devine din ce in ce mai accentuat si nu stiu ce sa ii fac .
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am fost pe la Service Opel cu alta problema, dar in momentul in care cel insarcinat cu preluarea masinii s-a urcat in ea si a apasat ambreiaju, se aude acel sunet ca si la voi, nu foarte strident si concluzia a fost doar UNA: Volanta ! Una noua la Opel West Arad = 3083 Ron.
Problema stiuta la Vectra-C si des intalnita. Asa ca m-am pus pe facut economii Sad

CristianTM.
Skip ads

  • cont-sters-22860

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am aceeasi problema cu zgomotul cand apas pedala de ambreiaj chiar si in punct neutru.in plus in viteza 1 dupa plecarea de pe loc cand apas pedala sa schimb in 2 se aude un zgomot si se simte o smucitura.sper ca e doar rulment sau placa presiune.3000 de lei e totusi o suma mare de bani.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare , eu am aceiasi problema la corsa 1,3cdti. cand apas ambreiajul sau o las pe liber se aude ca un rontait . ati gasit ce ar putea fi ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR